Enerad
Porównaj oferty

Będzie ochrona przed podwyżkami cen prądu w II połowie roku. Ale nie dla wszystkich

Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów mających na celu ochronę przed podwyżkami cen energii elektrycznej w drugiej połowie roku, skupiając się głównie na wsparciu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 2-3 tygodni zostaną przygotowane odpowiednie regulacje, które zastąpią dotychczasowe limity cenowe, wprowadzając kryterium dochodowe jako podstawę do otrzymania pomocy.

Będzie ochrona przed podwyżkami cen prądu w II połowie roku. Ale nie dla wszystkich

Nowe zasady wsparcia

Nowe przepisy mają koncentrować się na pomocy dla osób w gorszej sytuacji finansowej – osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym. Pojawi się kryterium dochodowego, uwzględniające liczbę osób w gospodarstwie domowym. To podejście ma zagwarantować, że wsparcie trafi do tych, którzy faktycznie potrzebują pomocy w pokryciu kosztów energii. Chociaż szczegóły regulacji są jeszcze opracowywane, zapowiedziano, że zostaną one ogłoszone wraz z ustawą. Warto jeszcze dodać, że bez ochrony wydatki na energię wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dowiedz się więcej na temat aktualnych cen energii.

Wpływ na inflację i odbiorców

Analitycy PKO Banku Polskiego ostrzegają, że brak przedłużenia zamrożenia cen energii może doprowadzić do znacznego wzrostu inflacji konsumenckiej w drugiej połowie 2024 roku. Nowe przepisy mają na celu zminimalizować ten wpływ, oferując ukierunkowane wsparcie dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

To może jednak nie wystarczyć. Trzeba bowiem pamiętać, że według szacunków PORT PC, w 2023 roku przybyło ok. 110 tys. pomp ciepła (i to tylko tych objętych dofinansowaniem). Oznacza to, że znacznie zwiększyła się liczba gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną. Brak systemowej ochrony dla tego typu odbiorców może przełożyć się na zahamowanie tempa wymiany kotłów w Polsce.

Aktualne zasady zamrożenia cen prądu

W obecnym stanie prawnym, obowiązującym do końca czerwca 2024 roku, rząd wprowadził mechanizm ograniczający wzrost cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla najbardziej wrażliwych konsumentów, w tym gospodarstw domowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku gospodarstw domowych obniżone ceny energii (stawki z 2022 roku) obowiązują do limitów, uzależnionych od profilu gospodarstwa. Po jego przekroczeniu naliczana jest tzw. cena maksymalna. Pozostałych odbiorców (m.in. firmy) obowiązuje jedna stała stawka zamrożona (bez limitu). Więcej na ten temat na naszej stronie: Zamrożenie cen prądu.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły