Wniosek o przekazanie emerytury na konto

5 /5
(Ocen: 5)

Osoby, którym zostało przyznane prawo do świadczenia emerytalnego, mogą wybrać jeden z dwóch sposobów otrzymywania pieniędzy. Pierwszy to wypłata w gotówce, drugi – przelew środków na konto. Emeryt w każdej chwili może zmienić sposób wypłaty świadczenia, wystarczy złożyć stosowne oświadczenie. Jeżeli od początku uprawniony chce otrzymywać pieniądze na rachunek, wystarczy wskazać numer konta w trakcie składania dokumentów o przyznanie świadczenia.

Kiedy i gdzie można złożyć wniosek o przekazanie emerytury na konto bankowe?

Wniosek o wypłatę świadczenia na konto bankowe można złożyć w dowolnej chwili. Pobierzemy go ze strony ZUS lub KRUS lub w placówce instytucji. Wystarczy otworzyć wcześniej konto bankowe i uzupełnić stosowne dokumenty dla organu wypłacającego emeryturę.

Dla osób, które potrzebują pomocy w wypełnieniu formalności, ZUS uruchomił Centrum Obsługi Telefonicznej. Na pytania odpowiedzą także pracownicy jednostek organizacyjnych. Stosowne informacje znajdują się również na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o przekazanie emerytury na konto bankowe złożymy osobiście w oddziale KRUS lub ZUS. Można dokonać tego pisemnie, jak i ustnie do protokołu. Formularz przyjmie także operator pocztowy oraz polski urząd konsularny.

Rozpatrywaniem dokumentów zajmuje się organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania emeryta lub instytucja wskazana przez Prezesa ZUS. Od uzyskanej decyzji nie przysługuje prawo do odwołania.

Wniosek o przekazanie emerytury na konto bankowe – wzór

Do zmiany dyspozycji odnośnie przekazywania emerytury w ZUS służy formularz EZP, podobnie jest w KRUS. Jest on właściwy, gdy zmieniamy rachunek bankowy lub chcemy, aby pieniądze były wpłacane na konto. Do jego wypełnienia potrzebny będzie numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie, numer PESEL lub seria i numer dowodu osobistego, dane o rodzaju i numerze uzyskiwanego świadczenia. Dodatkowo osoby, które otrzymują emeryturę z innego państwa, muszą przygotować nazwę instytucji, która wydała decyzję o wypłacie świadczenia, międzynarodowy identyfikator banku w formacie BIC/ SWIFT oraz nazwę i adres banku. Należy pamiętać o podpisaniu formularza. Zmieniając dane odnośnie wypłaty emerytury wystarczy wypisać jedynie właściwą jego część.

Pobierz: wzór wniosku o przekazanie emerytury na konto bankowe w ZUS

Pobierz: wzór wniosku o przekazanie emerytury na konto bankowe w KRUS

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments