Enerad
Porównaj oferty

Ampere Communities: hiszpańska platforma redukuje koszty energii

Ampere Energy zaprezentowało platformę Ampere Communities, którą określa jako pierwsze w Hiszpanii rozwiązanie do zarządzania społecznościami energetycznymi z wykorzystaniem inteligentnych baterii, analizy w czasie rzeczywistym i zmiennych modeli podziału energii. Według danych firmy, system pozwala obniżyć koszty energii nawet o 80% oraz zwiększyć niezależność energetyczną społeczności czterokrotnie

Odnawialne źródła energii w Hiszpanii

Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji i integracji technologicznej

Platforma łączy sprzęt, oprogramowanie, systemy magazynowania energii oraz zarządzanie w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Ampere Energy podkreśla, że rozwiązanie umożliwia przewidywanie zapotrzebowania, analizowanie nawyków energetycznych użytkowników i dostosowywanie dystrybucji energii w czasie rzeczywistym.

Firma określa tę technologię jako sposób na zarządzanie energią zdecentralizowaną, współdzieloną i zoptymalizowaną. Według producenta, w porównaniu do społeczności bez magazynów energii, możliwe jest uzyskanie do 40% wyższych oszczędności i 35% większej autonomii.

Udział w rynku energii i elastyczność rozbudowy systemu

Ampere zapowiada, że gdy pozwolą na to przepisy w Hiszpanii, platforma umożliwi społecznościom udział w rynku energii poprzez wirtualną elektrownię (VPP), dzięki której możliwa będzie sprzedaż nadwyżek magazynowanej energii. Rozwiązanie ma również umożliwiać agregację energii z magazynów indywidualnych w celu sprzedaży na rynku bilansującym.

Według producenta, system cechuje się wysoką elastycznością i skalowalnością – może być integrowany z nowymi technologiami i rozwijany wraz ze wzrostem liczby użytkowników.

Zobacz również: Francuska firma instaluje 2500 drewnianych stacji ładowania i planuje więcej

Funkcje platformy i przewaga nad innymi rozwiązaniami

Ampere Communities oferuje standardowe funkcje dostępne w innych narzędziach, takie jak monitorowanie udziału energii wspólnotowej i sieciowej, analiza profilu zużycia, ocena nadwyżek i generacji energii.

Dodatkowo, platforma zapewnia możliwość współpracy z magazynami energii, zastosowanie modelu „Virtual Metering”, ocenę podziału energii ex-post oraz analizę danych w czasie rzeczywistym (co 5 sekund). Możliwe jest też tworzenie raportów transakcyjnych w ujęciu godzinowym. System umożliwia m.in. śledzenie stanu naładowania akumulatorów, mocy inwerterów, zużycia i generacji energii całej wspólnoty oraz każdego jej członka.

Wdrożenia pilotażowe w Galicji i Kastylii-La Manchy

Ampere Communities zostało już wdrożone w dwóch projektach w Hiszpanii. W Puente Caldelas w Galicji, 60 gospodarstw domowych korzysta ze wspólnego systemu magazynowania (SEMS Buffer 120 kWh) oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 218 kWp. Według danych firmy, system umożliwił uzyskanie do 50% oszczędności kosztów energii.

Z kolei w Ballesteros de Calatrava (Ciudad Real) 29 gospodarstw domowych zaspokaja do 80% swojego zapotrzebowania energetycznego dzięki zastosowaniu systemu magazynowania energii.

Zobacz również: PowerCombo od Cubenergy: ma być szybciej, bezpieczniej, bez kalibracji

Działalność międzynarodowa i rozwój technologiczny Ampere Energy

Ampere Energy powstała w 2015 roku i działa obecnie w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, krajach Beneluksu oraz w Ameryce Łacińskiej. Od 2023 roku firma należy do chilijskiego koncernu paliwowego Copec.

W 2022 roku firma zaprezentowała rozwiązanie SEMS Buffer, przeznaczone dla dużych użytkowników prosumenckich. W 2023 roku pojawiło się oprogramowanie Amperia Communities, które stało się podstawą dla najnowszej platformy Ampere Communities.

Zobacz również: Nuada zgarnia 2,5 mln euro z UE. Przełom w wychwytywaniu CO2

Źródło: Ampere Energy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły