Enerad
Porównaj oferty

Chiny nie żartują. 230 GW z OZE dołączone do sieci w 2023 roku

Chiny stawiają kolejny krok w kierunku globalnej dominacji w sektorze energii odnawialnej, prognozując zainstalowanie rekordowych 230 gigawatów (GW) nowej mocy słonecznej i wiatrowej w tym roku. To niemal trzykrotność mocy zainstalowanych w reszcie świata, wynika z raportu Wood Mackenzie o wymownym tytule „Jak Chiny stały się światowym liderem odnawialnych źródeł energii”.

Chiny nie żartują 230 GW z OZE dołączone do sieci w 2023 roku

Chińska Potęga: 230 GW nowych mocy odnawialnych!

Dla porównania w Europie ma zostać zamontowane instalacje OZE o mocy 75 GW, natomiast w USA – 40 GW. Chiny chcą być neutralne węglowo do 2060 roku i konsekwentnie realizują swój plan. Podczas gdy niektóre inne rynki „urealniają” (czytaj: zmniejszają) cele dotyczące odnawialnych źródeł energii, Chiny zwiększyły swój prognozowany wzrost mocy wiatrowych i słonecznych do 2025 roku o 43%, co oznacza dodatkowe 380 GW w ciągu zaledwie kilku lat.

Raport wskazuje, że ogromne, finansowe wsparcie chińskiego rządu jest kołem zamachowym całej tej rewolucji. Między 2021 a 2025 rokiem Chiny zobowiązały się do wydania na infrastrukturę sieciową 455 miliardów dolarów. A właśnie dostępność sieci to kluczowy czynnik ograniczający rozwój OZE na wielu rynkach, takich jak USA.

Wood Mackenzie spodziewa się, że to wsparcie doprowadzi do rekordowego poziomu nowej mocy odnawialnej w tym roku, wzrastając z 140,6 GW dodanych w 2022 roku, jak pokazuje poniższy wykres. Chiny mają dodać tyle mocy odnawialnej w tym roku, ile wynosiła łączna zainstalowana moc odnawialna w USA w 2017 roku, co demonstruje szybkość, z jaką Chiny rozbudowują swój sektor odnawialnych źródeł energii.

Chiny inwestują w OZE, a węgiel wciąż jest tam ważny

Mimo to pozostaje pytanie, czy Chiny będą w stanie zastąpić swoją produkcję energii związaną z paliwami kopalnymi z pomocą OZE.

W 2022 roku Chiny zatwierdziły 106 GW nowej mocy węglowej, a rząd dysponuje łącznym potencjałem węglowym 200 GW, co sugeruje, że rekordowe poziomy inwestycji w odnawialne źródła energii w tym roku tylko zrównoważą inwestycje Chin w nowe elektrownie węglowe. Znacznie więcej zaangażowania w źródła odnawialne będzie potrzebne, aby zmienić równowagę w ich miksie energetycznym.

Warto dodać, że chińskie firmy zainwestowały znaczne środki w produkcję modułów, wspierając ciągły wzrost globalnego sektora energii słonecznej. Wood Mackenzie donosi, że sama chińska branża dostaw może zaspokoić roczne światowe zapotrzebowanie na podzespoły PV do 2032 roku. Jednak wiele z tych paneli fotowoltaicznych trafia do Europy, co prowadzi do niezrównoważenia w dostawie i popycie na europejskie moduły słoneczne. To również spowodowało obniżenie cen modułów produkowanych w Europie do historycznego minimum, sprawiając, że europejska produkcja staje się niemal finansowo nieopłacalna. Pojawiają się pytania, jak globalna sieć dostaw energii słonecznej powinna zareagować na zwiększoną produkcję w Chinach.

 

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły