Weryfikacja klienta – ile trwa w przypadku kredytu gotówkowego?

5 /5
(Ocen: 5)

Kredyt gotówkowy w 15 minut, pieniądze od ręki – kto z nas nie widział tych haseł reklamowych? Banki prześcigają się chcąc przyciągnąć jak największą ilość klientów do siebie. Czy faktycznie możemy otrzymać pieniądze tak szybko? Czy tak samo wygląda procedura dla stałych jak i nowych klientów? Od czego zależy czas potrzebny na podjęcie decyzji kredytowej? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Weryfikacja klienta – na czym polega?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką musi wykonać doradca przed udzieleniem nam kredytu gotówkowego to weryfikacja naszej zdolności kredytowej. Co to jest?

Na podstawie podanych przez nas danych bank wylicza maksymalną wysokość kredytu jaki może nam udzielić, który będziemy w stanie regularnie spłacać. Informacje jakie zazwyczaj brane są pod uwagę to (każdy bank ma trochę inne kryteria):

  • kwota miesięcznego dochodu;
  • liczba osób w gospodarstwie domowym;
  • koszty utrzymania (czynsz za mieszkanie, rachunki za media itd.);
  • sumę miesięcznych opłat wynikających z innych zobowiązań finansowych (raty, kredyty czy karty kredytowe);
  • limity i salda debetowe na kontach osobistych i kartach kredytowych – bank uwzględni wszystkie posiadane przez nas produkty umożliwiające szybkie zaciągnięcie pożyczki, nawet te, z których obecnie nie korzystamy;
  • inne: wiek, staż pracy u obecnego pracodawcy, wykształcenie, stan cywilny itp.

Banki oraz instytucje finansowe sprawdzają także naszą historie kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. BIK przygotowuje nasza ocenę za pomocą punktów. Im więcej punktów tym korzystniej dla nas. Bezpośrednio na raport ten ma wpływ terminowość regulowania przez nas zobowiązań. Pamiętajmy, że zarówno rata zapłacona po terminie lub rachunek może obniżyć naszą ocenę co przełoży się na niską zdolność kredytową w przyszłości. Co ciekawe osoby, które nigdy nie korzystały z pożyczek lub rat mają dość małą ilość punktów, ponieważ nie posiadają żadnej historii w związku z tym, BIK nie jest w stanie przewidzieć ich zachowania.

Jak długo trwa weryfikacja przy kredycie gotówkowym?

Czas trwania weryfikacji klienta przez bank jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze osoby posiadające aktywny rachunek w danej instytucji finansowej mogą liczyć na o wiele szybszą decyzje niż nowi klienci. Wynika to chociażby z faktu, iż nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia, ponieważ co miesiąc otrzymują przelew na konto (co bank może łatwo sprawdzić).

Po drugie, im o wyższą kwotę wnioskujemy, tym bank potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Zazwyczaj przy pożyczkach do 10 tys. złotych decyzję otrzymujemy w ciągu kilkunastu minut. Z kolei osoby potrzebujące większej kwoty mogą zostać poproszone o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Dlatego chcąc przyśpieszyć proces decyzyjny warto przed wizytą w banku skompletować wszystkie konieczne dokumenty aby kredyt otrzymać podczas jednego spotkania.

Po trzecie osoby, które w przeszłości terminowo regulowały swoje zobowiązania, mają dużą ilość punktów w BIK, z pewności otrzymają decyzje szybciej od tych, którym zdarzyło się zapomnieć o racie.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments