Zmiany w prawie budowlanym w 2018 roku

0 /5
(Ocen: 0)

W 2018 roku mają pojawić się zmiany dotyczące przepisów urbanistycznych i budowlanych. Część z nich powinna wejść w życie z początkiem przyszłego roku: chodzi tutaj o nowelizację rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa. Do jego zatwierdzenia brakuje już tylko podpisu ministra.

Dokument wprowadza wiele istotnych zmian, które dotyczą różnych działów budownictwa. Trwają także prace nad kolejnymi zapisami, które wprowadzane będą etapowo przez Kodeks urbanistyczno- budowlany (na razie trwa jego proces legislacyjny). Decydując się na kupno mieszkania czy budowę domu w ramach programu MdM, warto poznać kryteria i warunki, jakie mają obowiązywać od przyszłego roku.

Ograniczenie formalności budowlanych

Procedury odnośnie budowania domów mają zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Ma to ułatwić cały proces i wpłynąć na szybkość załatwienia szczególnie najdrobniejszych prac, na przykład postawienie małej wiaty nie będzie już wiązało się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę czy jej zgłoszenia.

W zależności od stopnia złożoności inwestycji, zostanie ona zakwalifikowana do jednej z sześciu kategorii. Im wyższy stopień skomplikowania, tym więcej wymogów formalnych będzie trzeba spełnić. Ma to ułatwić wprowadzanie drobnych i prostych zmian oraz wpłynąć na przejrzystość przepisów.

Osoby, które chcą wybudować wolnostojące domy jednorodzinne mające powierzchnię całkowitą do 250 m2, będą mogły skorzystać z uproszczonych procedur. Gdy żaden z potencjalnych sąsiadów nie wyrazi sprzeciwu, urzędowe zgody zostaną wydane znacznie szybciej. Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie właściciela planowane są większe inwestycje, stanie się on stroną całego postępowania i będzie mógł zgłosić swoje uwagi.

Wytyczne dla gmin

Gminy mają odgórnie otrzymywać wytyczne, które wskazywać będą potencjalne tereny pod zabudowę. Zostanie stworzony jeden szablon przygotowania kolejnych etapów prac. Pod uwagę ma być brany również cel inwestycji proponowanej przez inwestora. Jeżeli będzie się on wpasowywał funkcjonalnością w otoczenie, gmina może wyrazić na niego zgodę. Warunkiem jest to, iż nie będzie uciążliwy dla mieszkańców, na przykład autostrada na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową.

Minimalna powierzchnia mieszkań

Od stycznia ma obowiązywać między innymi zapis, budzący wiele kontrowersji i sprzeciwów zgłaszanych przez deweloperów. Chodzi o minimalną wielkość powierzchni użytkowej. Do tej pory nie istniały regulacje mówiące o tej kwestii. Prawo wskazywało jedynie minimalną wielkość pokoju w kawalerce (16 m2), szerokość sypialni (dla jednej osoby minimum 2,2 m2, dla dwóch 2,7 m2), kuchni (w mieszkaniu jednopokojowym- co najmniej 1,8 m2, a w większym- 2,4 m2). Od przyszłego roku powyższe wytyczne zostaną zniesione i każdy będzie miał możliwość podjęcia decyzji odnośnie metrażu poszczególnych pomieszczeń. Minimalna powierzchnia użytkowa budowanych mieszkań ma wynieść 25 m2, co zdaniem ekspertów powinno zapewnić odpowiednie warunki bytowe.

Zniknie również wymóg projektowania w kawalerkach kuchni połączonej z korytarzem. Będzie można budować aneks kuchenny połączony z pokojem. Jednak w takim wypadku konieczne stanie się zainstalowanie co najmniej wentylacji grawitacyjnej oraz kuchenki elektrycznej.

Zmiany w sytuowaniu budynków

Zgodnie z nowelizacją zmienią się także, najprawdopodobniej już od stycznia, zapisy mówiące o konieczności stawiania budynków w odległości 1,5 metra od sąsiada. Wszystko uzależnione będzie od tego, czy budynek chcemy postawić w stronę granicy ścianą ślepą, czy ścianą z drzwiami i oknami. W pierwszym przypadku nie będzie konieczności posiadania pozwolenia od ministra infrastruktury i budownictwa na zmianę tej normy, drugi z nich będzie wymagał takiej zgody. Wszystko ma być uzależnione również od planów zagospodarowania przestrzennego i norm w nim zawartych.

Miejsca postojowe

Ulegną zmianie również przepisy mówiące o miejscach postojowych w garażach podziemnych. Od stycznia mają mieć one 2,5 m, a nie jak do tej pory 2,3 m szerokości. Wprowadzone zostaną limity odległości o ściany i słupów postojowych.

Budownictwo a rejestr zabytków

Rozbudowa i nadbudowa budynków wpisanych w rejestr zabytków ma być możliwa, nawet gdy nie spełnia dotychczasowych przepisów, to znaczy nie spełnia wymagań charakterystyki energetycznej dla współczesnych budynków. Jednak będzie to możliwe tylko w sytuacjach, gdy wywiązanie się z nich będzie nieopłacalne lub trudne techniczne (ze względu na ochronę cech historycznych nieruchomości).

Zmiany od 2018 roku

Niektóre z powyższych zapisów wprowadzą spore zmiany do budownictwa w naszym kraju. Wyznaczenie minimalnego metrażu budowanych mieszkań nie jest nowością. Z takiego rozwiązania korzysta między innymi Francja i Wielka Brytania. Zgodnie z założeniami ma ono zapewnić odpowiednie warunki lokatorom i właścicielom.

Nowelizacja wymaga jeszcze złożenia podpisu przez ministra infrastruktury. Zgodnie z planem powinna wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Część zmian wprowadzona zostanie etapami, w późniejszym okresie przyszłego roku. Jednak osoby myślące dopiero o budowie domu powinny już wkrótce skorzystać z uproszczonych procedur.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Xavier
Xavier
12 grudnia 2017 08:58

uproszczenie formalności tak jasne. nagle i tak się okaże że te proste formalności i tak wymagają kolejnych pozwoleń itd. tylko innych. albo że urzędy nie są przygotowane i nikt nic niewie

XiksJan
XiksJan
19 grudnia 2017 14:15
Odpowiedz do:  Xavier

WKURZA MNIE TAKIE PODEJŚCIE! ZAMIAST CIESZYĆ SIE Z DOBRYCH ZMIAN TO NIEKTURZY POTRAFIĄ TYLKO NARZEKAĆ. SZKODA SŁUW!

nycel
nycel
1 grudnia 2017 10:32

licze zwłaszcza na te zmiany odnośnie uproszczenia formalności. teraz załatwianie wszystkiego zajmuje długie godziny, do tego dodać jeszcze nieuprzejmych pracowników w urzędach i pozamiatane. jak mój brat załatwiał wszystko z budową to mało nie osiwiał. mam nadzieje że mnie to ominie

nost
nost
6 grudnia 2017 15:29
Odpowiedz do:  nycel

łudzić się zawsze można ale przeważnie na obietnicach się kończy. puszczają przepisy, do których nikt nie jest przygotowany

morki
morki
28 listopada 2017 11:16

zmiany niby na lepsze. zobaczymy tylko jak to w praktyce wyjdzie. wszystko co wprowadzane jest szybko rodzi z reguły ogromne problemy w praktyce, niestety

Krystek
Krystek
28 listopada 2017 10:11

no w końcu może nareszcie te kawalerki będą jakoś wyglądały, nie jak do tej pory. te kiszki, zero nowoczesności.

monki
monki
27 listopada 2017 09:32

absurdy naszego kraju i stare pozostałości chyba sprzed wojny w naszym prawie

amigo
amigo
24 listopada 2017 09:26

niekture zapisy w naszym prawie to haczą o jakiś absurd. mamy bardzo dużo pozostałości po prl-u. my stoimy w komunie a świat idzie do przodu. jakieś zmiany zaczynają się pojawiać ale to i tak za mało.tutaj trzeba drastycznych przemian, bardzo podoba mi się ta zmiana z kategoriami spraw. powinno to ułatwić biurokracją, tylko żeby na samym pomyśle się nie skończyło. no i jeszcze trzeba dobrze przemyśleć całe wdrożenie tego wszystkiego. żeby nie było kaszany jak zwykle.

mara
mara
23 listopada 2017 16:04

dużo tych zmian ale na szczęście chyba wszystkie na lepsze

Jarek
Jarek
20 listopada 2017 13:06

zmiany ciągle zmiany a nic w sumie z tego tak naprawdę nie będzie.

ostiki
ostiki
15 listopada 2017 10:47

w końcu zmniejszenie tej całej biurokracji. załatwienie wszystkich papierków czasami to była jakaś masakra. oby tylko wszystko było dograne a nie jak przeważnie- że w praktyce jeszcze 100X wszystko trzeba poprawiać

lucia
lucia
14 listopada 2017 18:18

co roku są jakieś zmiany. człowiekowi aż ciężko się w nich połapać. te akurat wyglądają pozytywnie