Zastrzeżenie kredytowe BIK – czemu banki zwlekają z przystąpieniem do systemu?

4.4 /5
(Ocen: 5)

Co zrobić, żeby nie martwić się o kradzież naszej tożsamości? Tylko w 2019 roku udaremniono ponad 5 tys. prób wyłudzeń kredytów, średnio na kwotę 31 tys. zł. W ochronie przed wyłudzeniem pomóc mogą alerty BIK. Oprócz powiadomień uzyskujemy też możliwość zastrzeżenia kredytowego.

Czy tylko dla mnie pomysł zablokowania kredytów i pożyczek wydaje się genialny? Nie chcemy kredytu, banki nie udzielą go na nasze dane, dopóki takiego zastrzeżenia nie wyłączymy. Nic prostszego? Niestety nie dla wszystkich banków i pożyczkodawców. Co tak “uwiera” w zastrzeżeniu kredytowym instytucje finansowe w Polsce?

Na czym polega zastrzeżenie kredytowe w BIK?

BIK oferuje zastrzeżenie kredytowe w ramach Alertów BIK, które kosztują 24 zł na rok. Czyli w pakiecie otrzymujemy takie funkcje jak powiadomienia, blokadę kredytową oraz zastrzeżenie dokumentów tożsamości (ta ostatnia opcja jest np. dostępna też w swoim banku).

Zastrzeżenie dokumentów tożsamości należy jednak stosować ostrożnie. Na przykład warto z niego skorzystać, gdy nasz dowód zostanie skradziony. Inaczej to raczej “opcja atomowa” przy zabezpieczaniu swojej tożsamości, ponieważ zastrzeżonym dokumentem nie można już się posługiwać.

Zatem dla osób chcących kontrolować swoje finanse pozostaje głównie kombinacja alerty BIK + zastrzeżenie kredytowe. Dopóki mamy opłaconą usługę możemy w każdym momencie włączyć lub wyłączyć blokadę kredytową. Gdy nasza subskrypcja wygaśnie zastrzeżenie kredytowe jest automatycznie wyłączane.
bik zastrzeżenie kredytowe wyłączone
(źródło: BIK)

Jak działa zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Gdy włączymy zastrzeżenie kredytowe, partnerzy należący do systemu otrzymują informację, że nie jesteśmy zainteresowani braniem kredytu lub pożyczki. Pamiętajmy, że przy włączonej blokadzie kredytowej nadal możemy otrzymywać od instytucji finansowych propozycje zobowiązań.
BIK zastrzeżenie kredytowe włączone
(źródło: BIK)

Jeżeli chcemy cofnąć blokadę możemy to zrobić przez nasze konto BIK albo przez telefon, ale wtedy należy ustawić numer PIN, o który poprosi nas podczas rozmowy konsultant.
komunikat bik o ustawieniu nr PIN dla zastrzeżenia kredytowego
(źródło: BIK)

BIK zastrzeżenie kredytowe – mocne i słabe strony

Pomysł, że możemy wygodnie za pomocą jednego kliknięcia włączyć zastrzeżenie kredytowe jest według mnie idealnym rozwiązaniem. Dzięki Alertom BIK wiemy, kiedy i kto pytał się o nasze dane. Jednak przestępcy mogą być szybsi od nas. Zamiast bawić się w “kto pierwszy ten lepszy” z oszustami, można by po prostu włączyć zastrzeżenie i złodzieje nie mają już tu wiele do powiedzenia.

To tyle w teorii. Bo w praktyce zastrzeżenie kredytowe BIK jest zapomniane przez instytucje finansowe w Polsce. Lista partnerów systemu jest krótka i w połowie wypełniona lokalnymi SKOKami:
lista instytucji w systemie zastrzeżenie kredytowe BIK
(źródło: BIK)

Z dużych banków widać tylko, że Pekao Bank Hipoteczny na poważnie podchodzi do bezpieczeństwa konsumentów. A reszta? Oczywiście BIK SA chciałoby, aby docelowo wszystkie instytucje finansowe dołączyły do systemu credit freeze.

Usługa blokady kredytowej w BIK ruszyła w kwietniu 2018 roku. Zaraz miną dwa lata od jej uruchomienia. Czy rzeczywiście największe banki w Polsce nie potrafią dołączyć do systemu zastrzeżeń, w którym jest np. SKOK Szopienice? Kto kogo powinien pouczać i służyć za wzór w ochronie konsumentów?

Czemu banki nie chcą być w systemie credit freeze?

Przykład Pekao pokazuje, że to nie problem włączyć się do partnerstwa w systemie zastrzeżenia kredytowego BIK. To drugi największy bank w Polsce. Gdzie ambicje takich instytucji jak PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Santander, Millennium Bank, BNP Paribas i wiele innych? Łatwo jest mówić o dbaniu o bezpieczeństwo klientów, ale działania nie przychodzą już tak prosto.

Czy – z punktu widzenia banków – nie lepiej mieć u siebie klientów, którzy rzeczywiście chcą kredyt gotówkowy, zamiast co jakiś padać ofiarą oszustów? Komu pomaga aktualny poziom zaangażowania w system blokady kredytowej?
Domyślam się, że banki boją się, że kolejne działanie, które muszą wykonać konsumenci (wyłączyć zastrzeżenie) zniechęci ich do zaciągnięcia zobowiązania.

Miałoby to sens, gdyby nie to, że odblokowanie kredytu jest dostępne na jedno kliknięcie lub telefonicznie. Można pójść do banku i podczas rozmowy z konsultantem wyłączyć je. Po drugie, co z kosztami odszkodowań za wyłudzone kredyty? Banki mają zamiar udawać, że to nie ich wina?

Zapytaliśmy banki o system zastrzeżeń kredytowych BIK

Znacie to powiedzenie? “Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo”. Podobnie jest z systemem bezpieczeństwa banków. Najsłabszym elementem są sami klienci. Każdy z nas jest narażony na kradzież tożsamości. Dlatego tak ciekawym rozwiązaniem jest zastrzeżenie kredytowe BIK. Dzięki niemu – nawet jeśli wszystkie inne zabezpieczenia zawiodą – złodziej nie ma możliwości zaciągnąć zobowiązania w banku należącym do takiego systemu. Za to my możemy wyłączyć zastrzeżenie kredytowe na czas starania się np. o kredyt hipoteczny i po wszystkim bezpiecznie je włączyć.

To oczywiste, że konsumentom zależy, aby jak najwięcej instytucji finansowych było w systemie. Czy tak samo zależy bankom? Niestety w przypadku zastrzeżeń kredytowych, banki mogą uczyć się odpowiedzialności od firm pożyczkowych – nie tylko stworzyły one system Bezpieczny Pesel, ale część dołączyła jeszcze do Zastrzeżeń Kredytowych w BIK. A ile banków jest w tym systemie? Jeden. Obecnie tylko Pekao SA postanowił zawstydzić resztę instytucji finansowych. Czy banki robią sobie coś z tego, że istnieje skuteczny system chroniący ich klientów? Postanowiliśmy je zapytać.

W związku z artykułem zapytałem większość banków w Polsce, o to, czy planują przystąpić do systemu zastrzeżeń kredytowych BIK:

Bank Stanowisko banku
PKO BP brak odpowiedzi
mBank brak odpowiedzi
ING Bank Śląski brak odpowiedzi
Santander Bank Polska brak odpowiedzi
Millennium Bank brak odpowiedzi
Alior Bank brak odpowiedzi
Getin Bank brak odpowiedzi
Citi Handlowy Tak, planujemy stać się partnerem systemu Zastrzeżenia Kredytowego BIK. Dołączymy do programu najprawdopodobniej do końca tego roku.
Credit Agricole brak odpowiedzi
BNP Paribas brak odpowiedzi
Bank Pocztowy brak odpowiedzi
BOŚ Bank brak odpowiedzi
BPS Bank brak odpowiedzi
SGB Bank brak odpowiedzi
Nest Bank brak odpowiedzi

Jak widać banki nadal traktują zastrzeżenie kredytowe w BIK jak powietrze. To zadziwiające jak łatwo przychodzi tym instytucjom mówić o bezpieczeństwie konsumentów, podczas, gdy istnieje na rynku rozwiązanie, które chroniłoby klientów przed wyłudzeniem kredytu. Honor ratuje Citi Handlowy, który prawdopodobnie jeszcze w 2020 roku dołączy do systemu zastrzeżeń kredytowych BIK. Który bank dołączy do tego grona jako trzeci? i jak szybko? Warto o to zapytać instytucję finansową, w której trzymamy oszczędności. Będzie to dobry wskaźnik tego, jak o nasze pieniądze dbają banki.

Zastrzeżenie kredytowe a zastrzeżenie dokumentów w BIK

W koncie BIK możemy również od razu zastrzec swój dokument tożsamości. Informacja trafia do wszystkich banków oraz dużej części instytucji pożyczkowych. Pełna lista nie jest znana ze względów bezpieczeństwa.

Może zatem, jeśli nie zastrzeżenie kredytowe, to może właśnie dla bezpieczeństwa warto wyłączyć swój dokument z obiegu? Ale jak już pisałem wyżej to “opcja atomowa”. Przydatna, gdy nasz dowód zostanie skradziony lub zgubiony, albo utraci ważność. Jeśli mamy ważny dokument i włączymy na niego zastrzeżenie nie będziemy mogli już się nim posługiwać.

Pożyczkodawcy oferują darmową alternatywę dla zastrzeżenia kredytowego w BIK

Bezpieczny Pesel działa podobnie jak zastrzeżenie kredytowe w BIK. Po podaniu swoich danych i weryfikacji tożsamości możemy zastrzec swój Pesel wśród większości firm pożyczkowych w Polsce. Nie ponosimy za to żadnej opłaty (w BIK trzeba wykupić Alerty). Możemy włączyć lub wyłączyć nasz Pesel z obiegu dowolną ilość razy, w każdym momencie (tak samo jak w BIK).

Główną różnicą jest to, że Bezpieczny Pesel działa wśród instytucji finansowych (aktualnie 29 pożyczkodawców) a zastrzeżenie kredytowe BIK ma na razie 14 instytucji partnerskich (w tym jeden duży bank – Pekao BH). Nie jest to zatem alternatywa dla Alertów BIK, co bardziej dodatkowe zabezpieczenie swoich danych. Skoro jest darmowe warto je sprawdzić.

Czy warto skorzystać z zastrzeżenia kredytowego w BIK? Nasza opinia

Pisałem już co myślę o alertach BIK. Dla mnie 2 zł miesięcznie, to sprawiedliwy koszt za kontrolę swoich finansów. Za to dziwi mnie, że banki w Polsce nie chcą przystąpić do zastrzeżenia kredytowego. Teraz to tylko miły dodatek do Alertów BIK.

Sprawna usługa zastrzeżenia kredytowego to sytuacja, w której każda strona wygrywa. Konsumenci są bezpieczniejsi z credit freeze (szczególnie osoby starsze!). A banki? Jeśli wizerunek nie jest dla nich ważny, może rzeczywiście nie ma sensu, aby starały się zrozumieć resztę zalet.

Dla konsumentów dbających o swoje finanse, na razie pozostaje skorzystać zarówno z Alertów BIK (wraz z zastrzeżeniem kredytowym) i systemu Bezpieczny Pesel (dostępnego tutaj). Pamiętajmy też, aby zastrzec dokument tożsamości, który stracił ważność.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
po co
po co
20 maja 2020 11:21

banki zwlekają bo to nie banki ponoszą straty tylko szary człowiek!!! jak bank da kredyt oszustowi na cudze dane to potem bank sprzedaje dług firmie windykacyjnej i on nic nie traci i zapomina o sprawie…a szary człowiek jak mu komornik wejdzie na konto i wtedy się dowie ze ma zaciągnięte kredyty przez oszusta musi iść do sądu bujać się po sądach latami i udowadniać że nie jest złodziejem a przy tym z własnej kieszeni opłacić prawnika itd bo samemu w sądzie nie ma się szans!!!