Chiny notują pierwszy trwały spadek emisji CO₂ dzięki czystej energii
Chiny ograniczają emisje CO₂ mimo rosnącego zapotrzebowania na energię. To pierwszy raz, gdy nie recesja, a rozwój OZE doprowadził do realnego spadku emisji – wynika z analizy Carbon Brief.

Czysta energia wypiera węgiel
W I kwartale 2025 roku emisje CO₂ w Chinach spadły o 1,6% rok do roku – mimo wzrostu zapotrzebowania na energię o 2,5%. To pierwszy przypadek, gdy spadek emisji nie wynikał z kryzysu gospodarczego, ale ze wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Analiza Carbon Brief wskazuje, że chińskie emisje są już stabilne lub malejące od ponad roku.
Nowe moce wiatrowe, słoneczne i jądrowe pozwoliły ograniczyć produkcję energii z węgla – głównego źródła emisji w sektorze elektroenergetycznym. Emisje z tego sektora spadły o 5,8% w I kwartale. To wyraźny sygnał, że czysta energia zaczyna wypierać paliwa kopalne.
Emisje spadają w energetyce, rosną w przemyśle
Choć sektor energetyczny odpowiada za największy spadek emisji, inne branże wykazały wzrost. Szczególnie intensywnie rozwijał się przemysł chemiczny, który zwiększył zużycie węgla jako surowca, nie tylko paliwa. Emisje z przemysłu chemicznego nadal rosną – w odróżnieniu od budownictwa, gdzie spadek liczby nowych inwestycji ograniczył zapotrzebowanie na cement, stal i szkło.
Czy Chiny osiągnęły szczyt emisji?
Dane wskazują, że emisje Chin w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły o 1% względem dotychczasowego szczytu. Jeśli trend wzrostu OZE się utrzyma, może to oznaczać strukturalne ograniczenie emisji – nie tymczasowy efekt polityki Covid-Zero czy spowolnienia gospodarczego, jak w przeszłości (np. 2009, 2015, 2022).
Sektor budowlany i produkcja stali również zdają się osiągać emisyjny szczyt. Procesowe emisje z produkcji cementu spadły od 2021 roku o 28%.
Wpływ ceł i polityki gospodarczej
Nowa runda ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa zmusiła Chiny do przyspieszenia zmian strukturalnych – w tym zwiększenia roli konsumpcji krajowej kosztem eksportu. Polityka stymulacji gospodarki zakłada wsparcie dla „nowych sił produktywnych”, w tym przemysłów niskoemisyjnych.
Z drugiej strony, presja na szybki rozwój może skłonić do powrotu do inwestycji w infrastrukturę i przemysł ciężki – czyli ścieżek bardziej emisyjnych.
Nowa polityka cenowa OZE – szansa i ryzyko
Od czerwca 2025 roku w Chinach wchodzi w życie nowa polityka cenowa dla OZE. Likwiduje ona gwarantowane ceny powiązane z cenami energii z węgla, wprowadzając mechanizmy rynkowe i kontrakty różnicowe. Efektem jest pośpiech deweloperów, którzy starają się zakończyć inwestycje przed zmianą zasad. Tylko w marcu zainstalowano 23 GW PV i 13 GW „wiatru” – rekordy wszech czasów.
Projekcje branżowe wskazują, że 2025 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem przyrostu mocy czystej energii – zwłaszcza wiatrowej (nawet do 130 GW).
Oddalający się cel klimatyczny na 2030 r.
Pomimo ostatnich sukcesów, Chiny są na razie daleko od realizacji celu redukcji intensywności emisji CO₂ do 2030 roku (emisji względem PKB). Brak celu redukcji intensywności emisji w planie prac rządu na 2025 r. świadczy o niskim priorytecie tego zagadnienia. Jednocześnie „cel podwójny” – szczyt emisji przed 2030 i neutralność do 2060 – nadal dopuszcza wzrost emisji w bieżącej dekadzie.
Zobacz również:- Unia Europejska emituje więcej. 897 mln ton CO₂ w Q4 2024
- CO2 tanieje. Ceny uprawnień EUA spadły o 15% w lutym 2025 r.
- Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Źródło: Carbon Brief Ltd
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze