Zerwanie lokaty – jak przeprowadzić?

0 /5
(Ocen: 0)

Przy wyborze lokaty często zbyt mało uwagi poświęcamy na przeanalizowanie ewentualnych skutków przedterminowej rezygnacji – zerwania lokaty. Nie należy się obawiać utraty części kapitału zdeponowanego na depozycie, ale możemy utracić całość lub część odsetek naliczonych za określony okres czasu.

Jeśli założymy lokatę na 5 000 zł i po tygodniu ją zlikwidujemy to w najgorszym przypadku otrzymamy z powrotem 5 000 zł bez żadnych odsetek. Po zlikwidowaniu lokaty konsekwencje ograniczają się do metody wyliczenia należnych nam odsetek. Najczęstszym skutkiem jest utrata części lub rzadziej całości odsetek.

Pamiętajmy, że nasze oszczędności wpłacone na lokatę można wycofać przed upływem końca terminu wygaśnięcia lokaty, lecz często pociąga to za sobą konsekwencje finansowe.

Szczególnie przy wyborze lokaty długoterminowej warto dokładnie zapoznać się z warunkami jej przedterminowego zakończenia, gdyż w tym przypadku możemy stracić największą część osetek.

W przypadku gdy zakładamy lokatę, a nie jesteśmy pewni czy zgromadzony kapitał nie będzie nam potrzebny przed zakończeniem trwania depozytu (pewności nie można mieć nigdy), idealnym wyjściem może okazać się skorzystanie z otwarcia rachunku oszczędnościowego. Mamy wtedy nieznacznie niższe oprocentowanie lecz co może okazać się ważniejsze, posiadamy swobodę dysponowania naszymi pieniędzmi. Rozwiązanie to przypomina zwykły rachunek oszczędnościowe – rozliczeniowy.

W każdej chwili możemy dokonywać na taki rachunek wpłat i wypłat. I tutaj uwaga: zazwyczaj wypłaty z rachunku oszczędnościowego pociągają za sobą opłatę. Często pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, natomiast kolejne kosztują 5 lub 10 zł od każdej operacji. Nasze oszczędności są za to znacznie wyżej oprocentowane niż na zwykłym rachunku. Bank zazwyczaj nalicza odsetki po miesiącu kalendarzowym i mimo tego, że w trakcie trwanie tego miesiąca wypłacaliśmy pieniądze z rachunku oszczędnościowego , to i tak otrzymamy odsetki.

Za zdeponowaniem oszczędności na lokacie przemawia fakt, że oprocentowanie lokaty zazwyczaj jest stałe – nie zmienia się podczas trwania całego okresy umowy. Rachunki oszczędnościowe posiadają oprocentowanie zmienne i w tym przypadku nie możemy mieć pewności, że o kresie kwartału wartość tego oprocentowania nie spadnie np. o 2%.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments