Bon energetyczny 2024 – dla kogo? Ile wyniesie?
W ramach przepisów związanych z mrożeniem cen prądu, rząd planuje wprowadzenie tzw. bonu energetycznego, który ma wspierać osoby, dotknięte ubóstwem energetycznym. Wysokość świadczenia ma być uzależniona od poziomu dochodów oraz ilości członków gospodarstwa domowego. Bon energetyczny ma obowiązywać w 2024 roku.

Co to jest bon energetyczny?
Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane w 2024 roku osobom o niskich dochodach, odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej oraz domostwom, które z uwagi na nadmetraż w przeliczeniu na osobę, nie mogą ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Celem bonu energetycznego jest pomoc w pokrywaniu rachunków za prąd, w związku z niestabilną sytuacją na rynku energetycznym.
Dla kogo jest bon energetyczny?
Bon energetyczny w 2024 roku będzie przyznawany gospodarstwom domowym, które spełniają określone kryteria dochodowe. Jednorazowe świadczenie przysługuje:
- gospodarstwom jednoosobowym z dochodem miesięcznym nieprzekraczającym 2500 zł;
- wieloosobowym, gdzie dochód na osobę nie może przekroczyć 1700 zł.
Świadczenie będzie również dostępne dla gospodarstw przekraczających te limity, ale jego wysokość zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia, w ramach zasady „złotówka za złotówkę”.
Ile wyniesie bon energetyczny?
Wartość bonu energetycznego jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz od tego, czy główne źródło ogrzewania jest elektryczne czy nie. Weryfikacja sposobu ogrzewania będzie obierała się na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wysokość bonu energetycznego dla gospodarstw domowych niekorzystających z ogrzewania elektrycznego:
- Gospodarstwo jednoosobowe: 300 zł
- Gospodarstwo dwu- do trzyosobowe: 400 zł
- Gospodarstwo cztero- do pięcioosobowe: 500 zł
- Gospodarstwo sześcioosobowe i więcej: 600 zł
Bon energetyczny dla gospodarstw korzystających z ogrzewania elektrycznego:
- Gospodarstwo jednoosobowe: 600 zł
- Gospodarstwo dwu- do trzyosobowe: 800 zł
- Gospodarstwo cztero- do pięcioosobowe: 1000 zł
- Gospodarstwo sześcioosobowe i więcej: 1200 zł
Bon energetyczny – od kiedy?
Wnioski o wypłatę bonu będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Środki wypłacane będą jednorazowo, za okres od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku.
Gdzie i jak złożyć wniosek o bon energetyczny?
Wniosek o wypłatę bonu energetycznego będzie można złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wnioskować będzie można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Wzór wniosku zostanie udostępniony przez ministra właściwego do spraw energii w Biuletynie Informacji Publicznej. We wniosku będzie trzeba podać dane:
- identyfikacyjne (m.in. imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu),
- na temat dochodów członków gospodarstwa domowego,
- informacje o głównym źródle ciepła,
- numer rachunku płatniczego,
- inne informacje pozwalające na ustalenie poziomu i weryfikacji dochodów.
Uwaga! Póki co, przepisy regulujące wprowadzenie bonu energetycznego nie weszły w życie, co oznacza, że aktualnie składanie wniosków o bon energetyczny nie jest jeszcze możliwe. Może się również okazać, że niektóre szczegóły związane z zasadami lub wysokością świadczenia ulegną modyfikacji. Wszystkie zmiany będziemy na bieżąco uwzględniać w treści artykułu.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze