Wysokie rachunki za prąd w Danii i Niemczech. Sprawdź, jak w zestawieniu PGE wypadła Polska!

0 /5
(Ocen: 0)

Business symbols, golden lightbulb and polish banknoteChociaż zdarza nam się często narzekać na ceny prądu, to jeszcze więcej powodów do niezadowolenia mają gospodarstwa domowe w Niemczech i Danii. Rachunki tamtejszych klientów indywidualnych są nawet o 100 proc. wyższe od naszych. Dlaczego? O tym w naszym artykule.

Analizę cen na w krajach UE przeprowadziła PGE, która zwraca uwagę, że ceny na rynkach hurtowych w Niemczech i Danii są niższe niż u nas w kraju. Stawka na spotowym rynku niemieckim obecnie wynosi 132,29 zł za MWh – spadek w ujęciu rocznym o 3 proc. W Danii stawka jest jeszcze niższa i wynosi 99 zł za MWh. Według zestawienia PGE najwyższe ceny na spotowym rynku są w Polsce (155 zł za MWh), na Litwie (176 zł za MWh) i na Węgrzech (170 zł za MWh). Dlaczego, więc Niemcy i Duńczycy płacą aż o 100 proc. wyższe rachunki za prąd?

Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje. Jak wskazuje PGE ceny w obrębie Unii Europejskiej są zróżnicowane, ponieważ zależą od innych zmiennych niż tylko od poziomu cen hurtowych. Wpływ na nie mają m.in. systemy wsparcia, system fiskalny czy mechanizmy regulacji.

Kto płaci najwięcej? Kto najmniej?

Polska Grupa Energetyczna wskazuje, że w pierwszym półroczu 2015 roku, dodatkowe obciążenia odbiorców prądu w UE były średnio na poziomie 30 proc. – w Polsce wyniosły one 24 proc., natomiast w Niemczech i Danii aż 50 proc. Jak to się przełożyło na ceny?

W Polsce ceny energii elektrycznej (wraz z dystrybucją) dla gospodarstw domowych wyniosły 592 zł za MWh, w Niemczech to już 1209 zł za MWh, rekordzistą jest Dania z ceną 1257 zł za MWh. W lepszej sytuacji niż Polska, są klienci indywidualni z Czech (521 zł za MWh), Węgier (462 zł za MWh), Litwy (514 zł za MWh) oraz Estonii (533 zł za MWh).

Źródło: PGE

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments