Własne M w wielkim mieście – czyli promocja kredytu hipotecznego w Alior Banku

4.67 /5
(Ocen: 3)

Do grona banków oferujących promocyjne warunki kredytu hipotecznego dołącza Alior Bank. Specjalna oferta wyróżnia się tym, że można za jej pomocą sfinansować zakup nieruchomości z rynku wtórnego (oraz garażu lub miejsca parkingowego), tylko w trzech dużych miastach – Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Promocja kredytu hipotecznego trwa do końca października tego roku. Chcesz lepiej poznać ofertę kredytu hipotecznego “Własne M w wielkim mieście” od Alior Banku? Zapraszamy do artykułu!

Znajdziesz tutaj informacje na temat:

 • warunków promocji kredytu hipotecznego “Własne M w wielkim mieście” Alior Banku,
 • na co zwrócić uwagę przy promocji “Własne M w wielkim mieście”?
 • jak oferta promocyjna Alior Banku wypada na tle standardowej wersji Megahipoteki oraz innych promocji?
 • jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie?
 • jak oceniamy promocję kredytu hipotecznego od Alior Banku?

Warunki promocji kredytu hipotecznego “Własne M w wielkim mieście” w Alior Banku

Specjalna oferta kredytu mieszkaniowego rozpoczęła się 10 lipca a zakończy 31 października 2019 roku. Podobnie jak w wersji standardowej Megahipoteki, minimalny wymagany wkład własny wynosi 10% (LTV min. 90%). Okres kredytowania to maksymalnie 30 lat. Minimalna kwota finansowania to 100 000 zł, a maksymalna 700 000 zł. Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego w obcej walucie (EUR, USD, GBP).

Promocja dotyczy wyłącznie zakupu mieszkania lub domu (ewentualnie wraz z garażem lub miejscem parkingowym) pochodzącego z rynku wtórnego w jednym z wybranych miast – Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Klienci ubiegający się o finansowanie w ramach promocji powinni osiągać dochody z tytułu umowy o pracę, renty lub emerytury.

Aby móc skorzystać z marży w wysokości od 1,65% i prowizji od 1% kredytobiorca musi spełnić następujące warunki:

 • posiadać konto Jakże Osobiste z miesięcznymi wpływami na ROR w wysokości min. 1500 zł,
 • posiadać kartę debetową, którą co najmniej trzy razy w miesiącu dokona płatności bezgotówkowej,
 • wykupi ubezpieczenie na życie.

Dla kredytobiorcy, który spełni powyższe warunki bez wykupienia ubezpieczenia na życie, marża promocyjna wyniesie od 2,2%, a prowizja od 2%.

Na co zwrócić uwagę przy promocji kredytu hipotecznego w Alior Banku?

“Własne M w wielkim mieście” to oferta tylko dla osób zainteresowanych zakupem domu lub mieszkania w granicach administracyjnych Warszawy, Krakowa lub Wrocławia. Za jego pomocą można też sfinansować zakup garażu lub miejsca parkingowego. Należy jednak pamiętać o minimalnym limicie kwocie zobowiązania (100 000 zł).

Podejmując decyzję o wyborze specjalnej oferty od Alior Banku należy przede wszystkim pamiętać o kosztach związanych z produktami dodatkowymi:

 • prowadzenie konta Jakże Osobistego jest warunkowo bezpłatne (jeżeli w miesiącu na rachunek bankowy nie wpłynie min. 1500 zł opłata wyniesie 10 zł; przy okazji jest to jeden z warunków promocji kredytu mieszkaniowego w Alior Banku),
 • podobnie karta debetowa jest darmowa pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę nie mniejszą niż 300 zł w miesiącu (bez spełnienia tego kryterium opłata za kartę wyniesie 5 zł),
 • największy koszt związany jest z ubezpieczeniem na życie (według przykładu reprezentatywnego, składka za pierwsze 5 lat ubezpieczenia na życie wynosi 16 500 zł).

Teraz zatem pytanie, co lepiej się opłaca? Promocyjny kredyt hipoteczny w Alior Banku z ubezpieczeniem? Czy bez ubezpieczenia na życie? A, jak wypada “Własne M w wielkim mieście” na tle innych specjalnych ofert? Sprawdźmy!

Porównanie “Własne M w wielkim mieście” z ubezpieczeniem i bez

W przykładzie bierzemy pod uwagę następujące parametry zobowiązania: kwota kredytu hipotecznego wynosi 250 000 zł, okres kredytowania to 30 lat, raty równe. Przyjmujemy optymistycznie najniższe możliwe wartości marży i prowizji dla obu wariantów promocji kredytu mieszkaniowego (w przykładzie reprezentatywnym RRSO wynosi 4,75%).

W naszym przykładzie nawet pomimo dodatkowych 16 500 zł z tytułu opłaty za ubezpieczenie suma kosztów kredytu hipotecznego wynosi mniej w przypadku promocji z ubezpieczeniem, niż bez niego. Należy jednak pamiętać, że promocyjna marża 1,65% i prowizja 1% zaczynają się od tych wartości. Rzeczywiste warunki mogą być zupełnie inne.

Z pewnością jednak najmniej atrakcyjnie w porównaniu wypada standardowa Megahipoteka od Alior Banku.

“Własne M w wielkim mieście” a inne promocje kredytów hipotecznych w 2019 roku

Pozostajemy przy wcześniejszych parametrach kredytu mieszkaniowego, ale tym razem do porównania dodajemy oferty specjalne od Banku BPS z Prostą Promocją, ING Banku Śląskiego (kończy się 4 sierpnia) oraz mBanku.

Jak widać promocja kredytu hipotecznego od Alior Banku wypada bardzo dobrze na tle innych ofert specjalnych. Szczególnie, że w przypadku pozostałych promocji jest rzeczywiście względnie prosta i wydaje się łatwa w obsłudze. Minusem jest to, że nie można z niej skorzystać wszędzie i dla każdego typu nieruchomości.

Jeśli jesteś zainteresowany “Własnym M w wielkim mieście” od Alior Banku, poznaj lepiej sytuację panującą na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Może pomoże Ci to wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Rynek wtórny w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

Alior Bank zdecydował się na wybór tych właśnie ośrodków, ponieważ według ich oceny, to tam dochodzi do największej liczby transakcji zakupu nieruchomości. Nasza ostatnia analiza cen mieszkań w Polsce na 2020 rok wskazuje też, że to w wyniku rosnących kosztów nieruchomości na rynku pierwotnym, duża część kupujących decyduje się na statystycznie tańsze mieszkanie z rynku wtórnego. To jednak kolejna z przyczyn dla których nieruchomości z drugiej ręki drożeją szybciej niż nowe mieszkania.

ceny transakcyjne za m2 mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

(źródło: NBP)

Na podstawie średnich cen transakcyjnych za m2 mieszkania w I kw 2019 (rynek wtórny), za 250 000 zł można kupić około:

 • 38 m2 mieszkania w Krakowie,
 • 30 m2 mieszkania w Warszawie,
 • 40 m2 mieszkania we Wrocławiu,

Jeśli zainteresowanie promocją kredytu hipotecznego na rynku wtórnym do Alior Banku będzie duże, można się spodziewać, że dołoży to kolejną cegiełkę (poza drogimi nowymi mieszkaniami) do wzrostu cen mieszkań w tych miastach. Jak widać za kredyt mieszkaniowy na kwotę 250 000 zł można kupić już zadowalającej wielkości mieszkanie we Wrocławiu z drugiej ręki. Albo ok. 30 m2 kawalerki w Warszawie.

Nasza ocena oferty “Własne M w wielkim mieście”

Alior Bank proponuje specyficzną promocję dla kredytów hipotecznych. Jest ona względnie prosta i przejrzysta. Biorąc do niej ubezpieczenie na życie, mamy szanse na atrakcyjnie niską marże (od 1,65%) i prowizję (od 1%). Bez ubezpieczenia parametry specjalnej oferty, są już mniej konkurencyjne.

Należy pamiętać, że składka ubezpieczenia na życie wynosi według przykładu reprezentatywnego 16 500 zł przez pierwsze 5 lat.

“Własne M w wielkim mieście” może spokojnie konkurować z innymi promocjami kredytów hipotecznych. Ale posiada ważne ograniczenia. Kredytobiorcom pozostaje do wyboru oferta nieruchomości z rynku wtórnego i to tylko w trzech dużych miastach Polski: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. A, co z chętnymi na zakup mieszkania z drugiej ręki w Trójmieście, Poznaniu czy Łodzi? Pozostaje szukać ofert kredytów mieszkaniowych w innych bankach.

Atutem “Własnego M w wielkim mieście” jest możliwość sfinansowania miejsca parkingowego lub garażu – to ukłon w stronę zmotoryzowanych kredytobiorców. Z pewnością to docenią, ponieważ o miejsce dla auta w dużym mieście coraz trudniej.

Warunki promocji Megahipoteki w Alior Banku nie są wymagające. Posiadanie konta i karty to już standard w przypadku specjalnych ofert. Podobnie minimalna ilość wpływów na rachunek (1500 zł) czy korzystanie z karty debetowej (min. 3 transakcje w miesiącu). Tak samo jest z ubezpieczeniem na życie, z którego nie trzeba jednak korzystać. Ceną rezygnacji z niego jest większa marża (od 2,2%) i prowizja (2%). To czy warto ją ponieść, zależy już od indywidualnych preferencji kredytobiorcy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments