Żaden deweloper nie zlekceważy rządowego wsparcia MdM

5 /5
(Ocen: 1)

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo chłonny. Trwający od czterech lat rozkwit budownictwa pozwala całej branży patrzeć z optymizmem w przyszłość. Zainteresowani chcą i kupują nowe mieszkania. Szukamy lokali coraz większych, zwracamy uwagę na dodatkowe udogodnienia. Jak wygląda obecnie sytuacja w nieruchomościach?

Mieszkanie dla Młodych odwróciło panującą do tej pory zasadę spowolnienia w sektorze z początkiem roku. Dzięki programowi MdM w styczniu sprzedaje się więcej mieszkań. Co więcej, MdM 2018 wpłynął pozytywnie na wyniki w lutym, marcu i na początku kwietnia. Deweloperzy jednakże nie osiadają na laurach – w pierwszych dwóch miesiącach 2017 uzyskali ponad 21 tysięcy pozwoleń na budowę, to praktycznie o 2/3 więcej niż rok wcześniej.

Budowa domów z MdM na szeroką skalę

Dobrze wiemy, że program to nie tylko dopłaty do mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Dofinansowanie obejmuje również domy jednorodzinne. Taka nieruchomość nie może mieć więcej jak 100 mkw, chyba, że beneficjent wychowuje trójkę dzieci. W takiej sytuacji może rozglądać się za obiektem o 10 metrów większym. Deweloperzy zrozumieli jednak, że domy można optymalizować pod program, gdyż ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną od użytkowej. Ograniczenie MdM nie obejmuje:

  • kotłowni,
  • pralni,
  • suszarni,
  • piwnicy,
  • antresoli,
  • loggia,
  • tarasu / balkonu,
  • szafy i schowków ściennych,
  • składzików na opał / wózkowni,
  • garażu.

Dlatego w gminach sąsiadujących z miastami buduje się małe osiedla domów z myślą o osobach szukających alternatywy dla apartamentowców. W cenach konkurencyjnych do lokali w ścisłym centrum, często w świetnym standardzie, blisko natury. Takie miejsca przeważnie położone są przy drogach wylotowych z miast, dzięki czemu dojazd do pracy nie jest uciążliwy. Oferują również kawałek ogródka, by stworzyć własną, zieloną enklawę. Należy pamiętać, że limity MdM będą inne dla miasta wojewódzkiego i gmin bardziej oddalonych od aglomeracji.

Doradca finansowy może pomóc

Szukając kredytu hipotecznego z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych możemy wybierać spośród 14 banków oferujących kredyt z MdM. Każdy przedstawia inne warunki, zależnie od wewnętrznej polityki kredytodawcy. Dlatego, by uzyskać pełną wiedzę warto sprawdzać np. ranking kredytów hipotecznych z MdM. Doradca finansowy również może pomóc. Dysponuje najświeższymi informacjami z całego sektora, pierwszy dowiaduje się o wszelkich promocjach. Zestawienie czternastu ofert z tyloma zmiennymi jest niemałym wyzwaniem, dlatego można zwrócić się do specjalisty. Należy podkreślić, że pośrednictwo kredytowe jest nieodpłatne, a doradca finansowy utrzymuje się dzięki prowizji.
Czy to powinno budzić nasze podejrzenia? W obecnych czasach zaufanie w finansach to podstawa, a bardzo łatwo stracić renomę oferując słabe produkty. Dlatego osoby z branży nie mogą sobie pozwolić na podobne kroki, ponieważ klienci by odeszli. Nowa ustawa o kredytach hipotecznych ma wprowadzić zmiany również i w tej materii. Od lipca będziemy dokładnie wiedzieć, jakie prowizje doradca finansowy otrzymuje od każdego banku. Będzie też musiał zdać egzamin Komisji Nadzoru Finansowego oraz zostanie ujęty w odpowiednim spisie.

Liczby mówią same za siebie. Kupiliśmy ok 90 tys. nieruchomości z dopłatą MdM. To prawie 20 mld złotych, które napędziły rynek nieruchomości. Co najważniejsze, mimo rosnącego zainteresowania zadziałał czynnik regulacyjny programu i ceny nie poszły w górę. Deweloperzy jeszcze będą chcieli wykorzystać ostatnią pulę dofinansowań MdM 2018 i utrzymujące się wciąż niskie stopy procentowe, które mobilizują do zakupów. Równocześnie Zmniejszająca się opłacalność lokat skłania inwestorów w stronę nieruchomości, z wynajmu których można otrzymać bardziej satysfakcjonujące pieniądze. Przed nami bardzo ciekawy rok!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
23 kwietnia 2017 12:03

Witam. Mam pytanie: Jeżeli teraz podpiszę umowę przedwstępną u notariusza ze sprzedawcą mieszkania i w tej umowie będą następujące warunki:
– Wpłacam przy podpisaniu umowy przedwstępnej zadatek 50 tys.
– Zastrzegam, że od momentu wpłaty zadatku mogę już w tym mieszkaniu zamieszkać
– Umowa zostanie sfinalizowana najpóźniej w lutym 2018

To czy mogę z tą umową i innymi dokumentami pójść po nowym roku do banku i ubiegać się o kredyt z MdM? Czy wpłacenie zadatku kilka miesięcy przed wnioskiem kredytowym stanowi problem?