Wniosek o wakacje kredytowe – wzór

4.73 /5
(Ocen: 37)

Kto by nie chciał choćby na chwilę odpocząć od kredytu? Dla osób, które znalazły się w przejściowych problemach, banki umożliwiają wzięcie wakacji kredytowych lub karencji. Nie zawsze jest to jednak opłacalne i trzeba spełnić odpowiednie warunki. Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych i jak to zrobić? Podpowiadamy!

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to możliwość tymczasowego zawieszenia spłaty części kapitałowo-odsetkowej kredytu. Przy ich okazji często wspomina się o karencji, która pozwala na odroczenie spłaty, ale tylko części kapitałowej. Wakacje kredytowe od karencji różnią się też zazwyczaj okresem trwania – ze względu na zwolnienie z całej raty, wakacje bywają krótsze. Szczegółowe regulacje różnią się w każdym banku, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić umowę kredytową lub skonsultować się z pracownikiem banku.

Kto i kiedy może zawiesić raty kredytu?

Jak już było wspomniane wyżej, szczegółowe warunki wakacji kredytowych zależą od banku, w którym został zaciągnięty kredyt gotówkowy, ale też od zapisów umowy oraz naszej historii kredytowej. Najczęściej tylko klienci spłacający raty terminowo o dobrej ocenie banku będą mogli wykorzystać wakacje kredytowe. Podobnie, to kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe, zależy od właściwej instytucji finansowej. Może to być kilka dni przed oczekiwaną przerwą od spłat lub nawet kilka tygodni. Spodziewając się problemów z terminowym regulowaniem rat, warto pomyśleć o wakacjach kredytowych zawczasu.

Co zrobić, aby wstrzymać spłacanie kredytu?

Mając możliwość skorzystania z wakacji kredytowych i znając koszty z tym związane, pozostaje tylko sporządzić odpowiednie pismo do banku. Powinny znaleźć się w nim następujące informacje: nasze dane osobowe i kontaktowe, dane banku w do którego składamy dyspozycje, informacje o kredycie podlegającym tymczasowemu zawieszeniu oraz nasz podpis (zgodny ze wzorem złożonym w banku). Czasem bank może wymagać uzasadnienia wniosku oraz dodatkowych zgód, np. na pobranie prowizji. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy wzór wniosku o wakacje kredytowe do pobrania.

Pobierz wzór:

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?

Ostrożny klient z pewnością zdążył zauważyć, że instytucje finansowe rzadko robią coś bezinteresownie. Choć wakacje kredytowe mogą być pomocne i okazać się kołem ratunkowym dla rodzinnego budżetu, to trzeba zdawać sobie sprawę z ich konsekwencji. Wakacje kredytowe mogą różnić się co do przyjętego wariantu:

  • wydłużony okres kredytowania oznacza, że wysokość rat pozostaje ta sama, ale kredyt spłacany jest dłużej,
  • podwyższone raty skutkują większymi opłatami bez przedłużania okresu spłaty,
  • jednorazowe uregulowanie zaległych rat w ostatniej płatności, to większe obciążenie dla budżetu.

Niekiedy sama możliwość skorzystania z wakacji kredytowych obarczona jest dodatkowymi kosztami. Bez względu na wariant odroczenia spłaty w wyniku wakacji kredytowych wzrosną spłacane odsetki.

Dlatego wakacje kredytowe to pomoc w naprawdę trudnych chwilach. Skutki nieuregulowania należności są najczęściej poważniejsze i decyzja o zawieszeniu rat może być jedynym właściwym wyjściem.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments