Zajęcie komornicze na koncie bankowym – na czym polega, jakie kwoty?

5 /5
(Ocen: 1)
Życie potrafi zaskoczyć. Nie zawsze pozytywnie. Do tego, aby zainteresował się nami komornik nie trzeba wiele. Wystarczą niezapłacone rachunki, nieuregulowany kredyt lub chwilówka. Skuszeni szybkimi pożyczkami zapominamy o wysokich prowizjach. Zajęcie konta bankowego przez komornika to najczęstszy sposób egzekucji długów. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz na czym polega egzekucja z rachunku bankowego.

Procedura windykacyjna na koncie bankowym

Zanim wierzyciel wystosuje wniosek o wszczęcie egzekucji może starać się załatwić sprawę polubownie. Niechętnymi do współpracy dłużnikami zajmie się komornik. Procedura egzekucji komorniczej rozpoczyna się po otrzymaniu przez komornika wniosku od wierzyciela wraz z tytułem wykonawczym. Klauzula wykonawcza (zazwyczaj z orzeczenia sądowego) umożliwia przymusowe odzyskanie należności od dłużnika. Najczęstszym sposobem egzekucji jest zajęcie rachunku bankowego.

Jak komornik może znaleźć konto dłużnika?

Komornik może namierzyć konto bankowe na kilka sposobów. Czasem sam wierzyciel zna numer konta bankowego swego dłużnika. Gdy komornik musi na własną rękę zdobyć potrzebne dane, ma do dyspozycji system OGNIVO. Pozwala on na szybkie odnalezienie banku i wszystkich rachunków dłużnika.

Informacje o koncie dłużnika komornik uzyska też kierując zapytanie – za pośrednictwem banków – do Centralnej informacji o rachunkach. Do niedawna dłużnicy ukrywali swoje środki na rachunkach w SKOKach, ale od czasu, gdy weszły one do systemu OGNIVO, taka metoda przestała być możliwa. Obecnie anonimowe konto bankowe jest praktycznie nieosiągalne, a już na pewno nielegalne i ryzykowne.

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Po zdobyciu wszystkich potrzebnych informacji komornik może przystąpić do zajęcia rachunków dłużnika. Wysokość przejętych środków jest określona przez wysokość długu. Jeżeli stan konta jest niewystarczający do spłaty, także środki wpływające na konto podlegają egzekucji. Komornik może zająć nie tylko zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale i konta oszczędnościowe czy środki pozostające na lokatach. To samo tyczy się wspólnych rachunków.

Zajęcia konta realizowane jest albo na drodze elektronicznej, albo pisemnej (rachunki w SKOKach). Warto wiedzieć, że blokada rachunku nie oznacza zamknięcia konta dla dłużnika. Może on dalej z niego korzystać, w sposób ograniczony dysponując znajdującymi się na nim środkami.

Jak wygląda zajęcie wspólnego konta przez komornika?

Konta dzielone ze współmałżonkiem mogą zostać zajęte w całości. Sytuacja wygląda inaczej, gdy współwłaścicielem jest ktoś inny. Dłużnik jest zobowiązany do przedstawienia umowy ustalającej wysokość części udziałów osoby trzeciej na koncie bankowym. Jeżeli tego nie zrobi w terminie 7 dni od jego zajęcia lub umowa nie określa wysokości udziałów, komornik ustala, że są dzielone po równo. Reszta środków nienależących według podziału do dłużnika, jest wolna od egzekucji komorniczej.

Co z zajęciem komorniczym na rachunku firmowym?

Dłużnik podlegający egzekucji komorniczej, który posiada konto firmowe musi liczyć się z tym, że środki na nim się znajdujące mogą zostać zajęte w całości. Na rachunku firmowym nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia. Jedyne środki, które musi pozostawić komornik znajdują się na tzw. liście płac. Aby zabezpieczyć środki na wypłaty dla pracowników, dłużnik zobowiązany jest dostarczyć aktualną listę do banku.

Ile środków może zabrać komornik z konta bankowego?

Komornik zajmujący rachunek dłużnika musi uwzględnić przewidziane limity egzekucji oraz kwotę wolną od zajęcia. Obecnie kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, czyli 2100 zł brutto (75% x 2800 zł brutto). Limit ten odnawia się co miesiąc, a niewykorzystane środki nie przechodzą na kolejny okres. Wszystkie pieniądze powyżej wskazanej kwoty zostaną przejęte przez komornika.

Jakich środków nie może zająć komornik na koncie bankowym?

Prawo jasno określa, które środki są wykluczone z egzekucji. Należą do nich m.in.:

  • świadczenia alimentacyjne i świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny,
  • zasiłki, świadczenia i dodatki pielęgnacyjne,
  • świadczenia i zasiłki rodzinne,
  • zasiłki dla opiekunów,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenia wychowawcze,
  • świadczenia integracyjne.

Lista jest długa. Konto na którym znajdują się środki wykluczone z egzekucji komorniczej pozostaną wolne od zajęcia. Należy do nich też świadczenie z programu 500 plus, dlatego dobrym sposobem na zabezpieczenie przed komornikiem środków jest założenie tzw. konta socjalnego i zgłoszenie jego charakteru komornikowi. Tym sposobem unikniemy przypadkowego zajęcia takiego rachunku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 listopada 2021 05:12

Po zajęciu konta przez komornika można otworzyć nowe konto, chodzi o to, że komornik bardzo rzadko o ile w ogóle ponownie sprawdza czy dłużnik ma nowe konto. Praktycznie w ciągu półrocznego postępowania egzekucyjnego rzadko kiedy ponownie sprawdza.