Wynajem długoterminowy samochodów – czym jest auto na abonament?

4.96 /5
(Ocen: 23)
Marzą Ci się nowe, cztery kółka? Jeszcze do niedawna byłyby na to tylko dwie opcje – odkładać pieniądze samodzielnie (kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych) lub skorzystać z kredytu. Teraz by skorzystać z nowego pojazdu, nie musisz go już kupować. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest wynajem długoterminowy samochodów, czy inaczej – auto na abonament. To nowoczesny sposób na dostęp do wszystkich korzyści, jakie daje nowy samochód, bez konieczności zaciągania kredytu czy wieloletniego oszczędzania.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Czym jest wynajem długoterminowy samochodów? Jak sama nazwa wskazuje, to forma wynajmu pojazdu na określony w umowie czas, w zamian za stałą, z góry ustaloną stawkę. Pod względem prawnym, auto abonament jest niczym innym jak leasingiem operacyjnym. Ze względu na charakter umowy, właścicielem auta przez cały czas pozostaje wynajmujący, i to on ponosi wszelkie stałe koszty związane m.in. z amortyzacją, eksploatacją i utrzymaniem sprawności pojazdu.

Czyli pisząc na wprost:

Wynajem długoterminowy to możliwość korzystania z auta za stałą, miesięczną opłatą, w której mieści się kompletna obsługa serwisowa, przeglądy, ubezpieczenie (AC i OC), auto zastępcze, wymiana opon, a nawet likwidacja ewentualnych szkód komunikacyjnych. Tobie jako wynajmującemu pozostaje jedynie zakup paliwa i czerpanie przyjemności z jazdy.


Czym nie musisz się natomiast martwić? Staniem w kolejkach po rejestrację, wyszukiwaniem i przedłużaniem ubezpieczenia, utratą wartości auta w czasie czy szukaniem potencjalnego nabywcy, gdy postanowisz zmienić auto.

Z auta możesz korzystać w niemal nieograniczony sposób, przez cały czas trwania umowy. Czyli zwykle, w zależności od Twoich preferencji i oferty Wynajmującego, od 12 do 60 miesięcy. Po upływie tego okresu masz zwykle trzy opcje. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.

Zakończyć współpracę z Wynajmującym – bez żadnych wymagań i kruczków prawnych.

Skorzystać z opcji wykupu samochodu – po góry ustalonej kwocie, zapisanej wcześniej w w umowie.

Wybrać sobie nowy samochód i dalej cieszyć się, ze swobody jaką daje wynajem długoterminowy.

Auta na abonament – kto może skorzystać?

Jesteś konsumentem i wynajem długoterminowy kojarzy Ci się z usługą wyłącznie dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą? Błąd! To rozwiązanie na jest na tyle opłacalne i elastyczne, że z łatwością znajduje zastosowanie w obu przypadkach.


Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Auto na abonament to dla przeciętnego Kowalskiego idealne rozwiązanie, nie różniące się niczym od abonamentu na telewizję czy telefon. Po prostu, co miesiąc płaci się ratę, a zamian można korzystać z wysokiej klasy samochodu – bez wpłat własnych i zobowiązań. To opcja, która powinni rozważyć szczególnie Ci, którzy z jakichś przyczyn nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu oraz Ci, którym zależy na wygodzie i minimum formalności.


Wynajem długoterminowy dla firm

Przedsiębiorstwa to podmioty, które już dawno odkryły uroki długoterminowego wynajmu samochodów. Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, już co piąte auto nabywane przez firmę jako flotowe, finansowanego jest na zasadzie auto abonamentu. Skąd ta popularność? Odpowiedzi jest wiele – stały koszt, minimum zaangażowanych zasobów (czasu i pieniędzy), brak formalności i wiele innych korzyści, o których napiszemy później.

Generalna zasada jest taka, że najemcą może być albo osoba fizyczna albo osoba prawna, przy czym ten ostatni podmiot musi być reprezentowany przez osobę fizyczną. W obu przypadkach, wynajmujący musi:

 • posiadać ważne prawo jazdy – niekiedy mogą pojawić się dodatkowe wymogi z tym związane – np. minimalny czas posiadania prawa jazdy;
 • mieć ukończone minimum 18 lat – przy czym bywa, że Wynajmujący podnosi graniczny wiek do 21 czy 25 lat;
 • posiadać ważny dokument tożsamości – w przypadku obywateli RP będzie to dowód osobisty, w przypadku obcokrajowców paszport.

Wynajem długoterminowy aut – formalności, warunki

OK, przejdźmy teraz do formalności, które dzielą Cię od sunięcia po drogach w pachnącym nowością aucie. Jakie są warunki wynajmu długoterminowego samochodu?

Wszystko zależy od ustaleń, poczynionych między Tobą, jako Najemcą, i Wynajmującym – czyli najczęściej długoterminową wypożyczalnią aut. Zasady te powinna regulować umowa wynajmu długoterminowego. Ponieważ prawo nie określa dokładnie, jak taka umowa powinna wyglądać, zatem warunki mogą się dość różnić, w zależności od Wynajmującego.

Warunki wynajmu długoterminowego w pigułce

 • Samochód wynajmujesz płacąc co miesiąc określoną w umowie sumę. Możesz, ale nie musisz wpłacić też wkład własny, który obniży wysokość raty.
 • Wynajem długoterminowy obowiązuje tak długo, jak umowa – czyli od 1 do 5 lat.
 • Z auta możesz korzystać Ty, jak również inne osoby – np. Twoja rodzina czy bliscy.
 • Może obowiązywać Cię limit kilometrów, które możesz przejechać rocznie. Zasada ta nie jest jednak regułą, bo zdarza się wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów. Jeśli przekroczysz limit, będziesz musiał zapłacić dodatkową kwotę, określoną w umowie.
 • Zwykle tematem utrzymania auta w całości zajmuje się Wynajmujący. Najemca (Ty) płaci jedynie za paliwo.
 • To, co zawiera pakiet usług, zależy od wybranej przez Ciebie oferty.
 • Jeśli umowa przewiduje takie rozwiązanie, po zakończeniu współpracy możesz wykupić auto po cenie rynkowej.

Jakie warunki koniecznie trzeba spełniać przy każdym wynajmie długoterminowym?

Wymagania przy wynajmie długoterminowym

 • Stałe źródło dochodów – przy wynajmie długoterminowym warunkiem koniecznym jest posiadanie stałych wpływów na konto. Ich źródło może być dowolne – m.in. umowa zlecenie, własna działalność czy umowa o pracę.
 • Ukończone minimum 18 lat – wynajem długoterminowy wymaga podpisania umowy, a do tego konieczna jest zdolność do czynności prawnych. Niekiedy górna granica może być wyższa.
 • Prawo jazdy – to must have. Bez ważnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania autem, skorzystanie z auta na abonament nie będzie możliwe.

Wynajem długoterminowy – dokumenty

Pod względem formalności, auto abonament to jedna z najprzyjaźniejszych opcji dla klienta. Oto, jakie przykładowe dokumenty przy wynajmie długoterminowym będą Ci potrzebne, jeśli jesteś:

Osobą fizyczną:

 • Dowód tożsamości
 • Informacja o dochodach*
 • Dokument potwierdzający źródło dochodów*

Osobą prawną:

 • Zaświadczenie o numerze REGON i NIP
 • PIT z działalności gospodarczej*
 • KPiR za wybrany okres*
 • Bilans spółki za wybrany okres*
 • Rachunek Zysków i Strat za wybrany okres*

* Obligatoryjność zależy od wypożyczalni

Jak to działa? Auto na abonament – krok po kroku

Ogólne procedury będą jednak zbliżone, bez względu na markę auta czy miejsce wynajmu samochodu.

Wybór oferty – krok pierwszy to znalezienie idealnego auta. Z tym akurat nie powinno być problemu, gdyż firmy oferujące wynajem długoterminowy samochodów zwykle posiadają pełen wachlarz marek i modeli. To również na tym etapie ustalasz wstępne warunki współpracy. Decydujesz m.in. czy i w jakiej wysokości chcesz uiścić wkład własny oraz jaki zakres usług Cię interesuje (pełen pakiet obsługi auta obejmujący m.in. serwis czy pakiet ubezpieczeń czy tylko wybrane elementy pakietu).

Złożenie dokumentów – teraz czas na formalności. Do skorzystania z auta na abonament konieczne będzie złożenie prostego wniosku. Trzeba w nim podać m.in. dane identyfikacyjne (imię i nazwisko – jeśli jesteś konsumentem; nazwę, adres, NIP – jeśli jesteś przedstawicielem osoby prawnej). Wypożyczalnia będzie również potrzebować danych na temat zdolności finansowej Wynajmującego. W związku z tym może poprosić o złożenie odpowiednich dokumentów – np. wyciągu bankowego czy KPiR.

Decyzja – w kolejnym etapie Twój wniosek jest analizowany przez Wynajmującego. Wypożyczalnia może sprawdzić m.in. Twoją zdolność do comiesięcznego regulowania należności czy źródło dochodów.  Oczywiście, co konkretnie będzie weryfikowane, zależy od wypożyczalni. Decyzja powinna trafić do Ciebie zwykle w ciągu kilkudziesięciu godzin, a niekiedy – nawet w 15 minut.

Podpisanie umowy – jeśli wszystkie procedury przebiegły pomyślnie, możesz podpisać umowę. W zależności od Twoich preferencji, odbywa się to stacjonarnie (w siedzibie Wynajmującego) lub zdalnie (wówczas konieczny może być przelew weryfikujący). Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z dokumentem, m.in. pod kątem poprawności danych i ustaleń umowy.

Odbiór samochodu – po formalnościach przychodzi najprzyjemniejszy moment – odbiór Twojego nowego, lśniącego auta. I to wszystko. Teraz możesz z niego korzystać, nie martwiąc się o obowiązki związane z rejestracją, przeglądami, serwisowaniem czy wymianą opon. W drogę!

Jakie auta na abonament są dostępne na rynku?

Gdy mowa o wyborze pojazdu możesz zadawać sobie pytanie, jak szeroka jest oferta w wynajmie długoterminowym? Po jakie auto na abonament możesz sięgnąć? Odpowiedź jest prosta: praktycznie po każde!

Długoterminowe wypożyczalnie samochodów dbają o to, aby wachlarz marek i modeli był jak najszerszy, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dostępny jest zatem m.in.:

Wynajem długoterminowy BMW

Wynajem długoterminowy Skoda

Wynajem długoterminowy Audi

Wynajem długoterminowy VW

Wynajem długoterminowy KIA

Wynajem długoterminowy Opel

Ogromna dostępność dotyczy też typów nadwozi. Bez problemu znajdziesz zatem linię auta, dopasowaną do swoich wymagań, m.in:

Hatchback – niedościgniony lider, dostępny jako auto miejskie lub kompakt

SUV i crossover, czyli jedne z najpopularniejszych obecnie typów nadwozi

Kombi, które cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim rodzin

Sedan – czyli elegancka klasyka gatunku, dla wielbicieli ponadczasowych linii


Co warto podkreślić, jeśli przeglądając oferty nie uda Ci wyłowić wymarzonego rozwiązania, zawsze możesz skontaktować się z Wynajmującym, który pomoże Ci znaleźć to, czego szukasz.


Wynajem długoterminowy a leasing – co wybrać? Podobieństwa i różnice

Jak już było wspomniane, auto na abonament to rodzaj leasingu operacyjnego. Dlaczego więc odróżnia się go leasingu? Pomiędzy tymi dwiema formami finansowania samochodów istnieją bowiem nie tylko podobieństwa, ale i różnice.

Przy wynajmie długoterminowym wpłata własna nie jest konieczna, podobnie jak wykup auta po zakończeniu umowy. Auto abonament to również minimum brak związanych z utrzymaniem auta – ubezpieczeniem, przeglądami, serwisowaniem. Z kolei leasing zapewnia większą swobodę w dysponowaniu autem. Koniec umowy leasingowej zwykle wiąże się z jednak wykupem samochodu.

Dużą różnicę możemy też zauważyć w wysokości raty. W leasingu, za pomocą comiesięcznej opłaty spłacamy całkowitą wartość pojazdu. W przypadku wynajmu długoterminowego samochodu – ponosisz jedynie koszt utraty wartości auta w czasie. Dzięki temu, Twoja rata wynajmu może być niższa od raty leasingowej. O ile? To zależy od marki, modelu czy wieku samochodu.

Którą z opcji wybrać? To kwestia potrzeb i preferencji.

Wynajem długoterminowy Leasing
Wpłata własna nie tak
Konieczność samodzielnego zakupu OC/AC nie tak
Pełen serwis (opony, części) tak nie
Swoboda korzystania nie tak
Wykup auta nie tak
Dla kogo? Dla Ciebie, jeśli cenisz sobie przede wszystkim wygodę, elastyczność i przejrzyste zasady korzystania z auta. Dla Ciebie, jeśli nie przeszkadzają Ci dodatkowe obowiązki i chcesz, aby auto po zakończeniu umowy należało do Ciebie.

Koszty i opłacalność wynajmu długoterminowego

Dobrze wiadomo, że wartość każdego nowego auto, nawet utrzymywanego w najlepszym stanie, spada w czasie. Jest to związane z jego amortyzacją, czyli zużyciem. Ta różnica pomiędzy ceną całkowicie nowego auta z salonu, a jego ceną po pewnym czasie użytkowania, to właśnie podstawowy koszt wynajmu długoterminowego, rozkładanego później na raty.

Na ogólną wysokość opłaty, jaką przyjdzie Ci zapłacić wpływają też usługi dodatkowe doliczane do kosztów wynajmu długoterminowego, a zatem np.:

 • pakiet ubezpieczeń – np. OC, AC, Assistance,
 • bieżące utrzymanie sprawności auta,
 • auto zastępcze w przypadku kolizji,
 • zakup, wymiana i składowanie opon,
 • obowiązkowe przeglądy.

Są to koszty, które musi ponosić każdy korzystający auta – nie da się ich uniknąć. Korzystając z auto abonamentu można jednak uniknąć związanych z nimi obowiązków – stania w kolejkach, formalnościach etc. Co warto też podkreślić, wypożyczalnie często mogą liczyć na specjalne zniżki, dzięki którym m.in. koszty ubezpieczenia mogą być niższe niż przeciętnie.

Dodatkową opłatą, która może się pojawić, jest stawka za przekroczenie ustalonego limitu kilometrów. Podpisując umowę, zwykle określasz, ile kilometrów zamierzasz przejechać rocznie. M.in. na tej podstawie ustalana jest wartość rezydualna (końcowa) auta. Każdy kilometr ponad ustalony limit, to mniejsza wartość pojazdu, stąd też konieczność ustalenia dodatkowej opłaty.

Rata w wynajmie długoterminowym.

Opłacalność wynajmu długoterminowego samochodu

Przejdźmy teraz do pytania, które najczęściej zadają sobie osoby zainteresowane autem na abonament – czy to się opłaca?

Przyjrzyjmy się teraz kosztom, jakie musiałbyś ponieść w każdym z trzech rodzajów finansowania. Jako przykład niech posłuży nam nowe auto, o cenie katalogowej 85.870 zł. Ile zapłacisz za użytkowanie auta przez 36 miesięcy, w każdym z przypadków?

Auto abonament Leasing Kredyt
Cena katalogowa 85.870 zł 85.870 zł 85.870 zł
Wkład własny 0 zł 0 zł 0 zł
Koszt rejestracji 0 zł 180,50 zł 180,50 zł
Koszt wymiany i przechowywania opon 0 zł ok. 250 zł / rok ok. 250 zł / rok
Koszt serwisowania 0 zł ok. 550 zł / rok ok. 550 zł / rok
Koszt ubezpieczenia 0 zł ok. 1.300 zł / rok ok. 1.300 zł / rok
Koszt przeglądu 0 zł 99 zł / rok 99 zł / rok
Wysokość raty 1.510 zł / miesiąc 2.596 zł / miesiąc 2.795 zł / miesiąc
Wartość wykupu 0 zł 698 zł 0 zł
Całkowity roczny koszt 18.120 zł 33.531 zł 35.919,50 zł
Całkowity koszt po 36 miesiącach 54.360 zł 100.931,50 zł 107.397,50 zł

Marząc o własnym, nowym aucie, często nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi wydatkami wiąże się jego utrzymanie. Zarówno w przypadku leasingu, jak i kredytu, roczny koszt związany z możliwością korzystania z pojazdu przekracza 30.000 zł! Jednocześnie, w przypadku wynajmu długoterminowego, roczny koszt użytkowania wynosi blisko połowę mniej – to dlatego, że przez cały czas spłacamy jedynie zmniejszenie jego wartości w czasie.


Czy zatem wynajem długoterminowy się opłaca? Jeśli zależy Ci na elastycznym korzystaniu z auta, z możliwością częstych wymian na nowszy model – to zdecydowanie!


Jeśli natomiast najważniejsze jest dla Ciebie posiadanie auta, to prawdopodobnie lepszą opcją będzie leasing lub kredyt.

Wynajem długoterminowy – czy warto? Twoje korzyści

Auto na abonament, czy to dla osoby fizycznej czy dla firmy, to szereg korzyści, którym trudno się oprzeć. Co zyskasz decydując się na wynajem długoterminowy?

 

Bez niespodzianek

Wynajem długoterminowy gwarantuje stałą wysokość kosztów co miesiąc. Nie musisz się zatem martwić, że nagle zaskoczy Cię wyższa rata, co ułatwia planowanie budżetu.

Bez utraty wartości

W przypadku zakupu auta, musimy borykać się z problemem jego utraty wartości. Jeśli chodzi samochód na abonament, ryzyko z tym związane ponosi Wynajmujący.

Bez wpłat własnych

W wynajmie długoterminowym, zarówno dla firm, jak i konsumentów nie ma obowiązku uiszczenia opłaty. Decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do Ciebie.

Bez wykupu auta

Zależy Ci na tym, żeby korzystać, a nie mieć? Żaden problem! Auto na abonament po zakończeniu umowy możesz po prostu oddać Wynajmującemu. Bez żadnych kruczków.

Bez ograniczeń

Osoby zainteresowane wynajmem długoterminowym aut mogą wybierać z szerokiej gamy marek i modeli. Dzięki temu znalezienie idealnej opcji nie stanowi problemu.

Bez obowiązków

Przy auto abonamencie, wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem sprawności pojazdu i eksploatacją są po stronie Wynajmującego. Ty, dolewasz jedynie benzyny do baku.

Jeśli po naszym artykule zdecydowałaś/eś się na auto na abonament, to koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem firm wynajmujących długoterminowo samochody.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments