Enerad
Porównaj oferty

BYD zapowiada ultraszybkie ładowarki w UE – 400 km zasięgu w 5 minut

Chiński gigant motoryzacyjny BYD planuje uruchomienie własnej sieci ultraszybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie. Technologia oparta na architekturze 1 000 V ma skrócić czas ładowania do zaledwie 5 minut. Rozbudowa infrastruktury ma rozpocząć się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Logo na masce samochodu BYD

BYD przyspiesza elektryfikację Europy

Chiński producent samochodów elektrycznych BYD ogłosił, że w ciągu najbliższego roku rozpocznie budowę sieci stacji ładowania w Europie. Informację przekazała w Brukseli wiceprezes firmy, Stella Li. Obecnie BYD posiada już rozwijającą się sieć tego typu ładowarek w Chinach. Tam pierwsze stacje podłączono już do sieci energetycznej – łącznie 500 jednostek w ponad 200 miastach.

Pięć minut zamiast godzin

Według zapewnień BYD, nowe ładowarki umożliwią uzupełnienie 400 kilometrów zasięgu w zaledwie 5 minut. Oparta na 1000-woltowej architekturze technologia ma zrewolucjonizować podejście do ładowania pojazdów elektrycznych. Jak wskazuje Stella Li, ultraszybkie ładowanie „zmienia zasady gry” i ma przekonać kolejnych kierowców do elektromobilności. BYD podkreśla, że nowe ładowarki będą również przyspieszać proces ładowania starszych typów baterii – skracając czas ładowania nawet o 20–30%.

Europejska ekspansja BYD nabiera tempa

BYD planuje rozpocząć instalację stacji przede wszystkim przy swoich salonach sprzedaży. Firma prowadzi także rozmowy z lokalnymi partnerami w krajach europejskich. Wiceprezes Li podkreśliła, że celem BYD jest budowa infrastruktury w Europie, z myślą o europejskim rynku:

„Zamierzamy produkować w Europie, by sprzedawać w Europie. Patrzymy długofalowo. Jesteśmy tu, by zostać”.

Producent rozwija też swoje struktury – jeszcze w 2025 roku ma ruszyć zakład produkcyjny na Węgrzech oraz centrum badań i rozwoju i siedziba główna na Europę w Budapeszcie. Do 2030 roku BYD chce być jednym z czołowych graczy europejskiego rynku motoryzacyjnego.

Szybki rozwój sprzedaży w Europie

Sprzedaż pojazdów BYD na europejskim rynku rośnie w tempie 10% miesięcznie. W Belgii firma posiada już 16 salonów dealerskich, w tym trzy zarządzane bezpośrednio przez koncern w rejonie Brukseli. Do końca 2025 roku planuje zwiększyć ich liczbę do 20.

Wyzwania technologiczne związane z megawatowym ładowaniem

Megawatowe ładowarki wymagają ogromnej mocy z sieci energetycznej. Według chińskiego portalu Car News China, instalacja takich stacji nie jest możliwa wszędzie. Duże obciążenie sieci może ograniczać osiągane prędkości ładowania. W praktyce, samochody reklamowane jako zdolne do naładowania 80% baterii w 15 minut, często potrzebują na to około 30 minut lub więcej. Mimo to, BYD postrzega swoją nową sieć jako istotny krok w kierunku powszechnej elektromobilności.

Zobacz również:

Źródło: The Brussels Times, Car News China

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły