Biomasa na marginesie transformacji? MKiŚ zapowiada stopniową redukcję wsparcia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada ograniczenie wsparcia dla biomasy w energetyce. Zaktualizowany Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu ma przewidywać stopniowe wycofywanie się z jej wykorzystania, ze względu na ograniczoną dostępność surowca i konkurencję z innymi sektorami gospodarki.

Państwo ograniczy wsparcie dla biomasy w energetyce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że dalsze wsparcie rozwoju biomasy ze strony państwa będzie redukowane. Powodem jest m.in. niewystarczający potencjał krajowy biomasy drzewnej, który – jak wskazuje resort – nie pozwala na prowadzenie transformacji energetycznej w oparciu o ten surowiec. Rząd zamierza przesunąć wsparcie na inne potrzeby transformacyjne, zgodnie z przygotowywaną aktualizacją Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK).
Zgodnie z szacunkami MKiŚ, całkowity potencjał krajowych zasobów biomasy (w tym leśnej, agro i odpadowej) wynosi około 280 petadżuli rocznie, co odpowiada jedynie 78% prognozowanego zapotrzebowania w 2025 roku.
Import biomasy oznacza ryzyka i utratę konkurencyjności
W ocenie resortu, w obliczu ograniczonych zasobów krajowych, przedsiębiorstwa planujące transformację opartą o biomasę będą musiały sięgać po importowany surowiec. Główne kierunki dostaw to obecnie Ukraina, ale również Ameryka Północna i Południowa (głównie pellet drzewny). To jednak wiąże się z wieloma ryzykami – zależnością od niestabilnych rynków, konkurencją cenową oraz potencjalnymi zawirowaniami geopolitycznymi.
Resort ostrzega, że taka sytuacja może pogarszać konkurencyjność polskich firm oraz wpływać negatywnie na ceny energii i ciepła dla odbiorców końcowych.
Biomasa tylko lokalna i odpadowa?
Ministerstwo podkreśla, że biomasa może nadal mieć sens – ale tylko w formie lokalnie dostępnej nadwyżki o charakterze odpadowym, np. z rolnictwa lub przemysłu drzewnego. Systemy energetyczne powinny unikać spalania biomasy drzewnej, zwłaszcza jeżeli prowadzi to do ograniczenia jej dostępności dla innych branż, takich jak meblarska, które generują większą wartość dodaną zgodnie z zasadą kaskadowego wykorzystania surowców.
Zgodnie z aktualizacją KPEiK na lata 2021–2030, biomasa ma być stopniowo ograniczana w miksie energetycznym, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju dla źródeł OZE.
- Biomasa w Polsce wykorzystanie i rola
- Eksperci IV Kongresu ESG: Zmiana miksu energetycznego szansą dla Polski
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze