Awaryjny sprzedawca gazu – klienci nie zostaną bez gazu
Już dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii, wprowadzająca tzw. awaryjnego sprzedawcę w obrocie gazu. Jaki będzie to miało wpływ na odbiorców tego paliwa i co należy wiedzieć o nowych przepisach? Zapraszamy do artykułu!

Po co nam awaryjny sprzedawca gazu?
Dlaczego zmiany nastąpiły właśnie teraz? Zdaniem Ministerstwa Energii spowodowane jest to niepokojącymi informacjami, na temat pogarszającej się sytuacji finansowej prywatnych przedsiębiorstw energetycznych (we wrześniu sprzedaż prądu zakończyła Energia dla Firm oraz Energetyczne Centrum). Niesie to ze sobą realne zagrożenie, zaprzestania dostarczania gazu, do wielu gospodarstw domowych. Dzięki wprowadzonej zmianie, każdy końcowy odbiorca gazu, w takiej sytuacji będzie mógł pobierać go z sieci, nawet jeśli dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie wykonywania umowy.
Zgodnie z nową regulacją, która została podpisana 20 września br. przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, do momentu podpisania umowy z nowo wybranym sprzedawcą, obowiązki takie będą realizowane przez sprzedawcę awaryjnego. Przy czym odbiorca nie będzie musiał podejmować żadnych dodatkowych czynności.
Kto będzie pełnił rolę sprzedawcy awaryjnego? Zgodnie z rozporządzeniem, stanie się nim PGNiG Obrót Detaliczny i będzie ono obsługiwało odbiorców końcowych gazu, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa lub sieci przesyłowej Gaz-Systemu.
W jaki sposób będzie zawierana umowa z nowym sprzedawcą gazu?
Dzięki nowemu rozporządzeniu, umowę ze sprzedawcą awaryjnym, w imieniu odbiorcy, będzie zawierał operator systemu dystrybucyjnego. O tym fakcie, każdy odbiorca zostanie poinformowany w terminie 30 dni przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jest to niezwykle wygodne dla każdego odbiorcy ponieważ nie musi on, specjalnie z tego powodu, odwiedzać Biura Obsługi Klienta, w celu podpisania umowy. Dzięki odpowiednim przepisom PGNiG gwarantuje bezpieczne dostawy dla wszystkich klientów przyłączonych do sieci PSG lub Gaz-Systemu.
Jeśli jednak odbiorca, już sam wcześniej podpisał umowę z innym sprzedawcą, to musi w ciągu dwóch dni od wejścia rozporządzenia w życie, poinformować o tym operatora. Warto tu też zaznaczyć, że odbiorca nadal zachowuje prawo do zmiany sprzedawcy. Czyli, w każdej chwili może wypowiedzieć sprzedawcy awaryjnemu umowę i zdecydować się na innego sprzedawcę, który jego zdaniem będzie oferował lepsze warunki.
Jak z gospodarstwami domowymi będzie rozliczał się sprzedawca awaryjny? Ma to robić zgodnie z cenami wynikającymi z taryfy, która została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Natomiast klienci biznesowi będą rozliczani według obowiązującego cennika PGNiG Obrót Detaliczny.
Co jest dla nas szokujące? Otóż to, że dopiero teraz wdrażane są przepisy o awaryjnym sprzedawcy gazu, które powinny obowiązywać od momentu liberalizacji rynku energii. Ktoś zaspał? Jak to możliwe? Z drugiej strony lepiej późno niż wcale…
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze