Zamieszanie wokół MdM

0 /5
(Ocen: 0)

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych musi ściśle współpracować z wszystkimi bankami biorącymi udział w akcji. Aż z czternastu instytucji każdego dnia do Banku Gospodarstwa Krajowego wpływają wnioski opiewające w sumie na miliony złotych. Pieniądze kończą się szybko, jednak nie aż tak szybko jak jeszcze wydawało się na początku tygodnia. Skąd różnice? Czy jeszcze można liczyć na dofinansowanie?

Jak powstało zamieszanie wokół kredytów hipotecznych MdM?

Szybkość, z jaką rezerwowane były środki na Mieszkanie dla Młodych zaskoczyła chyba wszystkich. Każdego dnia beneficjenci otrzymywali wsparcie szacowane na dziesiątki milionów. Po pierwszym tygodniu rozeszła się ponad 1/3 wszystkich pieniędzy, a w środku drugiego tygodnia zaczęły się pojawiać głosy, że przyjmowanie wniosków skończy się już w piątek. Atmosferę podkręcił również Bank Zachodni WBK przewidując na środę zatrzymanie całej akcji w swoich oddziałach. Argumentując, że środki znikają tak szybko, że bank nawet nie jest w stanie zapewnić wszystkim tym, którzy już wzięli udział przydzielenia środków.

Oliwy do ognia dolał komunikat BGK na koniec środy 11.01. W notce pojawiła się informacja, że banki zarezerwowały już 318 mln. z całej puli. Nie trzeba sztabu specjalistów, żeby obliczyć, że pieniądze przy tym tempie skończyłby się pewnie koło piątku. Dziennie wydatkowane było przecież na poziomie ok. 30 -40 mln. złotych. Historia z pieniędzmi na Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku skończyłaby się po całych dwóch tygodniach.

Tym większe było zdziwienie całej branży, gdy okazało się w piątek, że pieniędzy jeszcze powinno wystarczyć przynajmniej na początek trzeciego tygodnia, jeżeli nawet nie na cały. Saldo wynosi obecnie 310 mln. W oświadczeniu Banku Gospodarstwa Krajowego mogliśmy przeczytać, że środki rezerwowane przez banki nie pokrywają się z tymi, które były w następnej kolejności rozpatrywane przez bank. Skąd różnice? Beneficjenci mieli możliwość porównywania ofert. Wnioski kredytowe mogli składać w kilku bankach, jednak sam wniosek MdM powinien być złożony tylko w pierwszym. Jednak dla spokoju uzupełniane były w większej liczbie instytucji. Przez co jedna nieruchomość mogła zostać wciągnięta do wyliczeń kilka razy.

Środki przeznaczone na 2017 rok to nie koniec projektu. Wciąż ok. 600 milionów dostępnych jest w ramach MdM 2018. Następnym zapowiadanym program ma być Mieszkanie Plus zakładające budowanie bloków na szeroką skalę. Na wynajem, bądź z możliwością dojścia do własności. Z naszych analiz wynika, że MdM mógłby wspierać nową idee. Według założeń brakuje ok 2 mln mieszkań, wielotorowość rozowiązań mogłaby dać wymierne efekty.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments