Wakacje z hipoteką w mBanku

4.5 /5
(Ocen: 4)

Pamiętacie Hipotekę z ochroną od mBanku? Od 3 lipca zastąpiła ją nowa promocja Wakacje z hipoteką, która potrwa do 3 sierpnia i do złudzenia przypomina wcześniejszą specjalną ofertę. Czy warto z niej skorzystać? Sprawdzisz to z nami! Zapraszamy do lektury.

Kto skorzysta z promocji i na jakich warunkach?

Podobnie jak we wcześniejszej wersji specjalnej oferty kredytu hipotecznego, uczestnikiem promocji może być każda osoba fizyczna, która spełni poniższe warunki:

  • złoży odpowiedni wniosek o kredyt hipoteczny na kwotę nie mniejszą niż 150 000 zł,
  • podpisze w obecności przedstawiciela banku umowę o przystąpieniu do promocji i zapoznaniu się z jej regulaminem oraz wyrazi zgody marketingowe,
  • przez okres 5 lat od dnia uruchomienia kredytu będzie korzystać z ochrony ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego,
  • na rachunek do spłaty rat kredytu przez okres 5 lat od uruchomienia kredytu hipotecznego w każdym miesiącu będzie przelewać wymaganą kwotę wynagrodzenia lub dwukrotność bieżącej raty kredytu.

Kiedy do umowy o kredyt hipoteczny przystępuje więcej niż jedna osoba, przynajmniej jeden kredytobiorca musi posiadać rachunek w mBanku i wypełniać związane z nim warunki specjalnej oferty.

Korzyści dla uczestników promocji “Wakacje z hipoteką” w mBanku

Osoby, które wypełnią powyższe warunki promocji mogą liczyć na okazyjną marżę. Dla LTV równego lub mniejszego 80% marża wynosi 2,20 p.p. Z kolei dla LTV większego od 80% 2,30 p.p. W obu przypadkach prowizja od udzielenia kredytu jest równa 1%. A dla tych, którzy wnioskują o kredyt hipoteczny, aby sfinansować zakup nieruchomości o powierzchni nie większej niż 80 m2, mBank oferuje obniżkę prowizji o 0,5 p.p. W dodatku szczęśliwcy, którzy przeznaczą kredyt na zakup nieruchomości z rynku wtórnego i uzyskują dochód tylko z umowy o pracę jest szansa na specjalną obniżkę marży o 0,30 p.p.

Porównanie specjalnej oferty ze standardowym kredytem hipotecznym mBanku

Do porównania wybraliśmy kredyt hipoteczny na kwotę 240 000 zł, przeznaczony na zakup nieruchomości o wartości 300 000 zł. Okres kredytowania to 25 lat z równymi ratami. Wkład własny to 60 000 zł, czyli 20%.

Promocja wypada ciekawie w porównaniu ze standardową marżą. Zwykły kredyt hipoteczny w mBanku ma marżę dla LTV mniejszego lub równego 80% = 3,30 p.p., gdy z Wakacjami z hipoteką to już tylko 2, 20 p.p. czyli o 1,10 p.p mniej. Tak samo lepiej wypada specjalna oferta dla LTV większego niż 80%. Marża w standardzie wynosi 3,45 p.p. podczas kiedy w promocji jest niższa o 1,15 p.p., czyli ma 2,30 p.p.

W przykładzie wyżej konsument, który skorzystał z Wakacji z hipoteką oszczędzi na tym 47 179 zł w porównaniu ze standardowym kredytem w mBanku. Wysokość raty zmniejszy się natomiast z 1424 zł do 1266 zł, czyli o 158 zł mniej przez 300 miesięcy.

Wakacje z hipoteką od mBanku na tle innych promocji

Jeśli ocenić mBank w perspektywie standardowego kredytu hipotecznego, to oferta wygląda na – łagodnie mówiąc – przeciętną. Ale, gdy spojrzymy na to, co oferuje promocja pierwsze wrażenie ustępuje i pozostaje już tylko porównać, jak wypadają Wakacje z hipoteką na tle konkurencji, czyli:

  • ING Banku Śląskiego, Mieszkanie bez kompromisów,
  • BZ WBK, Kredyt mieszkaniowy w letniej odsłonie,
  • BPS, Kredyt mój dom z kartą mastercard

Do porównania wybraliśmy takie same parametry kredytu jak akapit wcześniej. I jak teraz prezentuje się promocja od mBanku? Jeśli ocenić ją tylko pod kątem oszczędności to odstaje nieco od konkurencji – Wakacje z hipoteką są droższe o 19 095 zł od Mieszkania bez kompromisów w ING w wersji z lekką ratą, o 22 379 zł od letniej odsłony z BZ WBK i 25 470 zł od banku BPS w pakiecie rozszerzonym.

Gdyby jednak spojrzeć na inne zalety kredytu i bliżej przyjrzeć się warunkom niektórych z powyższych promocji, może się okazać, że chociaż są tańsze, ale niekoniecznie lepsze i wygodniejsze. Np. w przypadku banku BPS obwarowania dla pakietu rozszerzonego mogą być po prostu uciążliwe dla niektórych osób. Warto zatem przy ocenie kredytów hipotecznych przyłożyć inne niż kwotowe kryterium oceny. Ale to zazwyczaj jest już kwestia osobista, zależna od indywidualnych upodobań.

Nasza ocena promocji “Wakacje z hipoteką” w mBanku

Wakacje z hipoteką są prawie kropla w krople podobne do wcześniejszej promocji mBanku, czyli Hipoteki z ochroną. Co ciekawe regulamin specjalnej oferty nosi już nową nazwę, ale, gdy przejdziemy do paragrafu 1, tam znajdziemy jeszcze starą nazwę. Przynajmniej jest tak na dzień dzisiejszy. Czy to jakieś przeoczenie, czy może ktoś pospieszył się przy kopiowaniu pracy domowej? Nie nam oceniać ;).

W każdym razie Wakacje z hipoteką to dalej świetna specjalna oferta, która potrafi skutecznie przyciągnąć uwagę osób szukających kredytu hipotecznego. Czy zatem warto z niej skorzystać? Oczywiście, ale zanim się zdecydujesz, może rzuć jeszcze okiem na inne promocje kredytów hipotecznych.

A czym wyróżniają się Wakacje z hipoteką od innych promocji? Warunki promocji od mBanku są subiektywnie mówiąc najprostsze do spełnienia. Nie mają ograniczeń wiekowych (jak w przypadku Mieszkania bez kompromisów w ING Banku Śląskim). Ilość wymagań jest optymalna i nie przytłaczająca jak na przykład w promocji od banku BPS (tu szczególnie uciążliwa jest karta kredytowa, która w dodatku obniża zdolność kredytową klienta). Ciekawe jest też obcięcie marży i/lub prowizji, gdy klient spełni dodatkowe warunki.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments