Enerad
Porównaj oferty

Chińskie koncerny motoryzacyjne na dywaniku regulatorów. Nowa odsłona wojny cenowej na rynku EV

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) wezwało czołowych producentów samochodów do zaprzestania wyniszczającej wojny cenowej w segmencie pojazdów elektrycznych (EV). To reakcja na kolejną falę agresywnych obniżek cen, zapoczątkowaną niedawno przez BYD — największego producenta EV w Chinach. Konflikt o ceny zyskał też wymiar regulacyjny — rywale BYD zarzucają mu nieprawidłowości w konstrukcji popularnych modeli hybrydowych.

BYD zapowiedział, że nowa platforma EV, na której oparty będzie przyszły rozwój marki, pozwoli także na niezwykle szybkie przyspieszanie.

Dlaczego chińscy regulatorzy interweniują?

Rynek EV w Chinach od kilku lat funkcjonuje w trybie niemal permanentnej wojny cenowej. Kolejne fale obniżek, choć przyspieszają adaptację technologii wśród klientów, coraz mocniej uderzają w marże producentów i destabilizują sektor.

Ostatnia runda cięć cen, którą zapoczątkował BYD, wywołała gwałtowną reakcję giełdową — akcje czołowych chińskich producentów motoryzacyjnych mocno spadły. W odpowiedzi MIIT zorganizowało w ubiegłym tygodniu specjalne spotkanie z przedstawicielami branży, wzywając do powstrzymania dalszej eskalacji.

Technologia czy nieuczciwa konkurencja?

Geely i Great Wall Motor — jedni z największych rywali BYD — nie tylko krytykują strategię agresywnych obniżek cen, ale również podważają zgodność produktów BYD z obowiązującymi przepisami. Great Wall od lat pozostaje w sporze z BYD — obecnie zarzuca koncernowi stosowanie niezgodnych z normami zbiorników paliwa w modelach Qin Plus PHEV i Song Plus PHEV. Jak twierdzi, nieciśnieniowe zbiorniki przyspieszają odparowywanie paliwa, co może prowadzić do przekroczenia limitów emisji.

Regulatorzy badają sprawę od miesięcy. Geely otwarcie poparło działania Great Wall Motor.

Wei Jianjun (szef Great Wall) to uczciwy człowiek i nasz branżowy sygnalista” — oświadczył Victor Yang, wiceprezes Geely.

BYD broni się, argumentując, że stosowane w latach 2021–2023 zbiorniki spełniały wówczas obowiązujące regulacje, a ich konstrukcja została zmieniona po uwagach klientów. Jednak wpis wyjaśniający stanowisko BYD, opublikowany na platformie Weibo, został szybko usunięty.

Wojna cenowa czy naturalna ewolucja rynku?

Obserwatorzy rynku podnoszą jednak szersze pytanie: czy spadki cen EV są efektem sztucznej wojny cenowej, czy raczej naturalnym skutkiem dojrzewania branży? Spadające koszty baterii, rosnące wolumeny produkcji i efekt skali technologicznej napędzają strukturalny spadek cen EV — podobnie jak kiedyś w przypadku telewizorów LCD.

BYD podkreśla, że obniża koszty dzięki przewadze technologicznej i szybszym innowacjom. Z kolei Geely i Great Wall Motor apelują o bardziej „zdrową” konkurencję opartą na jakości, technologii i serwisie, a nie tylko na cenie.

Zobacz również:

Źródło: CleanTechnica, BYD

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły