Chińczycy uruchomili sodowo-jonowy magazyn energii o pojemności 100 MWh. To największy projekt na świecie
W Chinach uruchomiono pierwszy etap innowacyjnego magazynu energii, który obecnie jest największym na świecie akumulatorem bazującym na ogniwach sodowo-jonowych.

Innowacyjny projekt Datang Hubei
Państwowy koncern China Datang Corporation zakończył pierwszy etap projektu Datang Hubei Sodium Ion New Energy Storage Power Station – magazynu energii o docelowej mocy i pojemności 100 MW/200 MWh. Z końcem czerwca uruchomiono część instalacji o mocy i pojemności 50 MW/100 MWh, co czyni ją największym na świecie magazynem energii wykorzystującym technologię sodowo-jonową.
Projekt ten jest uważany za kamień milowy w rozwoju technologii magazynowania energii. China Datang podkreśla, że jest to projekt demonstracyjny, mający na celu prezentację możliwości innowacyjnych rozwiązań technologicznych w praktyce.
Specyfikacja techniczna
Pierwszy etap magazynu energii składa się z 42 kontenerów magazynowych i 21 zestawów przetwornic podwyższających napięcie. Wykorzystano w nim baterie sodowo-jonowe o pojemności 185 Ah, dostarczone przez chińską firmę HiNa Battery Technology. System wyposażony jest w stację transformatorową 110 kV. Magazyn może być ładowany i rozładowywany ponad 300 razy w skali roku, a uwalniana energia zaspokaja zapotrzebowanie około 12 tys. chińskich rodzin przez jeden dzień.
Przewaga ogniw sodowo-jonowych
Technologia sodowo-jonowa w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi ma kilka zalet. Przede wszystkim jest to niższy koszt oraz łatwiejszy dostęp do surowców. Baterie sodowo-jonowe charakteryzują się również wysokim poziomem bezpieczeństwa, długą żywotnością oraz dobrą wydajnością w niskich temperaturach. W projekcie zastosowano aplikacje do analizy danych operacyjnych i kontroli, co pozwala na wczesne wykrywanie ewentualnych zagrożeń oraz wyprzedzającą obsługę i konserwację magazynu.
Współpraca badawcza
W realizacji projektu uczestniczył Instytut Fizyki Chińskiej Akademii Nauk oraz inne krajowe jednostki badawczo-rozwojowe. Prowadziły one badania nad technologią magazynowania energii z wykorzystaniem jonów sodu, optymalizacją procesów i sprzętu, a także zajmowały się prawami własności do opracowanej technologii. Prace te mają na celu promowanie wielkoskalowych komercyjnych systemów magazynowania energii z użyciem baterii sodowo-jonowych w przyszłości.
Efektywność i wytrzymałość
System magazynowania energii Datang Hubei charakteryzuje się wysoką wydajnością operacyjną. Akumulatory sodowo-jonowe mogą zagwarantować 85 proc. wydajności ładowania i rozładowania przy -20°C oraz zapewniają 1,5 tys. cykli ładowania i rozładowania przy wysokiej temperaturze sięgającej 60°C. Są także bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia w porównaniu do baterii litowo-jonowych. Dodatkowo, baterie sodowo-jonowe wykazują wysoką odporność na niskie temperatury, co jest istotnym atutem w zastosowaniach wymagających stabilnej pracy w trudnych warunkach klimatycznych.
Regulacja systemu elektroenergetycznego
Magazyn Datang Hubei będzie pełnił kluczową rolę w regulowaniu pracy systemu elektroenergetycznego. Jego funkcje obejmują regulację szczytową, regulację częstotliwości pierwotnej oraz automatyczną kontrolę napięcia. Możliwość wygładzania profilu zapotrzebowania na energię za pośrednictwem magazynu pozwoli na skuteczne równoważenie podaży i popytu na energię oraz zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego.
Perspektywy rozwoju technologii sodowo-jonowej
Sodowo-jonowe baterie oferują znaczące korzyści w kontekście kosztów i bezpieczeństwa, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych. Pomimo że komercjalizacja tej technologii postępuje wolniej niż oczekiwano, prognozy wskazują na dalszy spadek kosztów i rozwój przemysłu sodowo-jonowego w nadchodzących latach.
Do 2025 roku koszt baterii sodowo-jonowych może wynieść 83% kosztów baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, a do 2030 roku sektor ma osiągnąć poziom przemysłowy rzędu terawatogodzin. Wprowadzenie na rynek dużej skali magazynów energii opartych na technologii sodowo-jonowej to krok milowy w rozwoju energetyki odnawialnej i magazynowania energii, który może znacząco wpłynąć na zmniejszenie zależności od surowców importowanych oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze