Zmiany w Mieszkaniu Plus – co planuje rząd?

0 /5
(Ocen: 0)

Mieszkanie Plus to flagowy program rządu PiS. Po zmianie premiera na Mateusza Morawieckiego zostały wprowadzone zmiany mające na celu przyśpieszenie budowy mieszkań na wynajem. 20 lutego bieżącego roku działająca w kancelarii premiera Rada Mieszkalnictwa debatowała nad założeniami programu. Jedno jest pewne – nie będzie tak tanio jak zapowiadano.

Mieszkanie Plus – zmiany

Wysokość czynszu

Podstawową zmianą jaka nas czeka to wzrost cen za wynajem. Do tej pory politycy zgodnie twierdzili, że czynsze maja się zmieścić się w przedziale 10-20 zł za metr. Niestety, jak się okazuje koszt budowy jest zdecydowanie wyższy niż szacowano, co przełoży się na opłatę jaką będą musieli ponieść wynajmujący. Zakładano, że metr kwadratowy w stanie deweloperskim da się wybudować za 2,5-3 tysięcy złotych. Dopiero konsultacje z deweloperami potwierdziły to, o czym od dawna mówili przeciwnicy programu. Nie ma możliwości wybudowania tak tanich lokali. Wpływa na to min. wciąż rosnące ceny gruntów oraz koszt wykonawstwa.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w pierwszych wystąpieniach prasowych była premier Beat Szydło twierdziła, że lokale w ramach Mieszkania Plus będą budowane w ramach państwowych pieniędzy. W tej chwili bardziej prawdopodobne jest finansowanie przez REITy czyli środki na ten cel będą pochodziły z prywatnych funduszy.

Dopłata do czynszów

Wysokość czynszu dużo poniżej rynkowych stawek była największym atutem programu. Jak już wiemy rząd przekalkulował możliwości obecnej gospodarki. Chcąc wybrnąć z sytuacji na spotkaniu 20 lutego ustalono, że zostanie wprowadzona dopłata do czynszu. Jak na razie nie zostały podane konkretne informacje jak ma to funkcjonować. Największą zagadką pozostaje pytanie czy na dopłatę będą mogli liczyć wszyscy czy tylko wynajmujący mieszkania od deweloperów, którzy zgłosili się do programu Mieszkanie Plus. W oficjalnym wystąpieniu Rada Mieszkalnictwa poinformowała, że:
• wysokość dopłat będzie zależała od regionu;
• im większa rodzina tym więcej pieniędzy będzie mogła dostać;
• wysokość dopłat będzie wynosiła 20-30 proc. czynszu.

Z wstępnych informacji wynika, że pieniądze na dopłaty będą pochodzić, że środków na program Mieszkanie dla Swoich. Może to budzić niepokój, ponieważ już wcześniej zarezerwowano te pieniądze na realizację Indywidualnych Kont Mieszkaniowych – wysoko oprocentowane rachunki, zwolnione z podatku Belki i dotowane przez rząd . Rosną obawy, że spowoduję to wstrzymanie prac na IKM, które miały być wsparciem dla tych którzy planują zgromadzenie odpowiedniej kwoty na budowę domu, kupno mieszkania lub generalny remont nieruchomości w złym stanie technicznym.

Mieszkanie Plus z możliwością przejścia na własność

Projekt Mieszkania Plus zakładał możliwość dojścia do własności na zasadzie odwróconej hipoteki. Osoby wynajmujące mieszkanie w ramach rządowego programu miały możliwość zdecydowania się na wyższy czynsz dzięki temu po określonym czasie mogły stać się właścicielem danej nieruchomości. Było to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób nie mających zdolności kredytowej. Niestety, po zmianach nie będzie takiej możliwości, jak przyznał Mirosław Barszcz, taka opcja zupełnie się rządowi nie opłaca ponieważ zmniejszy ilość dostępnych mieszkań na wynajem.

Co więcej umowy będą zawierane tylko na okres 15 lat a po tym czasie najemca będzie musiał opuścić lokal lub zawrzeć umowę ale na zasadach obowiązujących na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Mieszkanie Plus miało być rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Przede wszystkim miało za zadanie wesprzeć osoby, które nie stać na wynajem na rynku komercyjnym. Trudno określić czy kierunek w którym idzie w tej chwili rząd jest dobry. Z pewnością można stwierdzić, że zmiany rozczarowały wiele osób czekających na uruchomienie tego programu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments