Biznesmax i Ekomax – gwarancje wspierające dla przedsiębiorstw od BGK
Polskie przedsiębiorstwa zyskują nowe narzędzia wspierające rozwój – gwarancje Biznesmax Plus i Ekomax, uruchomione przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dzięki tym inicjatywom, firmy mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania swoich innowacyjnych ekoprojektów oraz działań związanych z efektywnością energetyczną.

Rusza kolejna odsłona wsparcia dla przedsiębiorców
W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Bank Gospodarstwa Krajowego kolejny raz uruchamia dwa instrumenty wsparcia rynku – gwarancję Biznesmax Plus i Ekomax. Te inicjatywy, mają na celu rozwój nowoczesnej, konkurencyjnej i zrównoważonej gospodarki. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają szansę na uzyskanie finansowania projektów inwestycyjnych i operacyjnych. Dzięki europejskim środkom finansowym, w wysokości ponad 1,8 mld zł, możliwe będzie udzielenie kredytów o łącznej wartości do 5,5 mld zł.
Na czym polegają gwarancje Biznesmax i Ekomax?
Gwarancje te służą zabezpieczeniu spłaty kredytów dla przedsiębiorstw z sektorów MŚP, small mid-caps oraz mid-caps.
- Biznesmax Plus to bezpłatne zabezpieczenie zobowiązania kredytowego, z opcją otrzymania dotacji w formie dopłaty do oprocentowania lub kapitału kredytu. Biznesmax zabezpiecza kredyty obrotowe i inwestycyjne, wspierając tym samym firmy innowacyjne oraz projekty inwestycyjne w obszarach takich jak cyfrowa transformacja, ekoinnowacje czy nowe technologie.
- Z kolei Ekomax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu. Narzędzie skupia się na finansowaniu działań związanych z efektywnością energetyczną, takich jak termomodernizacja budynków czy wdrażanie oszczędnych rozwiązań energetycznych. W ramach Ekomax można otrzymać dotację, w formie dopłaty do kapitału kredytu.
Na co w praktyce mogą pójść kredyty zabezpieczone gwarancjami BiznesMax i EkoMax? W zależności od potrzeb inwestora może to być np. inwestycja w fotowoltaikę do zasilania procesów produkcyjnych, montaż pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń czy system odzyskiwania energii z procesów przemysłowych.
Zalety gwarancji
Nowe gwarancje oferują wiele korzyści, w tym lepsze warunki kredytowania, wysoki poziom zabezpieczenia kredytu (do 80%), możliwość uzyskania długoterminowego finansowania (do 20 lat), a także obniżenie kosztów kredytu dzięki możliwości uzyskania dopłat do kapitału lub odsetek. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą liczyć na brak opłat za udzielenie gwarancji oraz uproszczone procedury, dzięki realizacji wszystkich formalności bezpośrednio w banku.
Co istotne, gwarancje BiznesMax i EkoMax można łączyć z innymi dofinansowaniami na OZE, oferowanymi przez BGK (o ile środki z dotacji nie pochodzą z funduszy europejskich).
Banki współpracujące z BGK
Wsparcie w ramach gwarancji Biznesmax i Ekomax jest dostępne dzięki współpracy BGK z szeroką siecią banków komercyjnych. Do programu przystąpiło już 14 instytucji, w tym Alior Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, mBank, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, ING Bank Śląski czy Santander Bank Polska, co gwarantuje łatwy dostęp do finansowania dla przedsiębiorców z całego kraju.
Uruchomienie przez BGK gwarancji Biznesmax Plus i Ekomax otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami nowe perspektywy finansowania ich działalności. To ważny krok na drodze do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej gospodarki, umożliwiający realizację projektów, które będą służyły społeczeństwu i środowisku na długie lata.
Więcej na temat programów możecie znaleźć na stronach BGK:
- https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/zabezpieczenie-finansowania/gwarancja-biznesmax-plus/
- https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/zabezpieczenie-finansowania/gwarancja-ekomax/
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze