Żaden deweloper nie zlekceważy rządowego wsparcia MdM

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo chłonny. Trwający od czterech lat rozkwit budownictwa pozwala całej branży patrzeć z optymizmem w przyszłość. Zainteresowani chcą i kupują nowe mieszkania. Szukamy lokali coraz większych, zwracamy uwagę na dodatkowe udogodnienia. Jak wygląda obecnie sytuacja w nieruchomościach?

Mieszkanie dla Młodych odwróciło panującą do tej pory zasadę spowolnienia w sektorze z początkiem roku. Dzięki programowi MdM w styczniu sprzedaje się więcej mieszkań. Co więcej, MdM 2018 wpłynął pozytywnie na wyniki w lutym, marcu i na początku kwietnia. Deweloperzy jednakże nie osiadają na laurach – w pierwszych dwóch miesiącach 2017 uzyskali ponad 21 tysięcy pozwoleń na budowę, to praktycznie o 2/3 więcej niż rok wcześniej.

Budowa domów z MdM na szeroką skalę

Dobrze wiemy, że program to nie tylko dopłaty do mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Dofinansowanie obejmuje również domy jednorodzinne. Taka nieruchomość nie może mieć więcej jak 100 mkw, chyba, że beneficjent wychowuje trójkę dzieci. W takiej sytuacji może rozglądać się za obiektem o 10 metrów większym. Deweloperzy zrozumieli jednak, że domy można optymalizować pod program, gdyż ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną od użytkowej. Ograniczenie MdM nie obejmuje:

 • kotłowni,
 • pralni,
 • suszarni,
 • piwnicy,
 • antresoli,
 • loggia,
 • tarasu / balkonu,
 • szafy i schowków ściennych,
 • składzików na opał / wózkowni,
 • garażu.

Dlatego w gminach sąsiadujących z miastami buduje się małe osiedla domów z myślą o osobach szukających alternatywy dla apartamentowców. W cenach konkurencyjnych do lokali w ścisłym centrum, często w świetnym standardzie, blisko natury. Takie miejsca przeważnie położone są przy drogach wylotowych z miast, dzięki czemu dojazd do pracy nie jest uciążliwy. Oferują również kawałek ogródka, by stworzyć własną, zieloną enklawę. Należy pamiętać, że limity MdM będą inne dla miasta wojewódzkiego i gmin bardziej oddalonych od aglomeracji.

Doradca finansowy może pomóc

Szukając kredytu hipotecznego z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych możemy wybierać spośród 14 banków oferujących kredyt z MdM. Każdy przedstawia inne warunki, zależnie od wewnętrznej polityki kredytodawcy. Dlatego, by uzyskać pełną wiedzę warto sprawdzać np. ranking kredytów hipotecznych z MdM. Doradca finansowy również może pomóc. Dysponuje najświeższymi informacjami z całego sektora, pierwszy dowiaduje się o wszelkich promocjach. Zestawienie czternastu ofert z tyloma zmiennymi jest niemałym wyzwaniem, dlatego można zwrócić się do specjalisty. Należy podkreślić, że pośrednictwo kredytowe jest nieodpłatne, a doradca finansowy utrzymuje się dzięki prowizji.
Czy to powinno budzić nasze podejrzenia? W obecnych czasach zaufanie w finansach to podstawa, a bardzo łatwo stracić renomę oferując słabe produkty. Dlatego osoby z branży nie mogą sobie pozwolić na podobne kroki, ponieważ klienci by odeszli. Nowa ustawa o kredytach hipotecznych ma wprowadzić zmiany również i w tej materii. Od lipca będziemy dokładnie wiedzieć, jakie prowizje doradca finansowy otrzymuje od każdego banku. Będzie też musiał zdać egzamin Komisji Nadzoru Finansowego oraz zostanie ujęty w odpowiednim spisie.

Liczby mówią same za siebie. Kupiliśmy ok 90 tys. nieruchomości z dopłatą MdM. To prawie 20 mld złotych, które napędziły rynek nieruchomości. Co najważniejsze, mimo rosnącego zainteresowania zadziałał czynnik regulacyjny programu i ceny nie poszły w górę. Deweloperzy jeszcze będą chcieli wykorzystać ostatnią pulę dofinansowań MdM 2018 i utrzymujące się wciąż niskie stopy procentowe, które mobilizują do zakupów. Równocześnie Zmniejszająca się opłacalność lokat skłania inwestorów w stronę nieruchomości, z wynajmu których można otrzymać bardziej satysfakcjonujące pieniądze. Przed nami bardzo ciekawy rok!

Najnowsze aktualności / recenzje

Komentarze

 1. Witam. Mam pytanie: Jeżeli teraz podpiszę umowę przedwstępną u notariusza ze sprzedawcą mieszkania i w tej umowie będą następujące warunki:
  – Wpłacam przy podpisaniu umowy przedwstępnej zadatek 50 tys.
  – Zastrzegam, że od momentu wpłaty zadatku mogę już w tym mieszkaniu zamieszkać
  – Umowa zostanie sfinalizowana najpóźniej w lutym 2018

  To czy mogę z tą umową i innymi dokumentami pójść po nowym roku do banku i ubiegać się o kredyt z MdM? Czy wpłacenie zadatku kilka miesięcy przed wnioskiem kredytowym stanowi problem?

Dodaj komentarz