Będzie wsparcie dla producentów z sektora OZE. MRiT pracuje nad rozporządzeniem
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia wspierającego polskie firmy w realizacji projektów związanych z budową gospodarki zeroemisyjnej. Pomoc zostanie udzielona w formie dotacji, na podstawie umowy o udzielenie pomocy publicznej, zawartej między przedsiębiorcą a ministrem właściwym ds. gospodarki. Wsparcie może zostać udzielone pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań, takich jak lokalizacja inwestycji na obszarach zagrożonych wykluczeniem, utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy czy inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Na jakie wsparcie można liczyć?
Wsparcie finansowe ma przyjąć formę dotacji dla producentów różnych technologii, takich jak pompy ciepła, turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, baterie i elektrolizery oraz ukierunkowanych na produkcję komponentów do wskazanych urządzeń i produkcję (ewentualnie odzysk) surowców krytycznych pokrewnych służących do produkcji wymienionych urządzeń albo kluczowych komponentów potrzebnych do ich wytworzenia.
Wnioskodawca musi pokryć koszty inwestycyjne na poziomie minimum 110 mln euro. Dotacje na podstawowym poziomie nie mogą przekroczyć 15% kosztów kwalifikowanych, natomiast całkowita kwota wsparcia nie może być wyższa niż 150 mln euro – przypada na przedsiębiorstwo (na państwo członkowskie).
Wniosek trzeba złożyć przed rozpoczęciem prac
Wniosek o pomoc trzeba złożyć przed rozpoczęciem prac. Zakup gruntów i prace przygotowawcze, takie jak uzyskanie zezwoleń czy wykonanie wstępnych studiów wykonalności, nie są uznawane za rozpoczęcie prac.
Jeśli wniosek o udzielenie pomocy lub wymagane dokumenty są niekompletne (zawierają błędy formalne) przedsiębiorca zostaje wezwany do ich uzupełnienia (poprawienia) w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Rozporządzenie zgodne z unijną strategią
Przepisy mają na celu wesprzeć inwestorów w realizacji projektów o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę zeroemisyjną. To podejście jest powiązane z komunikatem Komisji Europejskiej, dotyczącym przejściowych środków pomocy państwa, mających na celu wsparcie gospodarki po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze