Zielone hipoteki – czyli szansa na ekodopłaty do energooszczędnego domu

5 /5
(Ocen: 2)

Zielone Hipoteki to unijna inicjatywa, której celem jest zaangażowanie sektora prywatnego w finansowanie energooszczędnych hipotek. Pilotaż projektu w Polsce rozpoczyna się już 14 czerwca 2018 roku. To ważna informacja dla kredytobiorców. Zachętą do budowania energooszczędnych domów mają być ekodopłaty lub obniżony koszt kredytu. Co jeszcze warto wiedzieć o Zielonych Hipotekach? Sprawdź!

Czym są zielone Hipoteki?

Zielone Hipoteki to polskie określenie europejskiego projektu EeMAP (od ang. Energy efficiency Mortgage Action Plan), finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Plan działania programu oparty jest na kredytach hipotecznych, przeznaczonych do budowy energooszczędnych domów. W celu realizacji tego przedsięwzięcia trwają próby stworzenia jednolitego standardu energooszczędnej hipoteki z którego korzyści czerpać będą kredytobiorcy, banki oraz środowisko naturalne.

Pomysł nad projektem zrodził się podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2017 roku. Pilotażowy program Zielonych Hipotek został ogłoszony 12 lutego 2018 roku a do 12 marca trwały rozmowy i konsultacje. Wdrożenie idei energooszczędnych hipotek rozpocznie się już 14 czerwca 2018 roku i ma potrwać rok.

Zielone Hipoteki w Polsce – komu się to opłaca?

Energooszczędne domy to sytuacja win-win. Każdy na nich coś zyskuje. Bankom będzie zależeć na finansowaniu tego rodzaju inwestycji, ponieważ dzięki temu łatwiej mogą zarządzać ryzykiem, zwiększa się potencjał ograniczenia strat w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Zmniejszenie ryzyka i strat przez bank to istotny atut Zielonych Hipotek, ale dochodzi to tego jeszcze trudniejszy w ocenie zysk wizerunkowy. Z pewnością wzrastająca świadomość społeczna odpowiedzialności za środowisko, może przełożyć się na ocenę instytucji finansowej oferującej Zielone Hipoteki.

Co w zamian otrzymuje kredytobiorca? Według założeń projektu EeMAP osoby, które zdecydują się na budowę lub modernizację budynku zgodnie ze standardami energooszczędności mogą liczyć na tzw. ekodopłaty, czyli premie w postaci preferencyjnych warunków kredytu (np. niższego oprocentowania). Jest jeszcze więcej plusów Zielonych Hipotek. Efektem inwestycji w ekodom jest zmniejszony pobór energii elektrycznej, optymalizacja zużycia wody i innych zasobów. Słowem, energooszczędne budownictwo to też tańsze rachunki!

Jakie są standardy energooszczędnego budynku?

Zielone Hipoteki to projekt, który angażuje instytucje finansowe, kredytobiorców oraz rzeczoznawców. Na tych ostatnich ciąży odpowiedzialność za ocenienie energooszczędności domu. Według planu EeMAP rzeczoznawcy mają się kierować trzema kryteriami:

  • charakterystyką energetyczną zgodną z definicją energooszczędnych budynków (zużyciem energii, ponadprzeciętną wydajnością oraz jej poprawą – w razie modernizacji domu),
  • monitorować na bieżąco pomiary energooszczędności inwestycji (W Polsce taka weryfikacja ma być koniecznością),
  • zagwarantowanie odpowiednich zasobów materialnych i technicznych na etapie planowania budowy.

Czy Zielone Hipoteki odniosą sukces w Polsce?

Celem pilotażu programu EeMAP w Polsce jest zweryfikowanie jego założeń i rozpoznanie warunków lokalnego rynku. Dlatego jest jeszcze za wcześnie na jego obiektywną ocenę. Jednak po wielostronnych korzyściach jakie mogą z niego odnieść wszyscy zainteresowani, można się spodziewać interesujących efektów. Jak wskazują sami organizatorzy o sukcesie Zielonych Hipotek może zadecydować zaangażowanie banków i świadomość społeczna Polaków.

Chęć udziału w programie pilotażowym wyraziły już niektóre duże banki, gracze średniego szczebla oraz lokalni kredytodawcy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments