Jaka będzie zdolność kredytowa w 2021 roku?

4.25 /5
(Ocen: 4)
zdolność-kredytowa-2021

Bez zdolności nie ma kredytu. Bez kredytu nie ma mieszkania. Zostaje najem. A ten bywa różny. Nic dziwnego, że stojąc przed alternatywą kredyt hipoteczny czy wynajem, chcemy mieć przynajmniej wybór. Zdolność kredytowa nam go daje. Czy w 2021 roku, będzie łatwiej o kredyt mieszkaniowy? Sprawdzamy jakie są nadzieje dla przyszłych kredytobiorców.

Zdolność kredytowa 2021 – podstawowe informacje

Zdolność kredytowa Polek i Polaków zmalała przez pandemię. Typowa wysokość wkładu własnego wynosi już 20%. Jest mniej banków, które udzielają zobowiązania z minimalnym wkładem własnym. Ale to i tak lepiej, niż w szczycie lockdownu, gdy cześć banków była skłonna udzielić kredytu, tylko osobom z minimum 30% wkładem własnym.

W 2021 wkład własny w bankach, prawdopodobnie wróci do poziomu sprzed koronawirusa. Pod warunkiem, że po drodze nie wydarzy się kolejne nieszczęście. Jednak poza wskaźnikiem LTV o zdolności kredytowej zdecydują jeszcze ceny mieszkań w 2021 roku, poziom bezrobocia i stosunek wartości mieszkań do wynagrodzeń. A to i tak tylko ogólna perspektywa zdolności kredytowej w 2021 roku.

Co to zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa w 2021 roku nadal jest zagadką, bo każdy bank stosuje swoje własne indywidualne kryteria dla kredytobiorców. Nie powinno to dziwić, skoro wyliczenie rzeczywistej zdolności kredytowej polega na określeniu, jaką maksymalną kwotę jesteśmy w stanie spłacić w ustalonym przez umowę czasie. Wystarczy zmiana jednego z parametrów i obliczenia trzeba wykonać od nowa.

Podstawowe cechy zdolności kredytowej to:

indywidualność

Zdolność kredytowa wyliczona dla mnie nie będzie taka sama dla kogoś innego (nawet, jeśli ma podobne zarobki. Wystarczy, że różnimy się branżą w której pracujemy, lub wiekiem).

tymczasowość

mamy odpowiedź z banku o naszej zdolności kredytowej? To dobrze, ale jej ocena ma swój termin ważności. Za pół roku kalkulacja banku może być dla nas inna.

złożoność

w zdolności kredytowej brane są pod uwagę nasze zdolności finansowe i ich wiarygodność. To skutkuje dużą złożonością oceny zdolności kredytowej przez analityków.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Swoją faktyczną zdolność kredytową sprawdzimy dopiero w banku. I uwaga! W każdej instytucji finansowej może wyglądać ona inaczej. Nawet jeśli staramy się o taki sam kredyt hipoteczny, na to samo mieszkanie.
Pamiętajmy jednak, że w razie odmowy ze strony banku, możemy wymagać wyjaśnienia decyzji kredytowej. To właściwie nasze prawo. W tym artykule podpowiadamy jak skorzystać z prawa do wyjaśnienia decyzji kredytowej.

Oczywiście swoją zdolność kredytową możemy sprawdzić także za pomocą różnych kalkulatorów internetowych. Sprawdź np. nasz kalkulator zdolności kredytowej:

Kalkulator zdolności kredytowej

Jaka zdolność kredytowa w 2021 roku?

W związku z tym, że 2021 roku może przebiegać w różny sposób, trudno przewidzieć jaki kształt przybierze zdolność kredytowa Polek i Polaków w 2021 roku. Oto najważniejsze dane, które mogą być dla nas kompasem w jej ocenie.

Cennych informacji dostarcza nam badanie prof. Marka Bryxa i prof. Stanisława Łobejko – “Zdolność kredytowa społeczeństwa polskiego w zakresie kredytów mieszkaniowych”.

Poniższy wykres przedstawia zdolność kredytową w dużych miastach w Polsce w 2018 roku do zakupu 50 m2 mieszkania:

zdolność kredytowa w Polsce według miast i wielkości gospodarstw domowych

(źródło: Bryx, Łobejko: „Zdolność kredytowa społeczeństwa polskiego w zakresie kredytów mieszkaniowych”)

Widzimy, że zdolności kredytowej pozbawione są głównie rodziny 4 i 5 osobowe. Te ostatnie nie mają zdolności w żadnym z miast.

A jak pokazuje drugi wykres. Także gospodarstwa jednoosobowe, tracą zdolność kredytową, gdy mierzą się do zakupu większego (75 m2) mieszkania. W dodatku osoby z najniższymi dochodami nie mają zdolności kredytowej nawet przy mieszkaniu o powierzchni 50 m2:

zdolność jednej osoby do zakupu małego i dużego mieszkania

(źródło: Bryx, Łobejko: „Zdolność kredytowa społeczeństwa polskiego w zakresie kredytów mieszkaniowych”)

Według najnowszego raportu AMRON indeks dostępności mieszkaniowej wygląda następująco:

indeks dostępności mieszkaniowej drugi kwartał 2020 AMRON

(źródło: Raport AMRON za II kwartał 2020 r.)

Można się spodziewać, że zdolność kredytowa w Polsce ustabilizuje się na niższym niż w poprzednich latach poziomie. Na korzyść kredytobiorców mają działać niskie stopy procentowe. Jednak według analiz ekonomistów, realny PKB Polski w 2020, wyniesie ok. -3% do -4,6%.

Także stopa bezrobocia i poziom zarobków będą miały negatywny wpływ na zdolność kredytową w 2021 roku.

Zdolność kredytowa 2021 – podsumowanie

Żeby mieć zdolność kredytową trzeba będzie spełnić więcej wymagań banków. Potrzebny będzie wyższy wkład własny i kluczowe będą dochody oraz rodzaj umowy. Nie wiadomo jak banki będą podchodziły do osób pracujących w branżach zagrożonych. Trzeba się liczyć z tym, że tacy klienci będą wykluczeni z rynku kredytowego.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments