formalności umowa

Zmiana sprzedawcy prądu będzie jeszcze szybsza i prostsza!

Mamy dobre wiadomości prosto z energetycznego frontu, czekają nas spore zmiany na lepsze. Powstaje centralny system wymiany informacji między operatorami systemów dystrybucyjnych (OSD) a sprzedawcami prądu. Co to oznacza dla nas? Proces zmiany sprzedawcy będzie przebiegał znacznie szybciej.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Tworzony jest nowy system

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dyrektor biura PTPiREE, Wojciech Tabiś poinformował, że tworzony jest centralny system wymiany informacjami między dystrybutorami a sprzedawcami prądu. Na takim rozwiązaniu skorzystają wszyscy: operatorzy, spółki obrotu oraz MY, czyli odbiorcy. System będzie zbierał informacje pomiarowe i przekazywał je między odpowiednimi podmiotami – jak zapewnia dyrektor: program będzie oparty o europejskie standardy. Dla nas oznacza to szybsze załatwienie formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Jak to możliwe?

Aktualnie wymiana informacji między OSD a sprzedawcami odbywa się za pomocą formy papierowej i to przez pięć różnych platform. Taka papierologia ujawnia swoje minusy w szczególności pod koniec roku, kiedy to na zmianę sprzedawcy decyduje się najwięcej klientów. Rezultat? Czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Nowy system ma to zmienić.

Umowy kompleksowe i faktury

Wielu odbiorców zmieniających sprzedawcę energii narzeka na to, że musi opłacać dwie faktury za prąd, co dla niektórych jest bardzo niewygodne. Ale PTPiREE pracuje również i nad tym problemem. Jak zapewnia Wojciech Tabiś, administracja oraz prawo regulujące płatności nadążają za liberalizacją przepisów i już dzisiaj duży nacisk kładzie się na integracje różnych aspektów, a odbiorcy zmieniający firmę energetyczną mogą u części sprzedawców liczyć na umowy kompleksowe. W takim przypadku faktura wystawiana jest przez spółkę obrotu energią elektryczną i to właśnie sprzedawca zobowiązany jest do rozliczenia się z firmą dystrybucyjną. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje minusy i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia interesów dystrybutorów.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Koniec z prognozami zużycia prądu?

Cieszy nas, że proces zmiany sprzedawcy prądu będzie szybszy, warto też zaznaczyć, że to nie jedyne usprawnienia, jakie są obecnie planowane lub wdrażane. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich odbiorców, którzy mają dosyć prognoz zużycia prądu. Aktualnie wdrażane są w życie inteligentne liczniki, które będą przesyłać dane o poborze energii elektrycznej do spółek dystrybutorskich. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że będziemy płacić rachunki adekwatne do naszego zużycia – odczyty liczników raz na kilka miesięcy wcale nie są fajną sprawą :) Ponadto taka wymiana znacznie uprości wystawianie rachunków.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments