CATL wchodzi na giełdę w Hongkongu. Cel: 4 mld USD
Chiński gigant akumulatorowy CATL rozpoczął długo wyczekiwane IPO w Hongkongu. Firma planuje pozyskać nawet 4 mld USD na rozwój globalnej ekspansji, w tym budowę fabryki węgierskiej za 8,5 mld USD.

Emisja akcji CATL w Hongkongu – jedna z największych od lat
Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL), światowy lider w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych i magazynów energii, rozpoczął zapisy na akcje w ramach oferty publicznej na giełdzie w Hongkongu. Emisja może przynieść firmie od 4 mld USD do 5,3 mld USD (od 16,2 do 21,5 mld PLN). Będzie to największe IPO na hongkońskiej giełdzie od 2021 roku, kiedy to Kuaishou Technology zebrało 6,2 mld USD (25,1 mld PLN).
CATL oferuje 117,9 mln akcji po maksymalnej cenie 263 HKD (około 136 PLN) za sztukę. Łączna wartość emisji może sięgnąć ponad 31 mld HKD (ok. 16,2 mld PLN), a w przypadku silnego zainteresowania inwestorów i wykorzystania opcji nadsubskrypcji, kwota ta może wzrosnąć do ponad 5 mld USD (21,5 mld PLN).
Drugi debiut giełdowy i większy dostęp do kapitału
CATL jest już notowane na giełdzie w Shenzhen, gdzie posiada kapitalizację rynkową wynoszącą 1,1 bln CNY (ok. 610 mld PLN). Debiut w Hongkongu umożliwi firmie pozyskanie środków w walutach obcych, co ma kluczowe znaczenie dla finansowania inwestycji zagranicznych.
W szczególności środki mają zostać przeznaczone na budowę nowej fabryki akumulatorów w Debreczynie na Węgrzech. Projekt ogłoszony w 2022 roku zakłada inwestycję o wartości 7,6 mld EUR ( ok. 37 mld PLN) i utworzenie prawie 10 tys. miejsc pracy.
Silne wsparcie inwestorów instytucjonalnych
CATL zapewniło sobie wsparcie około 24 inwestorów strategicznych. Wśród nich znajdują się m.in. państwowy koncern paliwowy Sinopec, fundusz majątkowy Kuwejtu (Kuwait Investment Authority) oraz firma inwestycyjna Hillhouse Group. Łącznie zadeklarowali oni zakup akcji o wartości 20,4 mld HKD (ok. 10,6 mld PLN) przy maksymalnej cenie, z obowiązkiem ich utrzymania przez minimum sześć miesięcy.
Zobacz również:- CATL ujawnia Naxtra: pierwszy na świecie akumulator sodowo-jonowy już w produkcji
- CATL i Sinopec postawią 10 tys. stacji wymiany baterii w Chinach
- NIO i CATL: partnerstwo w zakresie rozwoju sieci wymiany baterii (V2G)
- CATL chce skupić się na technologii wymiany baterii
Źródło: CATL (informacje dotyczące oferty publicznej), oprac. własne
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze