Zakupy na raty, a może kredyt?

1 /5
(Ocen: 1)

Wynagrodzenia Polaków rzadko pozwalają na nieplanowany zakup towarów lub usług wartych kilka tysięcy złotych bez rozłożenia należności na raty. Sklepy kuszą konsumentów okazyjnymi cenami, promocyjnymi warunkami, które “więcej się nie powtórzą”. Banki z kolei prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert kredytów gotówkowych do wykorzystania na dowolny cel. W jakiej sytuacji bardziej opłacalne okazuje się skorzystanie z propozycji ratalnych sklepu, a kiedy lepiej udać się do banku po pożyczkę? Nasz artykuł pomoże w podjęciu decyzji.

Kredyt ratalny – co trzeba wiedzieć, żeby nie żałować?

Dla wielu z nas, zakupy na raty są jedynym sposobem sfinansowania wymiany zużytych sprzętów, niemodnych mebli czy modernizacji mieszkania. Niektórzy podchodzą jednak nieufnie do kredytów wszelkiej maści i preferują często wieloletnie oszczędzanie, celem uniknięcia zobowiązań finansowych. Inni z kolei kupują bez opamiętania, zawierając wiele umów ratalnych bez choćby pobieżnej analizy podpisywanych dokumentów. A to właśnie zapoznanie się z warunkami, na jakich udzielany jest nam kredyt ratalny stanowi wymóg konieczny udanych zakupów.

Niektórzy konsumenci decydują się na zakupy ratalne, ponieważ wiedzą, że procedura przyznawania środków pieniężnych w sklepach jest znacznie uproszczona i daje większe szanse na pozytywną decyzję. W większości przypadków do uzyskania kredytu ratalnego wystarczą dwa dokumenty tożsamości i zaświadczenie o dochodach. Czasami, jeżeli nasza historia kredytowa jest wyjątkowo dobra, nie musimy nawet przedkładać tego ostatniego dokumentu. Taka sytuacja może niestety otworzyć drzwi mniej rozważnym kredytobiorcom, zawierającym wiele umów ratalnych jednocześnie. Pamiętajmy, że dokonując zakupu sprzętu z płatnością rozłożoną stajemy się nie tylko klientami sklepu, ale także banku, który pożyczył nam środki. Jeżeli nasze płatności będą nieregularne lub nieterminowe, to właśnie bank rozpocznie wobec nas procedurę windykacyjną, a cała sytuacja z pewnością wpłynie negatywnie na naszą historię kredytową utrudniając w przyszłości uzyskanie jakiejkolwiek pożyczki.

Zakupy na raty – kiedy i na jakich warunkach?

Ważnym aspektem dla wielu konsumentów poszukujących towarów z możliwością ich zakupu na raty jest możliwie najdłuższy okres spłaty. Szczególnie te osoby, których miesięczny dochód nie należy do imponujących, dążą do jak najmniejszego obciążenia domowego budżetu. Może tu jednak czekać na nich pułapka w postaci oprocentowania kredytu ratalnego. Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej ostatecznie zapłacimy.

Większość banków współpracujących z sieciami handlowymi udziela kredytów ratalnych na maksymalnie 36 miesięcy. Zdarzają się jednak czasowe promocje, w wyniku których należność możemy rozłożyć na 60 lub nawet 72 raty. Opłacalność stosunkowo niewielkich zakupów jest przy takim okresie kredytowania znikoma. Dla przykładu – kupując u lidera rynku technologicznego lodówkę za 1600 zł i rozkładając jej spłatę na 60 rat, w rezultacie zapłacimy prawie 500 zł więcej! Celem porównania, przy 24 ratach kwota ta wzrośnie o niecałe 200 zł. Nie zapominajmy również o możliwych opłatach dodatkowych w postaci np. prowizji za przyznanie kredytu.

Co w sytuacji, kiedy planujemy jednak zakupy o większej wartości? Musimy liczyć się z tym, że w przypadku zakupów ratalnych, większość banków ustala limit kwoty pożyczki ratalnej w przedziale 30-35 tys. zł. Rozłożenie takiej sumy na 60 rat jest już wówczas bardziej opłacalne. Stanowi to jednak oczywiście ograniczenie dla osób, które chciałyby dokonać jednorazowo zakupu na większą kwotę.

Kiedy zatem zakupy na raty są opłacalne? Zwróćmy uwagę, aby decydując się na towary o wartości np. 1-2 tys. zł nie rozkładać płatności za nie na okres np. 60-ciu miesięcy. Pamiętajmy, że w rezultacie możemy wydać bowiem kwotę znacznie przewyższającą realną wartość zakupionych towarów. Kredyt ratalny będzie również odpowiedni dla konsumentów zainteresowanych nabyciem towarów do kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli planujemy większe zakupy, dodatkowo w kilku różnych sieciach handlowych, warto rozważyć złożenie wniosku o kredyt gotówkowy w banku.

Czy raty 0% są naprawdę za “zero”?

Omawiając temat płatności ratalnych nie sposób nie wspomnieć o pojawiających się od czasu do czasu promocyjnych ofertach na nieoprocentowane kredytowanie zakupów. Takie transakcje są bowiem w tym kontekście najbardziej opłacalne. Wielu konsumentów pozostaje jednak bardzo ostrożnymi w odniesieniu do tych promocji. I bardzo słusznie. Raty 0%, które rzeczywiście nie generują żadnych dodatkowych opłat dla kredytobiorcy mogą znaleźć się w ofercie tylko największych sieci handlowych. Dla mniejszych podmiotów byłoby to zwyczajnie nieopłacalne. Jeżeli decydujemy się zatem na zakupy skuszeni komunikatem “raty 0%”, pamiętajmy, aby bardzo dokładnie przeczytać umowę i zapytać doradcę czy wszystkie raty, przez cały okres kredytowania są objęte tą promocją. Zdarza się bowiem, że tylko część z nich jest nieoprocentowana. Ważną kwestią są również koszty okołokredytowe, a więc opłaty przygotowawcze lub prowizja za udzielenie pożyczki.

Czy kredyt gotówkowy to opłacalne finansowanie zakupów?

Kredyt gotówkowy jako sposób na uiszczanie płatności za zakupy ma wielu zwolenników. W szczególności są to osoby, które posiadają dobrą zdolność i nie obawiają się bardziej szczegółowej niż w przypadku “rat sklepowych” analizy ich sytuacji finansowej. Banki prześcigają się obecnie w propozycjach kredytów gotówkowych udzielanych na bardzo preferencyjnych warunkach. Może to być na przykład atrakcyjne oprocentowanie, brak opłat przygotowawczych lub prowizyjnych. Planując złożenie wniosku o przyznanie pożyczki gotówkowej trzeba wiedzieć, że większość banków ustala dolny limit kredytu np. na poziomie 1000 zł. Jest to zabieg korzystny dla samych konsumentów, gdyż decydowanie się na kredytowanie zakupów o wartości poniżej tej kwoty jest zwyczajnie nieopłacalne.

Sfinansowanie zakupów o dużej wartości za pomocą kredytu gotówkowego jest najlepszym możliwym wyjściem, oczywiście jeżeli nie dysponujemy własnymi środkami. Większość banków przy spełnieniu określonych warunków może zaproponować nam pożyczkę nawet do wysokości 200 tys. zł. Jeżeli planujemy zatem większą inwestycje np. w modernizację mieszkania, to kredyt gotówkowy będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem. Trzeba w tym miejscu pamiętać o okresie spłaty. Zasada jest taka sama, jak w przypadku zakupów na raty, a więc im więcej rat, tym większy koszt ogólny kredytu. W zależności od banku pożyczkę gotówkową możemy spłacać przez 72, 96 a nawet 120 miesięcy. Zanim podpiszemy umowę sprawdźmy więc ile przyjdzie nam zapłacić za samą obsługę kredytu oraz jego odsetki.

Zwróć uwagę na oferty specjalne banków!

W większości przypadków kredyty gotówkowe udzielane są na dowolny cel. Klient może więc wydać pożyczone pieniądze na zakup towarów, ale także usług, takich jak na przykład wycieczki czy zabiegi medyczne. Zdarza się jednak, że banki przygotowują dla swoich klientów oferty kredytów z przeznaczeniem np. na remont mieszkania lub domu. Jeżeli planujemy właśnie taką inwestycję, to warto zwrócić uwagę na te propozycje. Mniejsze instytucje finansowe zlokalizowane np. w niewielkich miejscowościach często oferują pożyczki na konkretny cel, np. wymianę wyposażenia AGD na energooszczędne. Na czym polega wyjątkowość takich ofert? Zazwyczaj gwarantują one niższe oprocentowanie lub po prostu brak opłat prowizyjnych. Uważajmy jednak na ewentualne ubezpieczenia, np. od utraty pracy, gdyż ich koszt może zniwelować brak pozostałych opłat.

Korzystając z oferty kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na konkretny cel musimy liczyć się z koniecznością przedstawiania faktur za nasze zakupy. Bank sprawdza w ten sposób prawidłowe rozdysponowanie środków. Celem, dla którego instytucje finansowe decydują się na proponowanie udzielania kredytów na specjalnych warunkach jest oczywiście dążenie do zatrzymania klienta na dłużej np. poprzez podpisanie z nim umowy na kolejne produkty bankowe.

Kredyt ratalny czy gotówkowy – co wybrać?

Robiąc zakupy sfinansowane kredytem ratalnym oszczędzamy sobie czasu i zachodu, ponieważ wszystkie formalności załatwiamy w jednym miejscu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla zakupu towarów o stosunkowo niewielkiej wartości przy zachowaniu opłacalnej długości okresu kredytowania. Jeżeli planujemy natomiast większą inwestycję i zależy nam na rozłożeniu spłaty pożyczki na kilka lat, to lepszym wyborem będzie dla nas kredyt gotówkowy w banku. Każda z tych form finansowania ma więc swoje zalety w konkretnych przypadkach. Zawsze musimy jednak pamiętać o rozsądnym podejściu do zaciągania zobowiązań i spłacać je terminowo.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments