Android Auto ze wsparciem dla kierowców elektryków!
Jeśli masz samochód elektryczny i chętnie korzystasz z Android Auto, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Google konfiguruje system tak, by kierowcy pojazdów elektrycznych mogli korzystać z usługi szybciej i sprawniej.

Czym jest Android Auto?
Android Auto to rozwiązanie od Google umożliwiające wygodne korzystanie z możliwości swojego telefonu na ekranie komputera pokładowego samochodu. Dzięki temu bezpieczniej i sprawniej możemy używać Map Google, Spotify bądź innych aplikacji. Systemem można sterować poprzez wydawanie mu komend głosowych.
Aby skorzystać z Android Auto, wystarczy pobrać tę aplikację z Google Play na swój telefon i po jej zainstalowaniu połączyć telefon z komputerem w aucie. System operacyjny telefonu musi być wersją co najmniej 5.0.
Naprzeciw potrzebom kierowców aut elektrycznych
Z uwagi na rosnącą popularność samochodów elektrycznych (z Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec lipca 2023 r. w Polsce było zarejestrowane łącznie 47 018 osobowych i użytkowych aut całkowicie elektrycznych), Google postanowiło wprowadzić zmiany w narzędziu Android Auto. Chodzi o dodanie kategorii „stacje ładowania”.
Kierowcy „elektryków” poszukujący miejsca do „zatankowania” swojego auta już nie muszą wertować pełnej listy stacji paliwowych w celu wyłuskania z niej stacji ładowania. To znacznie upraszcza i co za tym idzie – przyspiesza cały proces.
W oczekiwaniu na nowe funkcje
Google nie spoczywa na laurach i już planuje wprowadzić w Android Auto nowe ułatwienia dla elektromobilnych. Kolejnym narzędziem ma być funkcja umożliwiająca wybór wtyczki ładowania, zgodnie z typem naszego pojazdu. Za jakiś czas system być może będzie nawet wyświetlał informacje o poziomie naładowania samochodu. Kiedy dokładnie, niestety nie wiadomo.
Najnowsze aktualizacje świadczą jednak o tym, że gigant z Mountain View dostrzega potrzeby użytkowników samochodów elektrycznych. Wprowadzone i zaplanowane zmiany mają na celu uczynienie jazdy „elektrykiem” jeszcze prostszą i przyjemniejszą.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze