Enerad
Porównaj oferty

Bezpieczeństwo energetyczne dzięki lasom – PSE i Lasy Państwowe podpisują porozumienie

9 czerwca 2025 r. podpisano nowe porozumienie między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) a Lasami Państwowymi. Dokument aktualizuje i porządkuje zasady korzystania z terenów leśnych w celu utrzymania i zabezpieczenia infrastruktury przesyłowej. Porozumienie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz ochronę środowiska.

9 czerwca 2025 r. podpisano nowe porozumienie między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) a Lasami Państwowymi

Nowe zasady na gruntach leśnych

Porozumienie zawarte 9 czerwca 2025 r. przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. oraz Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, reprezentowany przez dyrektorów wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, dotyczy zasad ustanawiania służebności przesyłu na gruntach leśnych.

Zaktualizowane zasady dotyczą linii najwyższych napięć oraz działań związanych z ich utrzymaniem, konserwacją, naprawą i usuwaniem awarii. Porozumienie bazuje na doświadczeniach wypracowanych od czasu podpisania poprzedniego dokumentu z 23 listopada 2013 r.

Dobre praktyki i formalne uzgodnienia

Jak podkreślają strony, nowe porozumienie uwzględnia dobre praktyki operacyjne wypracowane przez służby eksploatacyjne PSE podczas dotychczasowej współpracy z Lasami Państwowymi. Wprowadza także jasne, formalno-prawne rozwiązania, które mają usprawnić współdziałanie obu instytucji w zakresie zarządzania infrastrukturą na terenach leśnych.

PSE odpowiada za niezawodne dostawy energii, co wiąże się z koniecznością utrzymywania infrastruktury w dobrym stanie technicznym, także na terenach trudnych, jakimi są lasy. Współpraca z Lasami Państwowymi ma w tym zakresie kluczowe znaczenie.

9 czerwca 2025 r. podpisano nowe porozumienie między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) a Lasami Państwowymi
Źródło: PSE

PSE: Transparentne zasady i większe bezpieczeństwo

– Zawarcie porozumienia to dla nas ważny krok w kierunku długoterminowego i stabilnego zarządzania infrastrukturą przesyłową na terenach leśnych. Dzięki ścisłej współpracy z Lasami Państwowymi tworzymy transparentne zasady korzystania z tych gruntów, z poszanowaniem zarówno potrzeb sektora energetycznego, jak i celów ochrony środowiska. Dziękuję wszystkim pracownikom Departamentu Eksploatacji PSE zaangażowanym w przygotowanie porozumienia. Dzięki ich pracy wzmocnione zostanie bezpieczeństwo elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej, a uzgodnione zasady mogą być wzorem dla partnerskich relacji z tak strategicznym partnerem, jakim jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – powiedziała Agnieszka Okońska, wiceprezeska PSE.

Lasy Państwowe: Równowaga między energetyką a środowiskiem

Współpraca z sektorem energetycznym ma wieloletnią tradycję także po stronie Lasów Państwowych. Jak zaznaczył Dyrektor Generalny LP, obecność infrastruktury przesyłowej na terenach leśnych jest powszechna i nie zawsze zauważana przez społeczeństwo.

– Lasy Państwowe od lat współpracują z operatorami infrastruktury przesyłowej, mając na uwadze zarówno zapewnienie dostępu do energii, jak i zachowanie trwałości lasów. Energetyka od zawsze była w lasach obecna i choć większość odwiedzających lasy, nawet jej już nie zauważa, to skala inwestycji przez tereny leśne może zaskakiwać. Kilkanaście tysięcy hektarów lasu zajętych jest przez inwestycje związane z energetyką. Ta kohabitacja w imię nadrzędnych, strategicznych celów państwowych musi odbywać się na jasno określonych zasadach. I temu właśnie służy dzisiejsze porozumienie. Dla nas – leśników-przyrodników najważniejsze jest, aby realizacja tych celów odbywała się jak najmniejszym kosztem dla lasu i środowiska. Porozumienie jest dowodem na to, że możliwe jest pogodzenie interesów gospodarki leśnej i sektora energetycznego w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem – powiedział Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Długofalowe korzyści dla sektora energetycznego i środowiska

Porozumienie ma przynieść wymierne korzyści obu stronom. PSE zyskuje stabilne ramy prawne i operacyjne do działania na terenach leśnych, natomiast Lasy Państwowe – gwarancję poszanowania przyrody i zachowania trwałości lasów.

Zgodnie z założeniami, wypracowane rozwiązania mają służyć jako modelowa forma współpracy dla przyszłych projektów energetycznych, których realizacja będzie wymagała dostępu do terenów leśnych.

Zobacz również:

Źródło: PSE

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły