Cemex stawia na fotowoltaikę – 9600 ton CO₂ mniej rocznie dzięki PV od EDP
Cemex Polska i EDP Energia Polska zawarły 15-letnią umowę na instalację 25 000 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 14 MWp w ośmiu zakładach w Polsce. Dzięki tej inwestycji firma ograniczy emisję CO₂ o 9600 ton rocznie, co odpowiada pochłanianiu dwutlenku węgla przez 1,6 mln drzew. Projekt realizowany jest w modelu PV-as-a-Service, który zapewnia Cemex zieloną energię i obniżenie kosztów operacyjnych.

Nowa inwestycja w OZE dla przemysłu
Cemex Polska nawiązał współpracę z EDP Energia Polska, spółką zależną europejskiej grupy energetycznej EDP, w celu zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoich zakładach. W ramach 15-letniej umowy powstanie 25 000 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 14 MWp, które zostaną zainstalowane w ośmiu zakładach Cemex w Polsce.
Lokalizacje i skala projektu
Instalacje fotowoltaiczne zostaną rozmieszczone w trzech cementowniach: Chełm, Rudniki i Gdynia, a także w pięciu wytwórniach betonu w Mysłowicach, Warszawie Annopolu, Lublinie, Szczecinie i Gdańsku. Łączna powierzchnia zajęta przez farmy fotowoltaiczne odpowiada 14 boiskom piłkarskim.
Dzięki tej inwestycji Cemex będzie mógł znacząco ograniczyć emisję CO₂ i zwiększyć niezależność energetyczną.
Model PV-as-a-Service – korzyści dla przemysłu
Projekt realizowany jest w ramach modelu EDP PV-as-a-Service, w którym EDP inwestuje, eksploatuje i konserwuje fotowoltaikę, a Cemex korzysta z produkowanej energii odnawialnej. Partnerstwo pozwala nie tylko na redukcję emisji, ale także na obniżenie kosztów energii poprzez ograniczenie zużycia energii z konwencjonalnych źródeł.
Dzięki inwestycji Cemex Polska zmniejszy emisję CO₂ o 9600 ton rocznie, co odpowiada ilości dwutlenku węgla pochłanianej przez 1,6 mln drzew w ciągu roku.
Cemex realizuje strategię „Future in Action”
Projekt wpisuje się w globalną strategię „Future in Action”, której celem jest neutralność klimatyczna i minimalizacja wpływu działalności na środowisko. Obecnie już 90% energii elektrycznej Cemex Polska pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Cemex stawia przed sobą ambitne cele związane z dekarbonizacją, a inwestycje w energię odnawialną to ważny krok na drodze do ograniczania emisji.– powiedział Włodzimierz Chołuj, Prezes Zarządu Cemex Polska. Zawarta umowa ma kluczowe znaczenie, ponieważ zagwarantuje nam dostęp do zielonej energii w długim okresie oraz pozwoli na dywersyfikację źródeł energii.
EDP zwiększa obecność na polskim rynku
EDP Energia Polska to część globalnej grupy EDP, specjalizującej się w fotowoltaice dla firm. Firma zakontraktowała już 269 MWp mocy w Polsce i aktywnie wspiera biznesy w przechodzeniu na zieloną energię.
Cieszymy się, że Cemex wybrał nasze rozwiązania fotowoltaiczne do realizacji swoich ambitnych celów dekarbonizacyjnych” – powiedział Ireneusz Kulka, Country Lead EDP w Polsce. W EDP dokładamy wszelkich starań, aby być niezawodnym partnerem w transformacji energetycznej i wspólnie realizować projekty, które realnie wpływają na redukcję emisji.
Przyszłość współpracy Cemex i EDP
Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo to przykład efektywnego wdrażania odnawialnych źródeł energii w przemyśle. Farmy słoneczne w zakładach Cemex zaczną działać już w najbliższych miesiącach, a kolejne instalacje będą sukcesywnie uruchamiane w nadchodzących latach.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze