Wpływ pandemii na zasady udzielania kredytów gotówkowych

3.5 /5
(Ocen: 4)

Mniej kredytów gotówkowych, ale więcej zrobimy online. Oto skutki pandemii. Koronawirus sprawił że trudniej o kredyt gotówkowy. Skąd tak złe statystyki dla rynku kredytów konsumpcyjnych? To klienci nie chcą kupować, czy banki dawać pożyczek? Pokrótce: jedno i drugie. Ale, jeśli chcemy skorzystać z najniższych stóp procentowych, trzeba wiedzieć jakie nowe warunki stawiają klientom banki. I jakie nowe możliwości daje rozwój bankowości online.

Kredyt gotówkowy w II kwartale 2020 roku – warunki dyktuje koronawirus

Zaostrzenie polityki kredytowej dotknęło wszystkie kredyty. Nie tylko hipoteki stały się luksusem przez pandemię. Także kredyt gotówkowy jest dostępny głównie dla osób z umową o pracę (najlepiej na czas nieokreślony) i dobrymi dochodami. Banki wykluczyły z grona kredytobiorców zarabiających na umowach śmieciowych oraz w zagrożonych branżach. Ale nie wszystkie instytucje finansowe zareagowały tak ostro na koronakryzys.

Pandemia COVID-19 wystraszyła bankowców i klientów. Ryzyko utracenia pracy składania do rezygnacji przez wiele osób z zaciągania pożyczek. Z drugiej strony obniżka stóp procentowych do 0,1% oznacza, że oprocentowanie maksymalne wynosi 7,2%. Tak tanich kredytów gotówkowych nie było chyba nigdy w Polsce. To dobra okazja dla konsumentów, aby ocenić mocne i słabe strony wykorzystania kredytu gotówkowego. A odważniejsze banki już prezentują coraz atrakcyjniejszą ofertę.

Jak zmieniła się polityka kredytowa banków?

To oczywiste, że pandemia dyktuje warunki dla banków i konsumentów. Jednak instytucje finansowe tym bardziej chcą przyciągnąć do siebie klientów, którzy posiadają zdolność kredytową. Jest mniejsze zainteresowanie na kredyt gotówkowy i większe ryzyko jego udzielenia.

Co robią banki? Dokonują akrobacji przy parametrach kredytów: zwiększają lub zmniejszają marże i pozostałe koszty pozaodsetkowe. Indywidualnie badają zdolność kredytową.

Dlatego nawet, jeśli mamy zarobki na umowie o dzieło/zlecenie, to nadal mamy szansę otrzymać kredyt gotówkowy. Gdzie będzie najłatwiej o kredyt? Podpowiedź znajdziemy w zmianach, jakie zaszły w poszczególnych bankach.

Jak koronawirus wpłynął na kredyty gotówkowe? Informacje z banków

Kredyt gotówkowy w banku

Zmiany w polityce kredytowej

Alior Bank wyłączenie z kredytowania osób otrzymujących dochody z branż zagrożonych (działalność gospodarcza, umowa o pracę na czas określony),
wyłączenie z kredytowania dochodów uzyskiwanych na podstawie umów cywilno-prawnych.
BNP Paribas brak zmian w procedurze kredytowej,

 

indywidualne podejście do oceny zdolności kredytowej (w szczególności klientów z branż zagrożonych).

Credit Agricole indywidualna ocena zdolności kredytowej (jest możliwość uzyskania kredytu gotówkowego, przy dochodach z umowy zlecenie).
Citi Handlowy liberalna polityka kredytowa banku,

 

Citi Handlowy uwzględnia dochód z umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej. Także, gdy pracujemy w branżach zagrożonych koronakryzysem.

ING Bank Śląski brak akceptacji dochodów z umów cywilnoprawnych, działalności gospodarczej i zarobków w obcej walucie,

 

przy wyższej kwocie kredytu gotówkowego (lub wykupionym ubezpieczeniu) możliwość obniżenia prowizji lub oprocentowania.

mBank odmowa kredytu dla klientów z dochodami z umowy zlecenie/o dzieło,

 

brak możliwości konsolidacji kredytów gotówkowych.

Millennium indywidualna procedura oceny zdolności kredytowej.
Pekao SA bank nie uwzględnia w zdolności kredytowej dochodów z umów śmieciowych i z zagranicy,

 

indywidualna ocena wniosku kredytowego dla klientów z branż zagrożonych,

 

skrócenie okresu kredytowania (do 84 miesięcy) i maksymalnej kwoty kredytu gotówkowego (do 150 tys. zł).

PKO BP indywidualna ocena zdolności kredytowej w PKO BP.
Santander BP bank nie zaostrzył polityki kredytowej.

Co to są branże zagrożone?

Banki stosują różne podziały na branże zagrożone ryzykiem kryzysu. Najogólniej, najczulsze na pandemię koronawirusa są hotelarstwo i turystyka, transport, produkcja aut i części do samochodów, kultura i rozrywka oraz gastronomia. W ramach branż zagrożonych włącza się też branżę produkującą ubrania/tekstylia oraz elektronikę.

Otwarta bankowość ułatwia zaciągnięcie kredytu

Pandemia koronawirusa przyspieszyła zmiany technologiczne w wielu branżach. Okazało się, że warto inwestować w narzędzia online. Instytucje finansowe już od dawna kreują się na cyfrową forpocztę rozwoju. W rzeczywistości kredytu hipotecznego nadal nie zaciągniemy w całości online.

Za to kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu, to już nie żaden problem…, ale przede wszystkim dla osób, które są klientem banku. Ale dzięki dyrektywie PSD2 niedługo kredyt gotówkowy będzie dostępny dla każdego w kilka minut. Zmiany już zaszły w Alior Banku, ING Banku Śląskim i Millennium.

Teraz mając konto w innym banku możemy skorzystać z szybkiego kredytu gotówkowego w pozostałych instytucjach, które udostępniają możliwość podejrzenia konta z innego banku. Dzięki temu omijamy wymóg przesyłania dokumentów potwierdzających zarobki.

W Alior Banku zaciągniemy łatwo kredyt gotówkowy, gdy jesteśmy klientem PKO BP, Pekao SA albo ING Banku Śląskiego. Tak samo jest też w banku z lwem w logo. Tu wgląd do konta został podpięty w takich instytucjach jak Alior, mBank czy Millennium. A właśnie Millennium jest kolejnym pionierem dyrektywy PSD2. Kredyt gotówkowy w Millennium zaciągniemy bez przesyłania zaświadczenia, gdy jesteśmy klientem PKO BP, Aliora czy ING.

Banki coraz śmielej otwierają swoją bankowość, dlatego procedura starania się o kredyt gotówkowy online będzie wkrótce szybka i wygodna. Bez przesyłania dodatkowych zaświadczeń i dokumentów. W myśl zasady – minimum formalności.

Kiedy nowa normalność na rynku kredytów gotówkowych?

Zmiany przy kredytach gotówkowych są tymczasowe. Jeżeli wskaźniki gospodarcze zaczną pokazywać, że idzie poprawa sytuacji, to zaostrzenia zostaną zniesione. Niestety nic nie wskazuje, aby rynek kredytów został szybko odmrożony. To będzie raczej stopniowy proces. I to wprowadzany pod wieloma warunkami. Prawdopodobnie dane za II kwartał 2020 roku, będą pokazywały bardzo duże spadki w popycie i sprzedaży kredytów gotówkowych.

W dodatku rząd planuje w Tarczy Antykryzysowej 4.0 wprowadzenie dodatkowych wakacji kredytowych. Rynek ciągle się nie uspokoił, a tu już kolejne zmiany i pomysły. Zapowiada się, że lipiec będzie miesiącem, gdzie kredyt gotówkowy będzie bardzo tani, ale też i trudno dostępny.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments