Brookfield podwaja tempo rozwoju projektów Neoen. Skupienie na wietrze i magazynach energii, część aktywów na sprzedaż
Po przejęciu firmy Neoen za ponad 10 miliardów dolarów, Brookfield Asset Management ogłosił ambitny plan podwojenia tempa rozwoju projektów OZE, zwłaszcza wiatrowych i bateryjnych. Nowy właściciel zamierza również sprzedać część dojrzałych aktywów, by szybciej reinwestować kapitał.

Skokowe przyspieszenie tempa rozwoju – z 1 do 2 GW rocznie
Neoen, mimo francuskiego pochodzenia, działa głównie w Australii, gdzie zrealizował m.in. słynną baterię Tesli w Hornsdale oraz gigantyczny magazyn energii Collie o mocy 560 MW i pojemności 2240 MWh. Obecnie firma buduje i zarządza projektami w całym kraju, w tym farmami wiatrowymi (Goyder South, Kaban), fotowoltaiką (Western Downs, Culcairn) i wielkoskalowymi magazynami energii.
Connor Teskey, prezes Brookfield Asset Management i szef działu energii odnawialnej, zapowiedział, że tempo rozwoju projektów Neoen zostanie zwiększone z obecnych ok. 1 GW rocznie do 2 GW.
„Chcemy zdjąć ograniczenia z tej firmy i dać jej dostęp do kapitału, którego brakowało jej jako spółce giełdowej”, zaznaczył Teskey.
Wiatr i magazyny energii priorytetem w Australii
Choć Neoen dopiero co zakończył budowę największej niegdyś farmy PV w Australii (Western Downs), nowy właściciel koncentruje się na inwestycjach w energetykę wiatrową i bateryjną. Wynika to z rosnącego nasycenia rynku australijskiego energią słoneczną oraz większej wartości rynkowej projektów oferujących uzupełniający profil produkcji.
„Wysoka penetracja PV oznacza, że aktywa takie jak wiatr i magazyny zyskują na znaczeniu – oferują zróżnicowany profil dostaw, bardziej wartościowy dla systemu i odbiorców”, podkreślił Teskey.
Sprzedaż aktywów i recykling kapitału
W przeciwieństwie do dotychczasowej strategii Neoen, Brookfield planuje częściową sprzedaż „odbezpieczonych”, niskiego ryzyka aktywów, by obniżyć koszty kapitału i finansować nowe inwestycje. Choć nie wskazano konkretnych projektów do sprzedaży, wcześniej firma musiała zbyć niektóre aktywa w stanie Wiktoria (m.in. Victoria Big Battery) w związku z wymogami antymonopolowymi.
Zobacz również:„Neoen dysponuje 8 GW aktywów operacyjnych lub w budowie, w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Będziemy szukać możliwości ich sprzedaży do inwestorów o niższych kosztach kapitału, a środki przeznaczymy na rozwój oraz wypłaty dla Brookfield Renewables”, dodał Teskey.
- Hiszpania: MITECO przeznacza blisko 300 mln euro na rozwój produkcji technologii OZE i magazynowania energii
- Australijski magazyn Coleambally BESS bliżej realizacji – projekt otrzymał kluczowy dokument
- Fortescue inwestuje miliardy w zieloną energię w Australii, ale niepewność wokół OZE rośnie
Źródło: RenewEconomy
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze