Biały wodór… OK, ale ile go jest, jakie są koszty, na jak długo wystarczy?
Niedawno, na terenie Lotaryngii, blisko granicy francusko-niemieckiej, podczas odwiertu potwierdzono obecność potencjalnie gigantycznych złóż białego wodoru, jednego z najczystszych paliw występujących w przyrodzie. Może on okazać się kluczem do rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Jego spalanie nie generuje dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia. Odkrycie to jest istotne nie tylko dla naukowców, ale także dla przemysłu energetycznego oraz polityków, którzy stawiają na zrównoważoną produkcję energii. Jednak czy na pewno?

Czysta energia z ziemi
Naturalny wodór, znany również jako wodór biały ze względu na swoją czystość, tworzy się, gdy podgrzana woda spotyka się ze skałami bogatymi w żelazo. Natrafić można na niego w wielu miejscach na świecie.
Dowiedz się więcej o innych rodzajach wodoru: Jakie są rodzaje (kolory) wodoru?
Według amerykańskich służb geologicznych tylko niewielka globalnych złóż może dostarczyć wystarczającą ilość czystej energii na setki lat.
We Francji, pod kopalniami węgla, według szacunków znajduje ok. 46 – 260 mln ton wodoru. Dla porównania – metodą przemysłową, na świecie produkuje się ok. 70 mln ton wodoru rocznie. Co ciekawe, wodór może powstawać z pomocą fotowoltaiki. Więcej na ten temat w naszym artykule: Produkcja wodoru z fotowoltaiki.
Odkrycie pod kopalniami węgla w Lotaryngii samo w sobie nie zmieni światowej energetyki, ale jest jednym z dowodów na to, że ziemia może być fabryką wodoru. Wiele krajów na świecie stawia na ten surowiec, który ma potencjał zastąpienia paliw kopalnych w elektrowniach, ciężarówkach, statkach i samolotach, zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Odkrycie może być więc prawdziwą rewolucją.
No właśnie, tu pada słowo klucz: „może”.
Potencjał i wyzwania
Choć perspektywy wydają się zachwycające, istnieją wyzwania, które trzeba pokonać, aby biały wodór stał się głównym źródłem energii.
Nikt nie wie bowiem, jak w praktyce będzie wyglądała eksploatacja złóż naturalnego wodoru. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, np. jaki będzie koszt wydobycia?
Inną, kluczową kwestią związaną z wykorzystaniem wodoru (nie tylko tego „białego”) jest kwestia transportu i zastosowania. Atomy wodoru są niezwykle małe, przez co ma on tendencję do ulatniania się. Konieczne są dość drogie i skomplikowane pojemniki o dużej szczelności, w których gaz zostanie sprężony i dostosowany do transportu. To jednak wiąże się z wydatkiem energetycznym (sprężanie wymaga ok. 15 – 20% kaloryczności samego wodoru). W teorii możliwe jest transportowanie wodoru istniejącą infrastrukturą gazową. Późniejsze rozdzielanie gazów również będzie jednak energochłonne.
Wiele niewiadomych jest również w obszarze wykorzystania tego gazu. Choć w Hiszpanii testuje się kotły do ogrzewania domów wodorem, to trzeba pamiętać, że tak naprawdę stoimy na początku drogi do szerokiego zastosowania wodoru.
Warto się zatem wstrzymać z optymizmem i inwestować w elektrownie atomowe, które pozwolą nam kupić czas, tak niezbędny do dogłębnego przeanalizowania barier i możliwości wprowadzenia wodoru do światowej energetyki.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze