Enerad
Porównaj oferty

Chcemy więcej energii z OZE – Sondaż Greenpeace

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS dla Greenpeace, aż 92 proc. Polaków chce, aby więcej energii w naszym kraju pochodziło z OZE. Zaledwie 4 proc. obywateli jest przeciwko zielonej energii.

prąd z ekologicznych źródeł

Polacy chcą więcej OZE!

Sondaż TNS dla Greenpeace został przeprowadzony w dniach 29 września – 8 października br. na grupie 1201 dorosłych mieszkańców kraju. 58 proc. respondentów jest zdecydowanie za zwiększeniem udziału energii z odnawialnych źródeł energii, natomiast opcję „raczej tak” wskazało 34 proc. osób ankietowanych. Zaledwie 4 proc. jest przeciwko zwiększeniu udziału, a 3 proc. nie miało zdania. Jednak to nie koniec liczb 🙂

Zdaniem 69 proc. Polaków powinniśmy w naszym kraju rozwijać energetykę bazującą na wietrze, słońcu, biogazie, wodzie, biomasie, geotermii. 17 proc. chciałaby rozwijać energetykę jądrową, a 16 proc. uważa, że energetyka powinna opierać się o gaz, ropę naftową, natomiast również 16 proc. ankietowanych chce, abyśmy rozwijali swój rynek, bazując na węglu kamiennym oraz brunatnym. 38 proc. respondentów wskazało, że ważna w dzisiejszym świece jest także oszczędność energii (więcej o energooszczędności) oraz efektywność energetyczną.

Wyborcy partii a ich preferencje

W związku ze zbliżającymi się wyborami nie mogło również zabraknąć pytań o tym, jak głosują wyborcy poszczególnych partii. Na OZE stawia najwięcej zwolenników PO (97 proc.), kolejne miejsca zajmuje Nowoczesna (95 proc.), Zjednoczona Lewica (92 proc.), PiS (91 proc.), Kukiz15 (91 proc.), PSL (89 proc.). Najmniejsze poparcie wykazali zwolennicy partii KORWiN – 84 proc.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły