Enerad
Porównaj oferty

Będzie nowy nabór i zmiany w Ciepłym Mieszkaniu. Skorzysta więcej osób!

Już w drugiej połowie 2023 roku uruchomiony zostanie drugi nabór wniosków dla gmin do programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jego budżet może wynieść nawet ok. miliarda złotych. Wiadomo również, że planowane są pewne zmiany, dzięki którym o dotacje będzie mogło ubiegać się szersze grono beneficjentów.

nowy nabór w programie Ciepłe Mieszkanie

Dotacjami z programu “Ciepłe Mieszkanie” zostanie objętych więcej mieszkań

W drugiej połowie 2023 roku uruchomiony zostanie drugi nabór dla gmin do rządowego programu Ciepłe Mieszkanie (pierwszy został zakończony w dniu 31.12.2022 roku). Program czekają również zmiany, dzięki którym dotacjami objęta zostanie większa liczba mieszkań. Jak wskazywał bowiem na niedawnej konferencji Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Chcemy, żeby w drugim naborze wzięły udział również mniejsze wspólnoty – od 3 do 7 lokali mieszkalnych, ale też najemcy lokali komunalnych w zabudowie wielorodzinnej.

Program “Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, który ma zachęcić ich do:

  • wymiany starych pieców, na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła (w tym ekologiczne pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, czy ogrzewanie elektryczne);
  • podłączenia lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku;
  • wymiany okien i drzwi zewnętrznych;
  • zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) w lokalu mieszkalnym.

Ten rządowy program finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a okres jego wdrażania został zaplanowany na lata 2022-2026 (przy czym zawieranie przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy z gminami, podejmowane będą do 30.06.2024 roku).

Budżet programu “Ciepłe Mieszkanie”

Na ten moment budżet drugiego naboru nie został jeszcze zdefiniowany. Wiceprezes NFOŚiGW podkreślił jednak, że:

Na ten program jest dostępne 1.400 mln złotych, około 760 mln będzie zakontraktowane. Chcemy ten budżet jeszcze dodatkowymi środkami uzupełnić, więc nam nadzieje, że około miliarda złotych będziemy mogli przekazać w drugim naborze.

Drugi nabór programu Ciepłe Mieszkanie czeka jeszcze na zatwierdzenie przez ministra klimatu i środowiska.

Planowane zmiany w programach wspierających ekologiczne inwestycje

Co ważne, NFOŚiGW chce również przeprowadzić zmiany w programie Moje Ciepło, wspierającym zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Jak wskazuje Paweł Mirowski:

Usiądziemy do stołu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, będziemy chcieli trochę zmienić poziomy dofinansowania.

Należy tu również podkreślić, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje też takie programy, jak:

  • Mój Prąd – wspierający zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW. W ostatnim czasie został on rozszerzony także o m.in. dotacje do pomp ciepła, magazynów energii, czy kolektorów słonecznych (NFOŚiGW poinformował również, że w kolejnych latach planowana jest szósta edycja programu Mój Prąd);
  • Stop Smog, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. Ten rządowy program skierowany jest do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca;
  • Czyste Powietrze, w ramach, którego ubiegać można się o dofinansowanie do wymiany pieców, montażu pompy ciepła i fotowoltaiki oraz ocieplania budynków.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.

23.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły