Waloryzacja emerytur w 2020 – o ile wyższe emerytury?

3.78 /5
(Ocen: 9)

Znamy oficjalny poziom waloryzacji emerytur w 2020 roku. Jest lepiej niż przewidywał rząd! Podwyżka emerytury miała wynieść 3,24% z dotychczasowych świadczeń. Jednak GUS określił realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia na prawie 5%. Tym samym współczynnik waloryzacji emerytury w 2020 roku to dokładnie 3,56%. Jak to pozytywne zaskoczenie przełoży się w praktyce na poziom świadczeń emerytalnych w tym roku? I czy jest w tym jakiś haczyk? Sprawdzamy!

Podwyżki emerytur w 2020 roku większe niż przewidywano?

W projekcie ustawy o emeryturach i rentach przewidziano, że waloryzacja świadczeń będzie zarówno kwotowa jak i procentowa. To korzystne rozwiązanie dla osób, które otrzymują niską emeryturę, ponieważ im niższe świadczenie tym procent od tego świadczenia jest mniejszy.

Minimalna podwyżka wyniesie 70 zł brutto (ok. 57 zł netto), najniższa emerytura w 2020 to dokładnie 1025 zł “na rękę”. Emeryci, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto zyskają procentowo więcej niż wskazuje na to poziom waloryzacji w 2020 roku. Osoby z najniższym świadczeniem otrzymają emeryturę nawet o 9% większą.

Większe emerytury zaczną być wypłacane od 1 marca 2020 roku.

Jak liczona jest waloryzacja emerytur?

Co roku rząd prognozuje, o ile wzrosną emerytury i renty. Oszacowuje to na podstawie przewidywanej wysokości inflacji oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Oficjalna waloryzacja na podstawie tych dwóch czynników liczona jest według mechanizmu: poziom inflacji emeryckiej + co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Na przykład, dzięki danym GUS wiemy, że realne przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,8%. Biorąc 20% z tej liczby otrzymamy 0,96. Dodajmy to do inflacji emeryckiej wynoszącej 2,6% i tak oto otrzymujemy wskaźnik waloryzacji emerytur w 2020 roku na poziomie 3,56%.

Ile wyniosły podwyżki emerytur w ostatnich latach?

W 2015 roku waloryzacja świadczeń emerytalnych wynosiła 0,68% przy czym nie mniej niż o 36 zł. Rok później – w 2016 roku – w wyniku niskiego wskaźnika waloryzacji rząd wsparł emerytów i rencistów jednorazowym dodatkiem wynoszącym od 50 do 400 zł netto).

W 2017 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 0,44% a podwyżka emerytur nie mogła być mniejsza niż 10 zł. Kolejny, 2018 rok to waloryzacja w wysokości 2,98%. Poprzedni rok to waloryzacja na poziomie 2,86% z minimalną podwyżką emerytury wynoszącą 70 zł brutto.

Podwyżki świadczeń emerytalnych plus trzynasta emerytura w 2020 roku!

Wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkową trzynastą emeryturę w wysokości 1200 zł brutto. Większość z uprawnionych do “trzynastki” uzyska ją w kwietniu. Osoby z zasiłkiem lub świadczeniem emerytalnym będą musiały poczekać do maja. Trzynasta emerytura w 2020 roku będzie kosztować budżet państwa ok 11,7 mld złotych.

Waloryzacja emerytur w 2020 roku – czy jest jakiś haczyk?

Mechanizm podwyżek emerytur chroni świadczenia przed rosnącą inflacją i bierze pod uwagę wzrost realnych wynagrodzeń w gospodarce. Emeryci i renciści to grupa, która szczególnie jest narażona na ubóstwo, dlatego zabiegi waloryzujące ich świadczenia mają wyjątkowo ważna rolę.

Przy całej potrzebie ochrony osób słabszych trzeba jednak wskazać dwa ryzyka dla podwyżek emerytur w 2020 roku.

Po pierwsze, inflacja w Polsce w tym roku może osiągnąć poziom, którego Polacy nie widzieli od ok. 9-10 lat. W grudniu 2019 roku wyniosła ona już 3,4%, gdy większość prognoz na I kwartał 2020 plasuje ją w okolicy 4-5%. A im większa inflacja tym świadczenia emerytalne bardziej tracą na wartości.

Po drugie, z niepokojem można obserwować jak lekką ręką wydawane są pieniądze obywateli na trzynastą emeryturę w 2020 roku – w 2019 roku Klub Jagielloński obliczył, że za zeszłoroczną “trzynastkę” można by wybudować ok. 200 tys. nowych mieszkań, albo zrealizować inne cele rozwojowe. Poza tym, nie mniej właściwy jest też czas ich wypłaty – tuż przed wyborami prezydenckimi.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments