Wózek widłowy STILL RX 20 – opinie i recenzja 2021

Wózki widłowe to już stały element magazynów, hurtowni, hal produkcyjnych, czy sklepów o dużej powierzchni. Wszystko dzięki temu, że znacznie usprawniają one pracę związaną zarówno z rozładunkiem i załadunkiem, jak i transportem materiałów o dużej, sięgającej nawet kilkudziesięciu ton masie. Już od ponad 100 lat dużym zainteresowaniem cieszą się wózki widłowe STILL które są komfortowe, bezpieczne, zwrotne i oczywiście niezawodne. Jednym z najpopularniejszych pojazdów transportowych w swojej kategorii jest elektryczny wózek czołowy z przeciwwagą STILL RX 20, który niebezpodstawnie może pochwalić się statusem kultowego bestsellera. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Firma Still to wiodący dostawca wózków widłowych i nie tylko

Firma STILL już od przeszło 100 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań dla magazynu, nie tylko w zakresie wózków widłowych i paletowych, ciągników, regałów i platform transportowych, ale i systemów informatycznego wsparcia zarządzania flotą pojazdów intralogistycznych. To właśnie nieustanny rozwój i ekspansja na nowe rynki zapewniły firmie STILL sukces i rozpoznawalność. Obecnie posiada ona 6 zakładów produkcyjnych, 14 filii w Niemczech, 21 spółek – córek za granicą, a także międzynarodową sieć dystrybucji, łącznie zatrudniając prawie 9.000 wykwalifikowanych pracowników z działów rozwoju, produkcji, sprzedaży i serwisu.

Warto jednak podkreślić, że pomimo tak doskonałej adaptacji na rynku międzynarodowym, firma podtrzymuje swojej tradycje, zobowiązując się do przestrzegania zasady „chcemy przynosić korzyści dla wszystkich związanych z nami osób”. W jaki sposób? Otóż m.in.

 • gwarantując doskonałe rozwiązania intralogistyczne (wychodząc naprzeciw nowym obszarom w dziedzinie innowacyjności takim jak cyfryzacja czy automatyzacja), które spełniają wymagania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw;
 • dbając o jakość i trwałość swoich produktów oraz usług (dzięki najwyższym wymaganiom w zakresie ergonomii, komfortu i łatwej obsługi rozwiązania tego producenta są jedyne w swoim rodzaju);
 • dbając o środowisko i promując zrównoważony rozwój (korzystając z materiałów pochodzących z recyklingu i dbając o zrównoważony proces produkcji);
 • postępując zgodnie z zasadami etyki oraz szanując różnorodność społeczną i kulturową.

Wózki widłowe STILL- z jakiej oferty może skorzystać klient?

Również w naszym kraju STILL Polska jest wiodącym dostawcą rozwiązań techniki magazynowej, który stawia na kompleksową obsługę klientów. Przy czym należy tu podkreślić, że kupno wózka STILL nierozerwalnie wiąże się z szeregiem dodatkowych korzyści. W zależności bowiem od indywidualnych potrzeb klientów, mogą oni liczyć nie tylko na pakietowe usługi serwisowe, konwersacyjne, czy ubezpieczenie, ale i na wsparcie specjalistów STILL (w zakresie wyboru adekwatnego systemu regałowego oraz opracowania całościowego projektu, w połączeniu z odpowiednimi środkami transportu, oprogramowaniem i automatyzacją). Ponadto, firma zapewnia również szkolenia w ramach Akademii Bezpieczeństwa STILL, z zakresu bezpiecznej eksploatacji urządzeń oraz doradztwo logistyczne STILL Partner Plan.

Warto również podkreślić, że podczas projektowania wózków widłowych, które doskonale sprawdzają się zarówno do przewożenia pojedynczych palet, jak i materiałów o dużej, sięgającej nawet kilku ton masie, szczególny nacisk kładzie się na takie czynniki mające wpływ na komfort użytkownika, jak: precyzja, moc, ergonomia, kompaktowe wymiary, czy bezpieczeństwo. Każdy kolejny model natomiast wyróżnia się coraz większym udźwigiem resztkowym, wyższą prędkością podnoszenia masztu i rosnącą precyzją przemieszczeń hydraulicznych. Wszystkie wózki widłowe Still charakteryzują się także innowacyjnością, co sprzyja m.in. oszczędzaniu paliwa bądź energii elektrycznej i tym samym zwiększeniu wydajności.

Co ważne, w ofercie firmy STILL Polska znajdują się nowe oraz używane wózki widłowe dostępne w wielu rodzajach i konfiguracjach. Przede wszystkim wyróżnić można urządzenia różniące się typem zasilania. W tym przypadku klienci mogą wybierać spośród wózków widłowych elektrycznych i spalinowych na trzy rodzaje napędu (diesel, gaz, hybrydę), które po wcześniejszej, gruntownej analizie, dopasowywane są do indywidualnych potrzeb klienta. Kolejny zaś podział określa już przeznaczenie wózka (mogą to być wózki boczne lub czołowe, czy też różnego typu wózki do komisjonowania). W przypadku wózków używanych, klienci mogą wybierać spośród ponad 400 produktów znajdujących się w stałej ofercie, których okres gwarancji wynosi do 12 miesięcy (przy ich zakupie można liczyć na atrakcyjne formy finansowania, takie jak np. leasing).

STILL RX 20 – to kultowy bestseller

Świetnym przykładem wózka widłowego, który spełnia wszystkie tak ważne cechy, jakimi są komfort, bezpieczeństwo, zwrotność i niezawodność jest STILL RX 20, będący jednym z najpopularniejszych pojazdów transportowych w swojej kategorii. Obecny na rynku już od 2005 roku model ma dziś status kultowego bestsellera i jest jednym z najchętniej kupowanych “elektryków” tej firmy. Wszystko przez ciągłe doskonalenie oferty, maksymalizację korzyści dla klienta i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom rynku. Każdy kolejny model STILL RX 20 jest jeszcze bardziej oszczędny, szybszy i lepiej przygotowany do wypełniania zadań związanych z transportem towaru z ciężarówki do magazynu.

Oprócz tego STILL RX 20 swoją popularność zawdzięcza również swojej ergonomiczności, zwrotności i kompaktowym wymiarom. Ogromną zaletą wózków widłowych RX 20 jest również dynamika jazdy, stałe, wysokie osiągi oraz wydajność. Dzięki natomiast szybszej niż w przypadku innych maszyn reakcji na polecenia operatora zarówno w zakresie jazdy, przyspieszenia, jak i funkcji roboczych model ten zyskał przydomek „elektryzujący”. Jury IFOY 2018 przyznając mu tytuł najlepszego wózka czołowego uzasadniało swój wybór tym, że “RX 20 wytycza nowe standardy segmencie wózków widłowych z przeciwwagą do 2,5 t”.

STILL RX 20 – przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo

Niezwykle ważne jest również to, że wózek RX 20 został zaprojektowany pod kątem komfortu pracy operatora. Wśród rozwiązań, które wdrożone zostały w celu zwiększenia zarówno wygody, jak bezpieczeństwa wymienić należy chociażby:

 • precyzyjny układ hydrauliczny oraz sprawną dynamikę jazdy co umożliwia bezpieczną i dokładną obsługę pojazdu;
 • niewielkich rozmiarów kierownicę z możliwością jej regulacji, która pozwala na sprawne i niewymagające dużych nakładów siły prowadzenie pojazdu;
 • wejście do kabiny wyposażone w antypoślizgową gumową matę, duży uchwyt i szeroki stopień;
 • możliwość ustawienia pedałów zgodnie z własnymi preferencjami;
 • optymalny widok panoramiczny: wąski maszt i bardzo duże okna;
 • komputer pokładowy zwiększający poziom bezpieczeństwa i wydajności obsługi (STILL Easy Control), który nie tylko oferuje bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji roboczych, ale i umożliwia stały podgląd istotnych informacji na temat pojazdu (kierunku jazdy, poziomu naładowania akumulatora, czy godziny);
 • zastosowanie po raz pierwszy w wózkach elektrycznych z udźwigiem od 1,5 t, bocznej wymiany baterii (do usunięcia akumulatora zamiast dźwigu, używany jest ręczny wózek lub suwnica, co minimalizuje ryzyko ewentualnych wypadków).

STILL RX 20 to również oszczędność i wydajność

STILL RX 20 1,4-2,0 t perfekcyjnie łączy produktywność i efektywność energetyczną (nawet na maksymalnych ustawieniach model testowy plasuje się wyraźnie poniżej średniej w porównaniu z innymi wózkami tej kategorii). Co więcej, sam program Blue-Q, który zarządza sterowaniem odbiorników elektrycznych, generuje bez uszczerbku dla mocy pojazdu, oszczędności w wysokości nawet 2.500 euro w skali 5 lat. Dzięki bezpiecznej i błyskawicznej wymianie baterii oraz baterii Li-Ion o największej pojemności w swojej klasie RX 20 można używać praktycznie bez przerwy. Dzięki bowiem technologii akumulatorów Li-Ion, krótkie doładowywanie wystarcza, aby zapewnić całodobową gotowość do pracy RX 20 (przy wykorzystaniu tylko jednej baterii).

Ponadto dwa napędy na przednie koła i udźwig od 1,4 do 2,0 t sprawiają, że wózek RX 20 jest uniwersalnym narzędziem w każdym magazynie, czy hurtowni. Co ważne, zapewnia on również doskonałą prędkość podnoszenia i może przyspieszyć aż do 20 km/h. Jak wynika z niezależnego testu wózka widłowego F+H, model ten jest lepszy w swojej klasie w porównaniu do innych wózków widłowych o:

 • 17% w przypadku przyspieszenia;
 • 26% w przypadku prędkości;
 • 48% w przypadku podnoszenia;
 • 15% w przypadku wydajności przeładunkowej palet.

Gdzie najlepiej sprawdzi się wózek widłowy STILL RX 20?

Najnowsza generacja tego bestsellera w segmencie wózków elektrycznych to najlepszy RX 20, jaki firma STILL stworzyła do tej pory. Oferuje ona bowiem większą wydajność, dynamikę i dostępność. Model ten będzie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza tam, gdzie występuje konieczność manewrowania w wąskich magazynowych alejkach i pracy na dwie lub trzy zmiany z pełnym obciążeniem. Ponieważ dzięki modułowej budowie, istnieje możliwość dopasowania RX 20 do specyfiki miejsca pracy (uwzględniając m.in. wysokość przejazd, szerokość alejki między regałami, czy pojemność akumulatora). Ponadto kompaktowe wymiary i precyzyjny układ sterowania zapewniają wyjątkową zwrotność, a zastosowanie nowej sprzęganej osi w wózkach czterokołowych zapewnia najmniejszy promień skrętu w tej klasie. Model ten idealnie sprawdzi się zwłaszcza:

 • przy rozładunku i załadunku towarów zarówno w handlu, jak i w logistyce;
 • w branży budowlanej i napojowej;
 • dostarczaniu części na linie produkcyjne w przemyśle inżynieryjnym i samochodowym.

STILL RX 20 1,4-2,0 t – jakie wersje?

Wszystkie elektryczne wózki widłowe STILL to uniwersalne, efektywne i ekologiczne pojazdy transportu wewnętrznego o udźwigu nominalnym od 1 do 8 ton. Jak już wiemy, jednym z najpopularniejszych w swojej kategorii jest elektryczny wózek czołowy z przeciwwagą STILL RX 20 1,4-2,0 t, który dzięki gruntownej modernizacji z wykorzystaniem najciekawszych i najlepiej rokujących nowinek jest w efekcie jeszcze bardziej kompaktowy i ergonomiczny niż poprzednicy. W zależności od wariantu modelu, wózki poszczególnych producentów mogą różnić się od siebie parametrami, takimi jak m.in. prędkość oraz promień skrętu, wysokość podnoszenia, wielkości znamionowe, ciężar, wymiary, czy też umiejętność pokonywania wzniesień. Również RX 20 1,4-2,0 t dostępny jest w wielu wariantach, które różnią się od siebie zarówno parametrami technicznymi, jak i wariantami wyposażenia. Obecnie klienci mogą wybierać między 13 typami wózka RX 20 1,4-2,0 t (trzy i cztero-kołowymi), takimi jak:

 • RX 20-14C;
 • RX 20-16;
 • RX 20-16C;
 • RX 20-16L;
 • RX 20-16P;
 • RX 20-16PL;
 • RX 20-18;
 • RX 20-18L;
 • RX 20-18P;
 • RX 20-18PL;
 • RX 20-20L;
 • RX 20-20PL;
 • RX 20-20P.

STILL RX 20 – zalety

Zalety STILL RX 20:

cichy i przyjemny w prowadzeniu
największy zasięg bez doładowywania baterii
może pracować nieprzerwanie nawet przez całą dobę
zapewnia najlepszą widoczność we wszystkich kierunkach
jak na tak kompaktowy pojazd oferuje operatorowi dużo miejsca
perfekcyjnie łączy efektywność energetyczną i produktywność
najlepsze właściwości przeładunkowe w swojej klasie
różne tryby pracy, dzięki którym można osiągać optymalną wydajność i bezkonkurencyjną ekonomiczność
pomimo, że wózek jest krótszy niż jego poprzednicy to mieści się w nim bateria o podwyższonej pojemności
duża zwrotność i precyzja wykonywania manewrów

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór modeli
Funkcjonalność i parametry
Serwisowanie
Zakup wózka widłowego to poważna decyzja, której z pewnością nie ułatwia szeroka oferta tych urządzeń. Dobrze jednak postawić wówczas na wózki widłowe sprawdzonego producenta, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że są one najwyższej jakości. Jednym z najbardziej innowacyjnych dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie wózków widłowych jest mogąca pochwalić się ponad 100-letnim doświadczeniem niemiecka firma STILL, która w swojej ofercie ma jeden z najpopularniejszych pojazdów transportowych w swojej kategorii - elektryczny wózek czołowy z przeciwwagą STILL RX 20. Ten mający dziś status kultowego bestsellera model, swoją popularność zawdzięcza m.in. wysokiej wydajności, zwrotności, największemu zasięgowi bez doładowywania akumulatora, znakomitej widoczności, komfortowej kabinie i bezpieczeństwu. Wszystko to sprawia, że wózek widłowy RX 20 Li-Ion jest obecnie jednym z najbardziej efektywnych narzędzi dostępnych do transportu towarów.
4.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments