Wykorzystanie nowoczesnych technologii obniża rachunki za prąd!

0 /5
(Ocen: 0)

energooszczędne świnki skarbonkiDzięki projektowi Energi Living Lab aż 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku testuje nowoczesne narzędzia i usługi, dzięki którym odbiorcy będą mogli obniżyć swoje rachunki za prąd. Program zakończy się w marcu 2017 roku, ale według wstępnych wyników, wykorzystywanie innowacyjnych technologii pozwala obniżyć rachunki za prąd średnio o 75 zł w ciągu kwartału.

Living Lab to innowacyjny projekt realizowany przez firmę Energa, który współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+. Zadaniem programu jest uczenie odbiorców indywidualnych świadomego zarządzania energią elektryczną.

Living Lab w Gdyni

W eksperymencie bierze udział 300 gospodarstw domowych z 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Dąbrowa, Karwiny, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack, Witomino). By wziąć udział w programie należało korzystać z taryfy G11 oraz posiadać zainstalowany licznik zdalnego odczytu.

Celem programu jest nauczenie jego uczestników świadomego korzystania z energii, dzięki czemu gospodarstwa domowe obniżą swoje rachunki – w ciągu kwartału udało się zaoszczędzić średnio 75 zł. Mniejsze zużycie prądu to także redukcja emisji dwutlenku węgla, czyli skorzysta na tym jeszcze środowisko:)

Uczestnicy mogą liczyć nie tylko na wskazówki, jak korzystać efektywnie z urządzeń, ale również projekt obejmuje takie usługi jak np. raporty z informacją zwrotną o zużyciu energii i system Inteligentnej Sieci Domowej (wraz ze wsparciem technicznym). Dodatkowo, 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia produkujące energię np. panele fotowoltaiczne.

Gospodarstwa domowe, biorące udział w programie są regularnie monitorowane poprzez wywiady i ankiety. Na podstawie informacji, które docierają do Energi, wynika, że świadomość użytkowników prądu wzrosła: 85 proc. wie, jak używać Inteligentnej Sieci Domowej, a 77 proc. chce dalej zmieniać swoje przyzwyczajenia na bardziej efektywne rozwiązania.

Projekt Living Lab zakończy się w marcu 2017 roku i na podstawie eksperymentu zostaną przygotowane raporty techniczne oraz analityczne, które ułatwią wdrażanie takich technologii w innych miejscach.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments