Enerad
Porównaj oferty

Axpo: 121% więcej zmian sprzedawcy energii wśród firm w 2024 roku

Axpo Polska zwraca uwagę na to, że w 2024 roku liczba zmian sprzedawcy energii przez klientów biznesowych wzrosła o 121%. Rosnąca konkurencja na rynku i uproszczone procedury to szansa dla firm na oszczędności.

Umowa biznesowa

Axpo: przedsiębiorcy częściej zmieniają sprzedawcę energii

Axpo w swoim komunikacie podkreśla, że w 2024 roku liczba zmian sprzedawcy energii wśród klientów biznesowych wzrosła aż o 121% względem poprzedniego roku. Odbiorcy z grup taryfowych A, B i C dokonali łącznie 17 770 zmian – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na które powołuje się firma.

Według Axpo, za wzrostem aktywności przedsiębiorców stoi coraz większa konkurencja na rynku oraz powrót cen energii do poziomów sprzed wojny w Ukrainie. Sprzedawcy oferują nowe produkty, obniżają marże i prezentują bardziej elastyczne podejście do klientów.

Strategia zakupowa powinna odpowiadać modelowi działalności

Eksperci Axpo Polska podkreślają, że dla firm kluczowe jest dopasowanie sposobu zakupu energii do modelu biznesowego. Wskazują, że rynek energii odzwierciedla czynniki geopolityczne, a małe i średnie firmy nie mają na nie wpływu. Dlatego wybór właściwego modelu rozliczeń może poprawić przewidywalność kosztów.

Rynek energii bywa nieprzewidywalny, ponieważ odzwierciedla czynniki geopolityczne, na które małe i średnie firmy nie mają wpływu. Ich strategia zakupowa powinna zatem być dostosowana do przyjętego przez nich modelu biznesowego. Jeśli firma dostarcza swoim klientom produkty po stałych cenach w długim okresie i nie może renegocjować stawek ani dostosować ich do zmian kosztów energii, lepszym rozwiązaniem może być kontrakt ze stałą ceną lub zakup energii w transzach. Dzięki temu będzie łatwiej oszacować koszty i zapewnić stabilność finansową przedsiębiorstwa. Z kolei firmy o bardziej elastycznym modelu mogą rozważyć oferty zakupu z dynamiczną ceną – tłumaczy Kacper Lalasz, zastępca dyrektora sprzedaży dedykowanej MŚP w Axpo Polska.

Oferty energii dla firm i gospodarstw domowych

Bezpłatna porównywarka cen prądu pozwala na sprawdzenie ofert sprzedawców energii i porównanie stawek.

Porównywarka cen prądu

Większość firm nadal nie korzysta z możliwości zmiany sprzedawcy

Axpo zwraca uwagę, że aż 85% mikro i 70% średnich przedsiębiorstw nigdy nie zmieniło sprzedawcy energii. Zdaniem firmy, to wyraźny sygnał, że świadomość w zakresie optymalizacji kosztów jest wciąż ograniczona.

Obecne warunki rynkowe sprzyjają negocjacjom – firmy mogą uzyskać korzystniejsze ceny oraz elastyczne modele zakupowe. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić nowe oferty u aktualnego dostawcy lub rozważyć zmianę na stabilnego i doświadczonego partnera działającego także na rynkach zagranicznych.

CSIRE ma uprościć procedury zmiany sprzedawcy

W swoim komunikacie Axpo przypomina również o zbliżającym się uruchomieniu Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). System ma uprościć i przyspieszyć proces zmiany sprzedawcy dzięki automatyzacji wymiany danych między uczestnikami rynku.

CSIRE będzie wdrażany etapami – od 1 lipca 2025 roku do 19 października 2026 roku. Odbiorcy zyskają także lepszy dostęp do danych o swoim zużyciu energii, co pozwoli podejmować bardziej świadome decyzje.

Jak zmieniają się ceny prądu w Polsce?

Śledź aktualne stawki i prognozy dotyczące cen energii elektrycznej. Dowiedz się, co wpływa na wysokość rachunków i jak zaplanować budżet energetyczny firmy.

Ceny prądu

Zmiana sprzedawcy może być szybka i bezproblemowa

Axpo Polska zaznacza, że wiele firm obawia się formalności związanych ze zmianą sprzedawcy energii. Firma uspokaja – proces ten może być prosty i bezpieczny.

Przedsiębiorcy często wahają się przed podjęciem decyzji o zmianie sprzedawcy energii, ponieważ obawiają się złożoności procedur i przerw w dostawach prądu. W rzeczywistości proces ten może być równie prosty jak zmiana operatora sieci komórkowej czy dostawcy internetu. Aby zminimalizować własne zaangażowanie, po wybraniu oferty można także powierzyć proces zmiany nowemu sprzedawcy. Takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych kosztów, a spółka obrotu kompleksowo zajmie się wszystkimi formalnościami, regularnie informując o postępie procesu. Co więcej, całą procedurę można rozpocząć online w dowolnym, dogodnym momencie przy użyciu elektronicznego podpisu – dodaje Kacper Lalasz z Axpo Polska.

Według Axpo, obecna sytuacja na rynku energii to idealny moment na renegocjację warunków i poszukiwanie lepszej oferty, dopasowanej do potrzeb konkretnej firmy.

Źródło: Axpo Polska (oprac. własne).

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.

18.04.2025
Elektromobilność Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.

18.04.2025
Gaz i wodór Technologia Wiadomości z rynku
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.

18.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.

18.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły