Wniosek o przekazanie zasiłku chorobowego na konto

5 /5
(Ocen: 7)

Choroby lub wypadki niestety się zdarzają. Warto wiedzieć, że jeśli przysługuje nam prawo do zasiłku chorobowego, mamy prawo do poinformowania KRUS lub ZUS, że chcemy, by wpływał on na nasze konto bankowe.

Wniosek o przekazywanie świadczenia w ZUS

Jeśli mamy decyzję o przyznanym zasiłku chorobowym, możemy złożyć w ZUS wniosek o przekazywanie go na określone konto bankowe. Wniosek można pobrać z naszej strony, ze strony ZUS lub wziąć gotowy druk z punktu obsługi klientów w każdej placówce ZUS.

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie. Warunkiem koniecznym do jego realizacji jest posiadanie aktywnego konta bankowego.

Wniosek można złożyć osobiście w wybranej placówce ZUS lub przesłać listem poleconym. Osoby korzystające z systemu PUE mogą wysłać wniosek on-line.

ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli decyzja będzie negatywna – nie mamy możliwości się odwołać, można jednak złożyć kolejny wniosek. Odmowa przekazywania zasiłku chorobowego na konto bankowe zdarza się bardzo rzadko, wynika najczęściej z błędów formalnych we wniosku.

Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z następującej podstawy prawnej:

  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.

Pobierz: wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego na konto bankowe w ZUS

Wniosek o przekazywanie świadczenia w KRUS

W przypadku KRUS istnieje jeden wniosek, obejmujący wszystkie świadczenia, jakie wypłaca ta instytucja. Jego jednorazowe złożenie sprawia, że po uzyskaniu prawa do nowego świadczenia, ono także będzie przelewane na nasz rachunek. Warto pamiętać, by przy zmianie konta bankowego, uaktualnić dane w KRUS.

Pobierz: wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego na konto bankowe w KRUS

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments