BC Hydro uruchamia wirtualną elektrownię opartą na bateriach domowych – nowy etap zarządzania szczytowym zużyciem energii
BC Hydro wdraża innowacyjny projekt wirtualnej elektrowni w Kolumbii Brytyjskiej, który ma zwiększyć odporność sieci elektroenergetycznej i zaangażowanie mieszkańców w transformację energetyczną. W ramach programu Peak Saver w dwóch kanadyjskich miejscowościach ruszy instalacja 200 domowych magazynów energii, które będą zdalnie zarządzane i wspólnie tworzyć tzw. wirtualną elektrownię.

Dom jako element sieci – jak działa wirtualna elektrownia?
Wirtualna elektrownia to nowoczesna koncepcja integrująca setki małych, rozproszonych źródeł energii – takich jak baterie domowe, inteligentne termostaty czy ładowarki do samochodów elektrycznych – w jeden zintegrowany system. Umożliwia to bardziej elastyczne zarządzanie obciążeniem sieci oraz lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych.
Wiosną 2025 r. pierwsze magazyny energii o pojemności 14 kWh i mocy 5 kW zostaną zainstalowane w domach w Sun Peaks i Harrison Mills. W przypadku przerwy w dostawie prądu, baterie automatycznie przejdą w tryb zasilania awaryjnego. W czasie szczytowego zapotrzebowania, ich energia będzie wspierać lokalną sieć.
Technologia i oszczędności
W projekcie wykorzystywane są magazyny Evolve LFP firmy Eguana Technologies, a ich pracą steruje BC Hydro. Systemy magazynowania pomagają obniżyć koszty, zmniejszyć ryzyko przerw w dostawie prądu oraz mogą ograniczyć potrzebę budowy drogiej infrastruktury w przyszłości.
– Wirtualne elektrownie to przyszłość bardziej elastycznego, odpornego systemu elektroenergetycznego – podkreśla Chris O’Riley, prezes BC Hydro.
Program Peak Saver zyskuje na popularności
Projekt baterii jest częścią większego planu energetycznego BC Hydro, wartego 700 milionów dolarów kanadyjskich. W jego ramach rozwijany jest także program Peak Saver, który motywuje mieszkańców do ograniczania zużycia energii w godzinach szczytu. Od października 2024 liczba uczestników tego programu podwoiła się i wynosi obecnie ponad 100 tys., a łączna oszczędność mocy osiągnęła 40 MW – co odpowiada ładowaniu ponad 40 tys. pojazdów elektrycznych.
BC Hydro oferuje dwa rodzaje zachęt dla uczestników:
- Peak Saver Challenge – nagrody (średnio 3 CAD za każde zdarzenie) za osiągnięcie ustalonego progu redukcji zużycia energii,
- Smart Home Device Enrollment – automatyczne zarządzanie urządzeniami smart w domu (m.in. termostatami, ładowarkami EV), za co użytkownicy otrzymują 50 CAD za każde zgłoszone urządzenie.
Co dalej?
Dzięki zebranym danym, BC Hydro planuje rozwój tego typu instalacji także w innych regionach, które zmagają się z przerwami w dostawie energii. Celem jest stworzenie nowoczesnej, zintegrowanej sieci, w której domowe źródła energii staną się aktywnym elementem infrastruktury energetycznej przyszłości.
Zobacz również:- Tesla i PG&E uruchamiają nowatorską wirtualną elektrownię
- Tesvolt uruchamia wirtualną elektrownię opartą na magazynach energii
Źródło: BC Hydro
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze