Wniosek o wydanie notatki policyjnej – wzór z omówieniem

4.8 /5
(Ocen: 61)
Notatka policyjna może być bardzo przydatnym dokumentem w dochodzeniu odszkodowania. Dlatego jeżeli na miejscu zdarzenia była policja możemy złożyć wniosek o wydanie notatki policyjnej. Wzór wraz z wyjaśnieniem najważniejszych informacji znajdziemy w poniższym artykule. Pobierz dokument i wygraj należne odszkodowanie!

Czym jest notatka policyjna?

Notatka policyjna to zaświadczenie zwierające najważniejsze informacje o zdarzeniu, do którego została wezwana policja. Notka policyjna zawiera informacje o:

 • rodzaju zdarzenia (np. kolizji drogowej, pobiciu),
 • czasie i miejscu zdarzenia,
 • okolicznościach, w jakich doszło do zdarzenia,
 • uczestnikach zdarzenia (poszkodowany, sprawca zdarzenia, świadkowie).

Jeżeli notatka policyjna powstała na miejscu zdarzenia drogowego (kolizja / wypadek), to policja umieszcza w niej też informacje o tym, czy uczestnicy zdarzenia posiadają ważne ubezpieczenie OC i jakie są numery ich polis ubezpieczeniowych.

Jak powstaje notatka z kolizji drogowej lub innego zdarzenia?

Jeszcze do niedawna funkcjonariusze policji wezwani na miejsce zdarzenia sporządzali notatkę informacyjną odręcznie. Dopiero po przyjechaniu do komisariatu/komendy dane z notatki policyjnej przepisywano do systemu SEWiK (System Ewidencji Wypadków i Kolizji). Niestety nie zawsze robiła to ta sama osoba, która robiła notatkę na miejscu. Tym samym jakość informacji w systemie SEWiK nie zawsze była najwyższa.

Jednak dzięki digitalizacji coraz więcej radiowozów wyposażonych jest w terminal umożliwiający natychmiastowe uzupełnienie notatki policyjnej online. Dzięki połączeniu UFG z systemem SEWiK zakłady ubezpieczeniowe mają łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji.

Kiedy wezwać policję na miejsce zdarzenia?

W przypadku, gdy dojdzie do wypadku (są osoby ranne, zabici) niezwłocznie należy wezwać na miejsce Policję. Co jednak robić, gdy np. poślizgnęliśmy się na nieodśnieżonym chodniku lub mieliśmy zwykłą stłuczkę na parkingu? W takich sytuacjach obecność policji nie zawsze jest obowiązkowa. Chyba, że osoba, która odpowiada za szkody, nie chce się przyznać do winy. Wtedy też niezbędna będzie obecność funkcjonariuszy.

Warto wezwać policję, gdy nie ma świadków zdarzenia. Jeżeli np. chcemy się starać o odszkodowanie za poślizgnięcie. Dzięki notatce policyjnej będziemy mieli silny dowód przydatny w roszczeniu odszkodowawczym.

Wniosek o wydanie notatki policyjnej – co musi się w nim znaleźć?

W związku z tym, że policja jest organem administracyjnym, jej postępowanie reguluje Kodeks postępowania administracyjnego. Zasady wydania notatki policyjnej opisuje art. 217 KPA:

“§  1. Organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

Jeżeli wydanie notatki policyjnej jest nam potrzebne w dochodzeniu roszczenia odszkodowawczego, możemy złożyć odpowiedni wniosek we właściwej komendzie policji.

Wniosek o wydanie notatki policyjnej powinien zawierać następujące informacje:

 • nasze dane osobowe i kontaktowe,
 • nazwę i adres komendy/komisariatu, który sporządził notatkę i do którego kierujemy wniosek,
 • miejsce, datę i godzinę zdarzenia,
 • w przypadku zdarzenia drogowego należy podać markę pojazdu i nr rejestracyjnego pojazdu biorącego udział w kolizji/wypadku,
 • uzasadnienie złożenia wniosku,
 • dane na temat preferowanej formy przesłania zaświadczenia,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
 • czytelny własnoręczny podpis.

Pobierz wzór wniosku o wydanie notatki policyjnej

Poniższy dokument możemy wykorzystać, gdy potrzebujemy zaświadczenia o zdarzeniu drogowym lub staramy się o odszkodowanie z innych przyczyn.

Ile czeka się na wydanie zaświadczenia?

Zgodnie z art. 217 par. 3 Kodeksu postępowania administracyjnego: zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni.

Ile kosztuje wydanie notatki policyjnej?

Wydanie zaświadczenie podlega opłacie skarbowej, która wynosi 17 zł. Jeżeli zleciliśmy postępowanie odszkodowawcze kancelarii, to składając wniosek o notatkę policyjną poprzez pełnomocnika, zapłacimy jeszcze dodatkowe 17 zł (razem 34 zł).

Jednak korzystając z usług doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, wszelkie formalności dopełnia za nas prawnik. Dzięki czemu nie musimy martwić się o błędnie wypełniony wniosek o wydanie notatki policyjnej.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments