Wielka Brytania: mali sprzedawcy prądu obsługują już 2 miliony klientów!

0 /5
(Ocen: 0)

klient na rynku energiiWedług doniesień Electralink już dwa miliony odbiorców energii korzysta z usług małych dostawców. Miesięcznie sprzedawcę zmienia około 225 tys. Brytyjczyków, z czego 100 tys. wybiera właśnie niewielkie i tańsze firmy.

Dominującą pozycję na rynku energii w Wielkiej Brytanii niezmiennie od wielu lat utrzymuje tzw. wielka szóstka, w której skład wchodzą: British Gas, EDF Energy, E. ON UK, npower, Scottish Power, SSE. Jednak liberalizacja postępuje, a pierwsze poważne zmiany są już widoczne: udziały na rynku największych sprzedawców spadły do najniższego w historii poziomu i wynoszą 92% (dane według Cornwall Energy, oferta dual fuel). Wielka szóstka traci na rzecz małych dostawców, których coraz częściej wybierają Brytyjczycy.

Według najnowszych danych, które zaprezentowała firma Electralink co miesiąc sprzedawcę na wyspach zmienia około 225 tys. odbiorców indywidualnych – aż 100 tys. wybiera małego dostawcę. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mali sprzedawcy pozyskali blisko milion klientów. Rekordowy był maj br., kiedy to mniejszych sprzedawców wybrało więcej osób niż tych większych.

Wielu znawców branży uważa, że wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim ceny. Brytyjczycy wybierają po prostu tańszych sprzedawców – Ian McCaig, prezes First Utility (mały, wiodący niezależny sprzedawca energii w Wielkiej Brytanii):
– Niezależni sprzedawcy znajdowali się na szczycie porównań w większości rankingów w 2014 roku. Odbiorcy zauważyli, że dzięki zmianie dostawcy mogą zaoszczędzić setki funtów.
uSwitch idzie dalej i podaje konkretne stawki – według jego wyliczeń, przeciętny Brytyjczyk w ciągu roku na takiej zmianie może zaoszczędzi średnio około 200 funtów.

Aktualnie, zmiana sprzedawcy prądu w Wielkiej Brytanii trwa około 5 tygodni – wliczony w ten okres jest również dwutygodniowy termin, w którym odbiorca może wycofać się ze zmiany sprzedawcy. Docelowo od 2018 roku, według szefa Ofgem (Office of Gas Electricity Markets) Dermota Nolana, zmiana dostawcy ma być możliwa w jeden dzień.

Warto także zaznaczyć, że na rynku brytyjskim działa rekordowa liczba sprzedawców – obecnie jest ich 25, z czego 19 oferuje usługę dual fuel. Aktualnie w Wielkiej Brytanii jest około 27 milionów odbiorców energii elektrycznej oraz 22,5 milionów gazu. Z pakietu prąd + gaz na dzień dzisiejszy korzysta około 19 mln gospodarstw domowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments