Ceny gazu – Jaka jest cena za m3 i kWh? [2025]
Zobacz ile wynosi aktualna cena gazu ziemnego dla gospodarstw domowych – taryfowan oraz zamrożona. Sprawdź ceny gazu za m3 oraz kWh.
Aktualna cena gazu – ile kosztuje m3 gazu z wszystkimi opłatami?
W tabeli znajdziecie całkowitą cenę gazu za m3 brutto – uwzględnia ona zatem podatek VAT, abonament oraz opłaty dystrybucyjne. Ceny zamrożone uwzględnią stawki wynikające z przepisów ustawy o zamrożeniu cen prądu i gazu. Ceny zostały wyliczone dla wybranego profilu odbiorcy. Jakiego? Szczegóły poniżej.
Maksymalna (zamrożona) cena gazu za m3:
4,33 zł / m3
Cena za 1 kWh gazu
Poniższa tabela prezentuje całkowite ceny gazu w przeliczeniu na 1 kWh – z VAT-em oraz wszystkimi opłatami. Stawki zostały wyliczone dla wybranego profilu odbiorcy więcej na ten temat – w dalszej części artykułu.
Maksymalna (zamrożona) cena gazu za kWh:
39,03 gr / kWh
Jak obliczyliśmy ceny gazu?
Powyższe dane odnoszą do taryf gazowych PGNiG, ponieważ jest to największy w Polsce sprzedawca gazu, obejmujący swoją działalnością ok. 90% kraju. Opłaty dystrybucyjne pochodzą z taryf Polskiej Spółki Gazownictwa, będącej Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce.
Składowe ceny gazu
Do obliczenia ceny gazu potrzebujemy następujących informacji: zużycie paliwa gazowego, taryfa gazu, ilość okresów rozliczeniowych, lokalizacja odbiorcy.
Na ich podstawie można ustalić wysokość opłat składających się na całkowitą cenę gazu, do których zalicza się:
- Opłata za paliwo gazowe – czyli opłata za gaz, którą można znaleźć w aktualnej taryfie PGNiG. Naliczana jest w groszach za pobraną kWh [gr / kWh].
- Opłata abonamentowa – powiązana z grupą taryfową za gaz. Naliczana jest w złotych na miesiąc [zł / msc] i ją również możecie znaleźć w taryfie PGNiG.
- Opłata dystrybucyjna stała – opłata naliczana przez PSG, naliczana w złotych na miesiąc [zł / msc]. Jej wysokość różni się w zależności od taryfy oraz lokalizacji odbiorcy. Różnice odzwierciedlają różne koszty utrzymania sieci w poszczególnych regionach.
- Opłata dystrybucyjna zmienna – koszt, który uzależniony jest od zużycia gazu i odnosi się do jakości gazu. Jej wysokość znajdziemy w cenniku PSG. Naliczana jest w groszach za kWh [gr / kWh]
Dowiedzcie się więcej na temat opłat za dystrybucję gazu.
Jak dokonaliśmy obliczeń?
- Sprawdziliśmy aktualne ceny gazu w taryfach PGNiG oraz taryfie Polskiej Spółki Gazownictwa, zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
- W Excelu wykonaliśmy obliczenia, dla następującego odbiorcy:
- gospodarstwo domowe zlokalizowane w obszarze taryfowym warszawskim, korzystające z taryfy W-3.6, ze zużyciem rocznym 22.200 kWh i rozliczeniem miesięcznym.
- Ponieważ ceny gazu są podawane w kWh, przy wyznaczaniu ceny gazu za m3, korzystaliśmy z ujednoliconego współczynnika konwersji gazu wynoszącego 11,1. Sprawdź jak przeliczyć 1 m3 gazu na kWh.
Zmian cen gazu w latach 2019 – 2024
Poniżej znajdziecie wykres, który zobrazuje Wam zmiany cen gazu dla domu w latach 2019 – 2024. Przedstawione stawki to ceny uśrednione – sprzedawca w ciągu poszczególnych lat kilkukrotnie aktualizował cenniki, dostosowując je do aktualnej sytuacji na rynku.
Analizując te dane zauważycie, że w ostatnich 6 latach ceny gazu w Polsce ulegały systematycznym wahaniom. W 2020 roku można było obserwować nieznaczny spadek w stosunku do 2019 roku. Jednak począwszy od 2021 roku ceny gazu ziemnego w taryfie W-3.6 zaczęły rosnąć. Największy skok stawek można było zaobserwować w latach 2022 i 2023. Co jednak warto podkreślić, w 2022 roku VAT na gaz wynosił 0% – bez tego zabiegu cena byłaby o 23% wyższa. Na początku 2024 roku ceny gazu wyraźnie spadły, co ma związek z unormowaniem się sytuacji na rynku gazu.
Poniżej znajdziecie wykres, który zobrazuje Wam zmiany cen gazu dla domu w latach 2019 – 2024. Bardzo podobnie prezentuje się wykres zawierający roczny koszt gazu w gospodarstwach domowych. W analizie wykorzystaliśmy ceny paliwa i opłaty abonamentowe dla następującego profilu użytkownika: zużycie – 22.200 kWh (2.000 m3), miesięczny okres rozliczeniowy, ceny nie objęte zamrożeniem, z taryfy W-3.6 PGNiG. Dlaczego uwzględniliśmy tylko tego sprzedawcę? Dlatego, że od lat jest to największy gracz na rynku – a od 2023 roku to niemal monopolista na rynku sprzedaż gazu ziemnego dla domu.
Komentarze