Aplikacja od Fraunhofer pomoże zwiększyć autokonsumpcję i ustabilizować system energetyczny
Niemiecki Instytut Fraunhofera dla Systemów Energetycznych Słonecznych (ISE) właśnie wypuścił na rynek coś, co może zrewolucjonizować nasze podejście do energii – aplikację PowerSignal. Aplikacja pokazuje, ile energii odnawialnej jest aktualnie w publicznej produkcji elektryczności (posiada dane z 12 krajów europejskich). I to wszystko w czasie rzeczywistym! Celem aplikacji jest pomoc m.in. w zwiększaniu autokonsumpcji z OZE w okresach produkcyjnych szczytów.

Aplikacja do zwiększania autokonsumpcji
Jak wyjaśniają twórcy aplikacji PowerSignal:
Zasoby odnawialne, a tym samym dostawy ekologicznej energii elektrycznej, zależą od pogody. Aby zminimalizować potrzebę magazynowania energii elektrycznej w systemie energii odnawialnej, rozsądne jest dostosowanie zużycia energii elektrycznej do dostaw.
Właśnie po to powstała, by ułatwiać użytkownikom identyfikowanie okresów, gdy konsumpcja energii z OZE jest najbardziej opłacalna dla nich i systemu energetycznego.
Aplikacja w teorii jest dostępna w językach niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim, a wersja dla iOS jest już w drodze. I nie martw się – nie musisz być ekspertem od energii, aby z niej korzystać. PowerSignal jest przyjazna dla użytkownika i intuicyjna.
Jak działa PowerSignal?
Aplikacja używa systemu świateł drogowych, aby wskazać, jak dużo energii odnawialnej jest obecnie dostępne. Jeśli aktualny udział jest o 10% niższy niż średnia z ostatnich pięciu lat, światło jest czerwone – to znak, żeby oszczędzać energię. Jeśli jest o 10% wyższy, światło staje się zielone – idealny czas na uruchomienie pralki czy ładowanie samochodu elektrycznego! A jak jest między tymi wartościami? Wtedy światło jest żółte. Proste, prawda?
PowerSignal aktualizuje dane co 15 minut, więc zawsze wiesz, co się dzieje. A prognozy na następny dzień? Dostępne są już poprzedniego wieczoru.
BSH korzysta z danych PowerSignal
BSH Hausgeräte GmbH, właściciel marek takich jak Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff, już wykorzystuje dane z PowerSignal w algorytmach wykorzystywanych w aplikacji smart home – Home Connect. Pozwala ona klientom BSH sterować m.in. urządzeniami AGD w taki sposób, bo uruchamiały się w okresach większej produkcji z OZE. Rozwiązanie może zatem być przydatne również w konfiguracji systemów zarządzania energią HEMS/EMS.
Może Cię również zainteresować
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
Komentarze