Zbuduj swoją zdolność kredytową już jako student

4 /5
(Ocen: 1)

Będąc na studiach wchodzimy powoli w dorosłość. Decyzje, które wtedy podejmiemy znacząco wpływają na naszą przyszłość, w tym także na finansową. Zaczynamy zastanawiać się gdzie jest nasze miejsce w świecie, budujemy podstawę do dalszych działań. Prędzej czy później będziemy chcieli kupić samochód, mieszkanie czy też np. komputer. Nie każdy dysponuje gotówką umożliwiającą spełnienie tych marzeń. Dlatego warto pomyśleć o zbudowaniu zdolności kredytowej będąc jeszcze studentem.

Zdolność kredytowa – stwórz swoją własną historię

Z pojęciem zdolności kredytowej wiąże się wiele mitów i niejasności. Co to właściwie jest? Zgodnie z Ustawą Prawa Bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 roku „ zdolność kredytowa jest to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Bank musi mieć pewność, że jego potencjalny Klient wywiąże się ze swojego zobowiązania. Natomiast osoba starająca się o kredyt świadomość swojej sytuacji finansowej. Wskaźnik ten ma za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo każdej ze stron.

Czynniki wpływające na naszą zdolność to przede wszystkim: wysokość stałych miesięcznych dochodów, forma zatrudnienia, długość okresu zatrudnienia, wiek, okres kredytowania, wykształcenie, stan cywilny, wysokość miesięcznych zobowiązań ale także nasza historia kredytowa. Będąc na studiach nie zawsze mamy możliwość podjęcia stałej pracy, nie myślimy o zmianie stanu cywilnego. Naszą uwagę powinniśmy skupić więc na tworzeniu historii kredytowej, dzięki czemu potem bez problemy uzyskamy kredyt gotówkowy lub hipoteczny.

Po co mi historia kredytowa?

W 1997 roku przez Związek Banków Polskich została powołane Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki tej instytucji banki zbierają i przetwarzają dane dotyczące naszych zobowiązań finansowych. Informacje w BIK są raz w miesiącu aktualizowane, po to aby na bieżąco było wiadomo czy jesteśmy rzetelnymi Klientami i spłacamy raty w terminie. Jak widać głównym zadaniem tej instytucji jest zbieranie naszej historii kredytowej.

Po co poświęcać czas na tworzenie pozytywnej historii w BIK? Zabiera nam to czas i wymaga trochę wysiłku. Czy to się opłaca? Jest to inwestycja na przyszłość. Uwiarygadnia nas w oczach banku, co przy decyzji o zakupie mieszkania na kredyt może okazać się bezcenne. Jeżeli nigdy nie braliśmy kredytu, bank nie ma żadnych informacji nasz temat, co wiąże się z większym ryzykiem transakcji dla pożyczkodawcy.

Dodatkowo pozytywna ocena BIK pozwala na uzyskanie kredytu na dużo lepszych warunkach. Różnica w oprocentowaniu kredytu hipotecznego dla osoby, która ma wysoką ocenę punktową w BIK , a taką z niską lub jej brakiem, może wynieść nawet 0,3%! Po przeliczeniu może się okazać,że jest to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w zależności od wysokości kredytu). Pamiętajmy: dla banku dużo atrakcyjniejszy jest Klienta posiadający nawet krótką historię niż żadną.

Świadome budowanie zdolności kredytowej przez studenta

Co może zrobić student, często nie posiadający stałych dochodów, aby zbudować historię kredytową?

  • Zacząć oszczędzać. Dziś. Im więcej będziemy mieli pieniędzy na koncie tym, chętniej bank udzieli nam kredytu i uwierzy w wypłacalność. Dodatkowo, będziemy mieli także większe poczucie bezpieczeństwa finansowego.
  • Zamówić kartę kredytową. Wiele osób jest uprzedzonych do kart kredytowych sądząc, że jest to droga do finansowych kłopotów. Jest to jednak idealna opcja dla studentów myślących poważnie o finansach. Po pierwsze bank przyzna kartę kredytową dużo chętniej niż np. kredyt gotówkowy. Co więcej są specjalne oferty kierowane do studentów. Po drugie, korzystając z karty zadłużamy się na niedużą kwotę, więc mamy pewność, że ją spłacimy. Po trzecie, spłacając zadłużenie terminowo nie zapłacimy odsetek! Dzięki okresowi bezodsetkowemu i programom rabatowym, możemy uzyskać dużo zniżek np. na paliwie. Regularne spłacanie spłacanie zadłużenia w zupełności wystarczy do budowania pozytywnej historii kredytowej. Po czwarte: zaczniemy uczyć się racjonalnie gospodarować naszymi dochodami.
  • Skorzystać z limitu w koncie. Banki śledząc nasze wpływy na rachunku często przyznają dodatkowo limit w koncie. Nawet najniższy debet będzie widoczny w BIK jako zobowiązanie kredytowe. Możemy w ogóle nie korzystać z debetu i jednocześnie budować opinię odpowiedzialnego konsumenta.
  • Wziąć sprzęt na raty. Należy zacząć od drobnych rzeczy, nawet od takich, które możemy kupić za gotówkę, np. suszarka, blender, głośniki itd. Mając niskie dochody lub nieregularne możemy skorzystania wielu sklepach z rat. Często są one nieoprocentowane. Warto spłacać je regularnie i dodatkowo w połowie okresu rozliczenia uregulować całe zadłużenie. Dla banku to informacja, że jesteście terminowi i zależy Wam na spłacie długu.

Jak widać będąc studentem mamy wpływ na zdolność kredytową. Rozsądnie zaciągnięty kredyt gotówkowy może pomóc nam, kiedy za kilka lat będziemy się starać o kredyt hipoteczny. Pamiętajmy jednak o dotrzymywaniu terminu spłat i racjonalnym podejściu do zadłużenia.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments